HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Nováčik majstrom, dorastenci získali pre Prešov prvý titul v histórii
zdroj: jäzva

Nováčik majstrom, dorastenci získali pre Prešov prvý titul v histórii

"Náš úspech tkvel v sile kolektívu! Ťahali sme za jeden koniec povrazu a tvrdo sme pracovali," hovorí Juraj Milý pre hokej.sk

Tak toto tu ešte nebolo. Dorastenci PHK Prešov získali historicky premiérový hokejový majstrovský titul pre centrum Šariša. A získali ho maximálne zaslúžene! Mladí "koňare" vyhrali v pozícii extraligového nováčika základnú časť a v play-off si postupne poradili s Nitrou (3:0), Trenčínom (3:2) a Liptovským Mikulášom (3:0). Silná generácia napísala zlatú kapitolu. {+r99898,200x137}

"Je to pre nás veľký úspech a všetci sme šťastní! Bola to parádna sezóna a je skvelé, že sme ju dokázali zakončiť ziskom vytúženého titulu," prezradil pocity šťastia pre hokej.sk útočník prešovského dorastu Juraj Milý.

Bol to práve 16-ročný mládežnícky reprezentant, kto sa postaral o majstrovskú bodku. V rozhodujúcej sérii samostatných nájazdov tretieho finále na Liptove prekonal domáceho Petra Púteca v šiestej sérii. Už predtým pritom otvoril účet v prvej sérii nájazdov a zopakoval tak svoj gólový vstup do rozhodujúcej série z druhého finálového duelu. Jeho celková finálová bilancia tak predstavovala gól, asistenciu a tri premenené samostatné nájazdy.

"Vyhrať sme mohli už v riadnom hracom čase. Súpera sme prestrieľali, šancí sme mali dosť, ale nepadalo nám to. Aspoň, že sme to napravili v sérii nájazdov," pokračuje syn bývalého brankára Mareka Milého. Azda i vďaka radám svojho otca presne vedel, ako premieňať dôležité nájazdy. "Vychádzali mi a tak som sa sám vypýtal na ten posledný. Trénerovi som povedal, že tam pôjdem a dám gól. Našťastie to vyšlo!"

Finálovú sériu tak vyhrali Šarišania až prekvapivo hladko - 3:0 na zápasy. Až také jednoduché to ale nebolo, veď po úvodnej výhre 3:1 uspeli dvakrát až po nájazdových sériách.

"Naozaj to nebolo ľahké, rozhodujúcim faktorom boli výkony nášho brankára Slivku. Chytal úžasne a to nielen v tejto sérii, ale v celom play-off. Dôležitých bolo samozrejme i tých pár gólov, ktoré sme strelili," pousmial sa Milý.

{+l99929,200x156}O jediné prehry Prešova sa postarali v semifinále dorastenci Trenčína. Za stavu 2:2 na zápasy uspeli hráči PHK v piatom súboji 3:0, pričom i v tom stretnutí otváral skóre Juraj Milý. "Dukla nás trápila predovšetkým svojou obranou. Veľmi ťažko sa cez ňu presadzovalo," zamýšľa sa 16-ročný prešovský talent.

Po víťazstve v základnej časti potvrdil prešovský dorast svoju kvalitu i v play-off. Kde hľadať pôvod takejto úspešnej sezóny nováčika? "V sile kolektívu! Ťahali sme za jeden koniec povrazu a nikto nikomu nič nezávidel. Pred sezónou sme si dali za cieľ záchranu. Neskôr play-off a napokon sme to dotiahli do majstrovského konca. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou!"

Tomu pochopiteľne zodpovedali i oslavy. "Veru, cesta z Liptova bola oveľa dlhšia ako inokedy. Autobus spieval a oslavoval. Ja osobne som ale musel vychladnúť veľmi rýchlo, veď už v stredu dopoludnia cestujem na reprezentačný zraz do Bratislavy. Určite som si to ale užil!"

Otázkou ostáva, kde bude silná prešovská generácia úročiť svoj talent. Prešov svoje zastúpenie v seniorskej extralige nemá. Prezident HC 07 René Puc{+r99902,200x186}her ale otvorene prezentoval záujem o vstup do najvyššej súťaže pod Tatrami.

"No kiežby mu to vyšlo! Podobné správy sa totiž objavujú každý rok a zatiaľ to nevyšlo," rozosmial sa Juraj Milý. "My Prešovčania by sme to v každom prípade uvítali a niektorí z nás by snáď extraligovú šancu dostali. Ja osobne by som to prial celému tomuto kolektívu, pretože chlapci boli naozaj super."

Klubová sezóna je minulosťou, reprezentačný vrchol ale ešte len príde. Juraj Milý odohral v drese Orange 20 dvanásť stretnutí s bilanciou 2+2 a zúčastniť sa aprílového svetového šampionátu dorastencov v ruskom Soči ho láka ako včelu vykvitnutá púpava.

"Samozrejme, po reprezentácii túžim z celého srdca. Ak by mi to s nomináciou vyšlo, tak by to bola paráda a čerešnička úspešnej sezóny. Urobím preto všetko, veď svetový šampionát je dôležitým krokom v kariére každéhho mladého hráča. Účasť v Soči by mi dala veľmi veľa a každé striedanie by bolo dôležitou školou," prezentoval na záver rozhovoru pre hokej.sk túžbu po drese s dvojkrížom na hrudi Juraj Milý.

Najnovšie z ligy: Extraliga Dorastu

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk