HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Bratislavský orol národným symbolom. Či?
zdroj:

Bratislavský orol národným symbolom. Či?

Slovan je na vrchole, slová velebiace jeho výkony lietajú zo všetkých strán. Nadšení sú fanúšikovia, blahom krochkajú médiá. Nie extraliga, to KHL je naša!

Keď sú časy ťažké a matka orlica nedokáže zohnať potravu pre všetky svoje mláďatá, k slovu sa dostanú prastaré inštinkty. Najsilnejšie a najvyspelejšie z orlíčat povyhadzuje slabších súrodencov z hniezda a všetka potrava je razom jeho. Začne mohutnieť, perie sa mu ligoce zdravím a zatiaľ čo jeho bračekovia pištia, plačú a bojujú o prežitie na zemi, ono pyšne krúži nad skalami a okolie obdivne ospevuje jeho krásu a silu. Tak to už jednoducho chodí, svet patrí tým, ktorí sa v ňom vedia presadiť najlepšie...

Aj na Slovensku zavládli ťažké časy a orol od Dunaja pochopil, že lepšie než živoriť s bračekovcami bude odpútať sa od nich a odletieť do úrodnejších teritórií. Keď  hokejový Slovan vybadal, že slovenská extraliga nemôže naplniť jeho krásnu halu a dravé ambície, konal bleskovo. Prvotriednym medzinárodným lobbingom dotiahol do hlavného mesta v rámci osláv jubilea New York Rangers, neskôr špičkové európske kluby v rámci European Trophy a napokon vstúpil i do Kontinentálnej hokejovej ligy. Ostatní extraligisti tíško prihliadali a keď „belasí“ ohlásili odchod, tak mu ešte zatlieskali na cestu a zaželali veľa šťastia. A možno si aj poskočili – hurá, teraz tu budeme hviezdami my!

Prešlo niekoľko mesiacov. Slovan je na vrchole, slová velebiace jeho výkony lietajú zo všetkých strán. Nadšení sú fanúšikovia, blahom krochkajú médiá. To nie Tipsport extraliga, ale Kontinentálna hokejová liga je našou hokejovou súťažou! Čo tam po tom, že ešte pred rokom bolo všetko inak. Veď koho by zaujímal nejaký český Poprad? Aj keď súboje s jeho pohrobkom sú razom najväčším derby, aké sme tu kedy mali. Extraliga sa stala akýmsi príveskom a zatiaľ čo napríklad v markízackom teleráne sa už vystriedal kompletný Slovan vrátane cheerleaderiek (chýbajú ešte pán rolbár s upratovačkami), naša najvyššia súťaž môže byť rada, že sa z nej diváci dozvedia aspoň výsledky zápasov v prehľadnej tabuľke.

Belasý orol lieta pyšne nad krajinou, jeho súrodenci spod Tatier živoria. Obavy z poklesu úrovne po odchode rekordéra v počte majstrovských titulov sa naplnili a pre niektoré kluby môžu byť fatálne. Vládni predstavitelia tlieskajú v skyboxoch Slovnaft arény a vykrikujú bludy o tom, ako národná pýcha Slovenska bojujúca s oligarchiou z východnej veľmoci spojila jeho ľud. Popíjajúc vínko neváhajú prisľúbiť ďalšiu pomoc, veď na všeobecne prospešnú vec sa vždy nájde. Zvyšné hokejové bašty prosíkajú o každučké euro a každým dňom márne kontrolujú účty či sa náhodou sponzorom nepodarilo uhradiť aspoň časť z prisľúbených príspevkov.  Hráči čakajúci na výplaty mieria v snahe zarobiť si na neuhradené šeky do stávkových kancelárií, diváci ich následné divadielko prekuknú a v stovkách opúšťajú tribúny. Prázdnych stoličiek na štadiónoch je čoraz viac, kto dostal akú-takú ponuku, ten je už dávno preč. Sponzori sa dostali do pozície filantropov, posledných spasiteľov. Súkromné firmy majú plné ruky práce s vlastným prežitím, mestá a samosprávy sa s pomocnou rukou nehrnú. Citujúc slová trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka, oni už jednoducho nevládzu. Profesionálnemu extraligovému hokeju zvoní umieráčik.

Pod Tatrami tak momentálne zažívame hokejový lesk i biedu. Ktorá tvár je pravá? Krásny make-up krajiny vicemajstrov sveta, ktorého výkladná skriňa zvádzala rovnocenný boj s ruskými veľkoklubmi? Alebo živorenie klubov, ktoré v rámci prežitia uvoľnili väčšinu svojich najlepších hráčov a počítajú či im ešte vystačí na naftu do autobusu?

Slovan spojil národ. Dozvedeli sme sa zo športového spravodajstva najsledovanejšej televízie. Nuž, verme, že Slováci nie sú národom závistlivcov, ktorí by nedokázali oceniť skutočne skvelé účinkovanie Bratislavy v KHL. Tím od Dunaja odviedol naozaj fantastickú prácu a patrí mu plný rešpekt. Tvrdiť ale, že mu fandí celé Slovensko by bolo trúfalé. Objavte sa s takým názorom pred štadiónmi v Trenčíne, Nitre či Košiciach a belasé objavíte akurát pod okom. Naďalej totiž platí to čo platilo vždy. Slovan je milovaný i nenávidený. Po tejto sezóne ho miluje určite viac ľudí ako predtým, tí čo ho nenávideli ho však nenávidia ešte viac. V ich očiach je to predsa hlavný vinník vlastného úpadku. Aspoň, že vypadol tak skoro. Že dlhšiu sezónu majú i Žilina, Martin či Michalovce. Tešia sa v duchu. Keď ale krátky záblesk radosti pominie, nastane opäť tvrdý návrat do reality. Zatiaľ čo chudobných príbuzných čaká ďalší pokus o odvrátenie najčiernejších scenárov, vypasený orol bude už o pár mesiacov opäť lietať nad bohatými lúkami Švédska, Fínska, Ruska. A všetci budeme ochkať úžasom nad jeho krásou...

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk