HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Gron ostáva pod Alpami, v Cortine mu nič nechýba
zdroj: jäzva

Gron ostáva pod Alpami, v Cortine mu nič nechýba

"Z hokeja som mal pravú radosť a v Cortine som sa cítil naozaj super. Môžem vysloviť maximálnu spokojnosť a preto som sa rozhodol predĺžiť zmluvu," hovorí Stanislav Gron pre hokej.sk

Na Slovensku získal štyri majstrovské tituly, s extraligou sa rozlúčil prehrou v siedmom finálovom zápase série Košíc proti bratislavskému Slovanu v roku 2012. V tej chvíli Stanislav Gron určite netušil, že pred ním je po zámorskej, českej a nemeckej, v poradí štvrtá legionárska skúsenosť. Pre mnohých prekvapivý odchod do Talianska vnímal spočiatku s istou dávkou pochybností i on sám, po sezóne pod Alpami už ale vie - rozhodol sa správne. Spokojnosť najlepšie dokumentujú strelecky najúspešnejší ročník kariéry a predĺženie kontraktu.

Stano, užívate si ešte voľno, alebo sa už pripravujete na novú sezónu?

Stanislav Gron: S prípravou som začal úvodom mája a tak mám už za sebou prakticky mesiac tréningov. Na rozdiel od predošlých rokov sa pripravujem sám. Snažím sa ale kopírovať veci, ktoré sme zvykli robievať v rámci tímových príprav v kluboch.

Neuvažovali ste o začlenení sa do nejakej skupinky iných hráčov?{+r90538,200x133}

Zatiaľ nie. Takto mi to celkom vyhovuje. Navyše, netrénujem stále len sám. Dvakrát týždenne chodievame na ľad s partiou.

V predošlých rokoch ste zrejme nezvykli korčuľovať už v tejto fáze roka. Niektorí hráči nechcú v máji o ľade ani počuť!

To je pravda, ani ja som v lete nezvykol chodievať na ľad. Minulý rok som to ale skúsil a tie dva, tri tréningy týždenne sa mi osvedčili. Preto to teraz kopírujem.

Vráťme sa k predošlej sezóne. S Cortinou ste sa dlho trápili, ale v prvom kole play-off ste vyradili víťaza základnej časti z Renonu. V semifinále ste vypadli, ale celkovo zrejme prevládala spokojnosť. Je to tak?

Ale áno. Tak ako hovoríte, základná časť bola v našom podaní slabšia. Hlavne v úvode sme boli dole, postupom sme sa posunuli aspoň na pozíciu zaručujúcu play-off. V ňom sme vyradili veľkého favorita na titul, víťaza základnej časti. Bol to teda veľký úspech a škoda len, že sme už nemali dostatok síl na postup do finále.

Čo chýbalo k postupu cez Valpellice do finále?

Nie až tak veľa. Všetko to boli vyrovnané zápasy, ktoré končili zväčša o gól. My sme si na nich verili, ale objektívne musím uznať, že mali lepší káder.

V drese Cortiny ste nastrieľali 37 gólov a stali sa najlepším strelcom talianskej ligy. Takto ste si to pred odchodom do Talianska predstavovali?

Áno, išiel som tam s tým, že chcem zažiť dobrú sezónu a ukázať sa v dobrom svetle. To všetko mi vyšlo. Z hokeja som mal pravú radosť a v Cortine som sa cítil naozaj super. Môžem vysloviť maximálnu spokojnosť so sezónou.

Predsa len, neodišli ste do Talianska priskoro? Vo veku 33 rokov ste ešte neboli veteránom, ktorý by tam mal dohrávať kariéru...

Priznám sa, že zo začiatku som to tak cítil i ja. Uvažoval som nad tým, či už nastal správny čas pre takýto odchod. Ani neviem prečo som sa napokon rozhodol akceptovať ponuku z Cortiny. Niečo vo vnútri ma tam lákalo a teraz som veľmi rád, že som sa rozhodol takto.

Z čoho plynie Vaša spokojnosť s pôsobením v Cortine?

Ide o kombináciu viacerých faktorov. Mali sme dobrý kolektív, dobrého trénera a fungujúce zázemie klubu. Na ľade sa mi darilo, strieľal som góly a na tréningy i zápasy som sa vyložene tešil. Druhou vecou bola mimohokejová stránka. V Taliansku som natrafil na veľmi príjemných ľudí a krásne prostredie. Zapáčilo sa tam i manželke a synovi a to je pre mňa dôležité. Treťou vecou bola skutočnosť, že sľúbené peniaze nikdy nemeškali. U nikoho som sa nemusel o nič doprosovať a to nie je v dnešnej dobe pravidlom.

Spomínané finančné problémy sú u nás hlavnou témou, ktorá ohrozuje budúcnosť Tipsport extraligy. Vravíte, že v Cortine funguje všetko na jednotku. O Talianoch sa pritom hovorilo ako o hokejových trpaslíkoch. Predbehli nás z pohľadu profesionality?

V tomto smere nás veru predbehli. Nebudem hovoriť, že Taliansko je nejaká dokonalá krajina, v ktorej fungujú všetky hokejové kluby na jednotku. Aj tam sú organizácie, v ktorých niečo hapruje, nie je to ale až také kritické ako momentálne u nás.

{+l107213}Aký hokej sa hrá v talianskej lige?

Liga je výrazne ovplyvnená množstvom legionárov. Každý klub má povolených až šesť cudzincov a zväčša to využívajú. Dominujú hlavne Kanaďania a Američania, niektoré tímy vsádzajú na Čechov. Okrem toho je tam veľa naturalizovaných hráčov zo zámoria vlastniacich taliansky pas. Musím povedať, že to nie je ľahká liga. Sú v nej i slabšie zápasy, ale popredné tímy hrajú dobrý hokej. Ak by som to porovnal s našou extraligou, tak je to možno o kúsok slabšie, ale špičkové kluby by sa nestratili a talianska liga má svoju kvalitu.

Taliani si vybojovali návrat do A-kategórie a o rok v Bielorusku sa stretnú v základnej skupine so Slovenskom. Majú na to, aby nás prekvapili?

Hokej sa celkovo vyrovnáva a aj bývalí outsideri dokážu prekvapiť. Videli sme to i na posledných MS, kedy sme podľahli Rakúsku a Lotyšsku. Ani Taliani nie sú bez šancí. Majú veľmi snaživý a korčuliarsky založený tím obohatený o naturalizovaných Kanaďanov. V ich prípade záleží aj od toho, či sa im podarí vyskladať najsilnejší tím. Počul som totiž, že reprezentácia má problémy s častým odriekaním účastí. Po postupe do A-kategórie sa to ale možno zlepší a Taliani nebudú ľahkým súperom.

Veľa sa hovorilo o možnom vstupe Milána do KHL. Bola to len bublina, alebo reálna možnosť?

Hovorilo sa o tom veľmi intenzívne a v jednej chvíli to už vyzeralo na hotovú vec. Myšlienku na vstup do KHL ale v Taliansku naďalej živia a v hre je vraj dokonca ešte jeden klub. Zatiaľ to stroskotalo na peniazoch, ale Miláno si v KHL predstaviť viem. Aj na taliansku ligu tam chodilo veľa fanúšikov a vytvárali tam futbalovú atmosféru. Samozrejme, chcelo by to nákup ešte lepších hráčov z cudziny, ale fungovať by to mohlo.

Vravíte, že v Miláne sa môžu tešiť veľkému diváckemu záujmu. Ako je tomu u vás v Cortine? Býva olympijská hala zaplnená?

Hrávame v peknej hale. Patrí medzi staršie štadióny, ale samozrejme, nie je v pôvodnom stave z olympiády v roku 1956. Je slušne zrekonštruovaná a útulná, s návštevnosťou to ale bolo bohužiaľ slabé. Zlepšilo sa to až v play-off. Cortina je ale malé mestečko založené na lyžiarskom turizme a tak je ťažko počítať s veľkými návštevami.

Ak sa povie Cortina D´Ampezzo, tak sa každému vybaví v prvom rade lyžovanie. Užili ste si miestne svahy, alebo ste to mali ako hokejisti zakázané?

Mali sme to zakázané, ale manželka so synom sa objavovali na svahoch často a tak som sa na nich chodil pozerať. Počas jednej reprezentačnej prestávky som to už nevydržal a vyskúšal si to i ja. Po sezóne som si už zalyžoval do sýtosti, aj keď počasie mohlo byť i lepšie.

Lyžovali ste s rodinou aj pred príchodom do Álp?

Práveže takmer vôbec. To prostredie si to ale žiada. Žiť v Alpách a dokonca priamo v slávnom lyžiarskom stredisku, tak to vás núti skúsiť to. A musím povedať, že sa nám to zapáčilo.

Bude z malého Stanka lyžiar, alebo hokejista?

:-) Lyžiar z neho asi nebude. Lyžovanie berieme skôr ako doplnkový šport, na korčuliach trávi viac času.{+r86179}

Čo sa vám najviac zapáčilo na živote v Taliansku?

Neviem či to bolo tým, že sme boli v malom mestečku, ale ľudia sa mi zdali veľmi pohodový a život taký pokojný. Nikto sa nikam neponáhľal, nie sú tam žiadne veľké obchodné centrá. Taliani majú na všetko čas, veď urobiť sa to dá i zajtra.

Víno, pizza, špagety. Čo vyhráva u Vás?

Musím potvrdiť, cestoviny a pizza tam boli na dennom poriadku. Manželka Zuzka mi doma vyvárala, ale v rámci spoločných tímových večerí dominovala pizza. Tú nám servírovali po domácich zápasoch i počas návratov domov. Taliani pizzu milujú, ale ak mám byť úprimný, nemyslím si, že by bola vyložene lepšia ako u nás.

Bude Vaša talianska kapitola pokračovať?

Bude. Klub ma oslovil hneď po sezóne a keďže mi tam bolo dobre, nechcel som vymýšľať. Dohodli sme sa preto na spolupráci pre ďalšiu sezónu.

Nechceli ste počkať dlhšie a zmonitorovať letný trh? Nelákal Vás návrat do extraligy?

Momentálne nie. Vieme čo sa na Slovensku deje a ja som v Cortine spokojný. Nemal som preto chuť čakať a čeliť neistote. V Taliansku sa páči i rodine, malý Stanko tam začal chodiť do školy a postupne sa učí jazyk. Rok navyše tam pomôže i jemu.

Ako ste na tom s taliančinou Vy?

Nemal som žiadne základy a v taliančine som nevedel ani poďakovať. V závere sezóny som už ale rozumel pomerne veľa. Hovoriť po taliansky si netrúfam, ale rozumieť už celkom rozumiem. Rýchlejšie sa to lepí na syna, ktorý už s mojimi spoluhráčmi vedel prehodiť pár viet. O rok to bude ešte lepšie.

Pôsobíte v talianskych horách. Čo more? Spoznáte ho v lete?

A viete, že áno? Letnú dovolenku strávime naozaj v Taliansku. Z Cortiny ma zavolali na letný týždňový kemp, kde budeme pomáhať s tréningami deťom a potom si taliansky pobyt s rodinkou predĺžime v rámci dovolenky. More sa nachádza len dve hodiny cesty od nás a tak si tam asi odskočíme.

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk