HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Nikto nie je favoritom vopred ...

Na 3. kolo 1. hokejovej ligy pozýva najproduktívnejší obranca úvodných kôl, hosťujúci hráč HC Dukla INPRO Senica Svetozár Nižňanský

Na 3. kolo 1. hokejovej ligy pozýva najproduktívnejší obranca úvodných kôl
Svetozár Nižňanský,  hosťujúci v HC Dukla INPRO Senica.

Vizitka hráča :

  • obranca
  • 21 rokov
  • 192 cm
  • 80 kg
  • hráč Slovana Bratislava
  • číslo dresu 33.

Bilancia : 2 zápasy - 3 góly.

"Nikto nie je favoritom vopred "...hovorí 21-ročný, vysoký obranca senického mužstva, na našu otázku o príčinách prehry favorizovanej Senice na ľade nováčika v  Považskej Bystrici 3 : 2.
"Myslím, že pre naše mužstvo i vedenie je lepšie, že sme prehrali už teraz, aby sme si nezačali príliš namýšľať, hoci sme verili v zisk 6 bodov v úvode súťaže. Treba chodiť po zemi a my - hráči korčuľovať po ľade. Súper vyhral zaslúžene, veď od začiatku bolo u neho badať väčšiu túžbu po víťazstve, nám nevychádzali kombinácie, nepremenili sme 6 gólových príležitostí, moji spoluhráči zbytočne faulovali a vypomstilo sa nám to".


- V minulej sezóne ste si premiérovo vyskúšali  seniorskú súťaž po tom, čo ste ako vojak zakotvili počas vojenčiny v Senici. V kanadskom bodovaní ste získali 9 bodov za asistencie a 12 bodov v plus/mínus hodnotení. Góly ste však strieľali iba v prípravných zápasoch. A teraz - v prvých dvoch ligových kolách - už máte 3 gólové zápisy, čo je na obrancu výborná bilancia. Čo sa zmenilo ?
"Najmä herná pohoda. Vlani to bola moja prvá sezóna medzi mužmi, mladý hráč si musí zvyknúť na iný štýl hry, na nových spoluhráčov, koncepciu mužstva. Tréner Dušan Žiška ma poveroval viac defenzívnymi úlohami a v našej obrannej dvojici s Denisom Buzinkayom som bol "ten posledný" - zadný obranca. A keď som sa už konečne dostal pred brankára do šance, gól nie a nie streliť. Obranca góly strieľať môže, ale nesmie ich dovoliť strieľať útočníkom súpera. V obrane hrám s Dirnbachom a v terajšej päťke nás tréner Slavomír Chlebec skĺbil tak, že útočníci vedia vylákať na seba protihráčov a včas nám prihrať do streleckej pozície. Svoju streleckú mušku nechcem preceňovať, som rád, že to tam padá, povzbudzuje ma to, ale na hodnotenie bude dosť času na konci sezóny... A čo sa týka troch gólov. Priamo som strelil 2 a ten tretí - v piatok v Považskej Bystrici -  rozhodcovia síce pripísali mne, aj hlásateľ to tak oznámil, moja strela na bránu sa však od niekoho v skrumáži jemne odrazila - myslím, že od hokejky Ľuba Víteka. Nepotrebujem si pripisovať góly navyše, to by ma netešilo, veď mám bod aj za asistenciu. A navyše, nikdy som hokej nechápal ako individuálny šport, v ktorom musím vyniknúť ako jedinec za každú cenu. Viac ma mrzí, že mužstvo ako celok nepodalo dobrý výkon a že sme prehrali."         

- Spomenuli ste svojho spoluhráča v prvej senickej obrane - Denisa Buzinkay, ktorý už v tejto sezóne oblieka dres extraligovej Nitry. Vy ste nemali takéto ambície ?
"Ambície sú jedna vec, realita druhá. Isto, rád by som hral v našej extralige, ale niekto si ma musí všimnúť a vybrať na základe parametrov, hry a výsledkov. Po skončení vlaňajšej sezóny sa hovorilo, že tréner Žiška si vezme do Nitry viac hráčov a spomínalo sa i moje meno. Potvrdil mi to aj otec, ktorého o tom informoval pán Paštinský. Koncom júla  však bolo všetko inak. Rátal som trochu aj s tým, že ako hráč Slovana dostanem možno príležitosť vo svojom materskom klube - aspoň v letnom kempe - ale nestalo sa."

- Namiesto toho ste ale dostali pozvánka do kempu Dayton Bombers v USA. Prečo ste necestovali ?
"Tesne predtým ma v Břeclavi trafil puk do tváre a vykoledoval som si týchto päť stehov na pravom líci pod okom a isté problémy s videním. Lekár ani rodičia mi neodporučili cestovať so zraneným okom. Pri otázke zapožičania výstroja, najmä korčúľ, mi nevyšiel v ústrety zase klub, no a medzitým sa udial v USA ten teroristický útok - takže z Ameriky tohto roku nič nebude. So senickým klubom som podpísal zmluvu o hosťovaní do konca sezóny a budem veľmi rád, ak mu pomôžem v boji o čelné priečky prvoligovej tabuľky.

- Do redakcie sme dostali viacero otázok na Vašu adresu, napríklad, či máte niečo spoločného s nositeľom rovnakého priezviska na Slovenskom zväze ľadového hokeja ?
"Myslím, že máme veľa spoločného, mnohí vravia, že sa aj podobáme - veď je to môj otec - ktorý ma k hokeju priviedol spolu s Ivanom Černým a jeho synom, keď sme boli šesťroční  haranti."

- Ďalší pisatelia sa zaujímali, prečo vám otec nepomôže, keď pracuje na zväze ?
"A ako ? Veď hrať za mňa nebude, hokejové meno si musím urobiť sám v mužstve so svojimi spoluhráčmi. Tlaky alebo lobbing rodičov nikdy hokejistovi nepomôžu, skôr naopak. Taký chalan to má ťažšie v mužstve, najmä keď nie je rovnako dobrý alebo lepší ako ostatní."

- Dobre, ale "popostrčiť" trochu do reprezentácie...a už sa o hráčovi vie, už si ho skauti všimnú ...
"Tak to nepoznáte môjho otca ! On mi pomáha tým, že sa mi venuje a chodí na každý zápas do Senice a niekedy aj von, je veľmi kritický a až ma rozčuľuje, aké detaily si v hre mužstva a v dianí na lavičke všíma..., lenže on aj povie svoj názor ako som mal situáciu riešiť, alebo kde som sa chyby dopustil. Ja to na ľade vidím často inak, alebo z rôznych dôvodov sa to nedá tak riešiť. Ale mám o čom rozmýšľať a keď si to uvedomujem, aj mi to pomáha. Je pravda, že hokej nie je len o sile a góloch. Tréner vníma viac taktiku, ale môj otec aj veľmi veľa psychológie, etiky a filozófie. Za reprezentáciu som hral zatiaľ iba v troch zápasoch  - v mužstve SR 17 na turnaji v Čechách. Vo výberoch som nebol aj preto, že som sa narodil v septembri a nikdy som sa ako "starý" nezmestil do príslušnej vekovej kategórie." 

-  Aká bude teda vaša pozvánka na 3. kolo ?
"Chcem pozvať divákov vo všetkých mestách, kde sa hrá prvá liga na zápasy, ktoré sú kvalitné a zaujímavé. Naozaj nikde nie je určený víťaz vopred, veď si pozrite minulé kolo s prekvapivými víťazstvami Trebišova, Michaloviec i Považskej Bystrice. A nám hráčom kulisa pomáha, hokej bez nej nie je hokejom. V Považskej Bystrici som si teraz všimol krásnu návštevu, skoro zaplnený zimák a skoro všetko to boli mladí ľudia. To bolo sympatické a myslím, že domácim aj to pomohlo poraziť nás. Aj u nás v Senici sa mnoho deje. Pred úvodným zápasom sme mali na ľade autá, mažoretky, nástup s predstavením jednotlivých hráčov  v nových dresoch senických "Rytierov". Budeme sa snažiť hrať, aby naši diváci odišli spokojní s hrou a verím, že aj s výsledkom.
Môj tip na zápas Senica - Žilina B (Ružomberok) je 6 : 1.

- Ako tipujete ostatné zápasy ?
Sp.Nové Ves - Detva          4 : 1
B.Bystrica - Prešov             2 : 2
Zvolen B - P.Bystrica         3 : 3
Topoľčany - Michalovce    6 : 0
Trenčín B - Trebišov          5 : 2

Tipovacia súťaž SLAPSHOT! ponúka aj tipovanie výseldkov zápasov 1. hokejovej ligy.

Najnovšie z klubu: Fínsko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk