HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Druhý hlavný chýba. Vypočujú kompetentní Lašákov apel?
zdroj: jäzva

Druhý hlavný chýba. Vypočujú kompetentní Lašákov apel?

"Prostredníctvom médií by som chcel apelovať na nejakého sponzora, ktorý by zabezpečil 40 000 eur na druhého hlavného rozhodcu. Veľmi by to extralige pomohlo," bojuje Lašák

"Aký záujem médií o extraligu! Tak to sa teším!! predstúpil pred skutočne početnú skupinu zástupcov médií po prehre 1:2 v Košiciach tradične vysmiaty trenčiansky obranca Richard Lintner. Novinársky záujem na úrovni play-off pramenil určite v prvom rade z atraktívneho stretu šiestich majstrov sveta a víťaza Stanleyho pohára. Za dlhší koniec povrazu v ňom ťahali predovšetkým domáci hráči, o oba góly ktorých sa postaral práve šampión NHL z roku 2003 Jiří Bicek.

Nebyť Hyláka...

"Ďalšie vydreté, ale predsa víťazstvo. Čo už? Vyzerá to tak, že takto to bude po celú sezónu a asi nám nie sú súdené hladké výhry. Podstatné sú ale tri body.{+r111939,200x251} Po prehre v Banskej Bystrice sme sa potrebovali vrátiť na víťaznú cestu a teší i fakt, že sme predviedli dobrý výkon," vyslovil sa 34-ročný hrdina zápasu.

O tŕnistej ceste za výhrou hovoril i jeho spoluhráč Ladislav Nagy. "Hrali vynikajúco. Bojovali, korčuľovali a mali dostatok šancí. My sme hrali dobre v prvej tretine, kedy sme si mohli vypracovať aj väčší náskok. Neviem či sme si mysleli, že to už pôjde samé, ale v druhej tretine sme vypadli zo svojej hry a nebyť výborného Sašu, tak neviem..."

Dukla podala naozaj kvalitný výkon, za ktorý sa nemusí hanbiť. Košičanov dokonca na vlastnom ľade prestrieľala a to sa podarí len málokomu.

"Náš výkon bol celkom dobrý," prezentoval dobrý pocit z odvedenej práce Richard Lintner. "Celkom precízne sme plnili dohodnuté veci a jediné čo nám nevyšlo, bolo premieňanie šancí. Nedá sa povedať, že by sme sa pri nich rozhodovali zle, ale musím uznať skvelý výkon brankára Hyláka. Pochytal dobre tečované strely a Košice podržal. Škoda, pretože do Košíc sme merali dlhú cestu a verili sme v bodový návrat. Nevyšlo to, ale snáď sme si na svoju stranu aspoň priklonili šťastenu do ďalších zápasov."

"Veľká škoda prehry. Hrali sme dobre a zaslúžili sme si aspoň bod. Nestrelili sme góly, z hry tímu mám ale dobrý pocit. Chlapci pracujú v tréningoch na jednotku a ukazujú to i v zápasoch," nadväzuje brankár Ján Lašák. Aj ďalší z majstrov sveta Rastislav Pavlikovský ľutoval jedine výsledok. "Chcelo to samozrejme druhý gól. Na mužstvo som ale hrdý, pretože všetci bojovali a dreli. Nachádzame sa v istej fáze vývoja tímu a každým zápasom sa snažíme hrať zodpovednejšie a lepšie. V Košiciach sme ukázali dobrú tvár a od toho sa musíme odraziť."

Druhý hlavný chýba - vypočujú Lašáka kompetentní?

Spoločne s dobrým pocitom z predvedeného sa v Trenčanoch miesila i skrivodlivosť. Druhý - a ako sa neskôr ukázalo víťazný gól - totiž padol po hrubici rozhodcov.

"Ešte teraz nemôžem uveriť tomu, že ten gól uznali. Predchádzalo mu totiž také jasné zakázané uvoľnenie, že sa čudovali ešte i diváci v hale. Bol to rozhodujúci moment stretnutia,{+l112021,200x123} po ktorom sme znervózneli a vypadli z konceptu," netajil rozhorčenie Pavlikovský. Richard Lintner protestoval u pruhovaných bezprostredne po inkasovanom góle, nebolo mu to ale nič platné. "Mali sme pocit, že tam nebolo odpískané zakázané uvoľnenie. Každý robí chyby a rozhodcovia môžu niektoré veci prehliadnuť. Mali sme ale streliť góly z našich šancí a nemuseli sme sa sťažovať na nič podobné."

Sporný moment len potvrdil oprávnenosť snahy Jána Lašáka o zavedenie druhého hlavného rozhodcu. Túto snahu prezentuje už dlhší čas, patričná odozva zo strany kompetentných ale zatiaľ neprichádza.

"Prostredníctvom médií by som chcel apelovať na nejakého sponzora, ktorý by zabezpečil 40 000 eur na druhého hlavného rozhodcu. Veľmi by to extralige pomohlo," bojuje najúspešnejší brankár novodobej histórie slovenského hokeja za presnejšie rozhodovanie zápasov v našej najvyššej súťaži. Z vlastných bohatých zahraničných skúseností vie, že by to bola investícia, ktorá by bola splatená viacerými formami. "Štyria rozhodcovia na ľade by ponúkali dobrý priestor na reklamu a vynaložené prostriedky by sa vrátili. Viem, že v dnešnej dobe je to veľká suma, ale tá investícia by sa vrátila mnohonásobne a zväz by sa mal uberať takouto cestou. Inak budeme stále svedkami takýchto situácií. Dokonca i delegát nám po zápase povedal, že máme podať sťažnosť. Okej, stalo sa. Inkasovali sme gól z icingu. Boli tam ale i viaceré iné chybné rozhodnutia rozhodcov, ja sám priznávam, že v minulom stretnutí nebol potrestaný môj faul. Chýb je priveľa a ja z nich neviním rozhodcov. Jednoducho nemôžu vidieť všetko a preto volám po druhom hlavnom. Vyhli by sme sa množstvu problémov a bolo by to oveľa lepšie."

Šarvátka šampiónov

Okrem dobrého hokeja v piatok divákov v Steel Aréne pobavila i šarvátka medzi dvomi šampiónmi z roku 2002. Richard Lintner sa po krošč{+r111956,200x129}eku od Mareka Kolbu a následnom náraze do bránky inštinktívne obrátil a tam už stál Martin Štrbák.

"Také veci sa stávajú. Už pred svojim príchodom do Trenčína som povedal, že v každom zápase budem chcieť odovzdať maximum. K tomu patria i takéto veci plynúce zo zápalu hry. Nebolo to nič osobné, klasická hokejová potýčka," vyjadril sa na margo krátkej pasovačky "Citrón" a následne prihodil svoj klasický humorne ladený bonmot. "Nenapadlo mi, že je to on. Vždy som si totiž myslel, že Maťo je silnejší. Možno mal za sebou dlhé striedanie, v každom prípade bol nejaký zoslabnutý."

Skúsenosti na nezaplatenie. Dokedy?

Rozhodnutie štyroch šampiónov pomôcť Dukle sa ukazuje ako mnohostranný prínos. Veľké mená lákajú divákov, zároveň ale pomáhajú urýchliť napredovanie mladého trenčianskeho mužstva.

"Snažíme sa ísť príkladom a hlavne ukazovať, že v hokeji musíte robiť všetko naplno. Či je to tréning na ľade, v posilňovni, alebo zápas. Chlapcom sa to pomaly dostáva do krvi a je to pre nich dôležitá príprava pre ďalšiu kariéru," zdôrazňuje Lašák, ku ktorému sa pridáva Pavlikovský. "Chlapci sa zlepšujú od zápasu k zápasu. Svojich spoluhráčov chcem pochváliť, pretože ich progres je očividný a som presvedčený o tom, že budú schopný robiť dobré meno Dukle i bez nás."

{+l111999,200x133}Mladí hráči Dukly veru potrebujú využiť každý deň strávený po boku hrajúcich legiend. Tie môžu totiž hocikedy reflektovať na ponuku zo zahraničia a zamávať na rozlúčku.

"Kedy sa tak stane? Uvidíme.. Ja už som odísť mohol, ale v Trenčíne sa cítim dobre a tá ponuka neprišla z toho smeru, ktorý by som si želal. Ešte si preto počkám. Musím povedať, že práca s mladým tímom má svoje čaro a prináša dobré pocity. My štyria hráme za Duklu zadarmo a ako ste mohli vidieť v prípade Roba Petrovického, riskujeme svoje zdravie. Ak to ale prináša svoje ovocie, tak máme radosť a dodáva nám to ďalšiu chuť do práce," vyslovil sa pre hokej.sk Lašák a odchod spod Čákovho hradu avizuje i Rastislav Pavlikovský, ktorý je jasným bodovým lídrom Dukly. Na zisk pätnástich bodov mu stačilo odohrať dvanásť duelov. "Vo Švédsku som odohral deväť sezón a ľudia ma tam poznajú. Nemyslím si preto, že by sa rozhodovali na základe mojich štatistík. Predbežne je to dohodnuté tak, že by som tam mal odísť v druhej polovici novembra. Určite ma ale nebudú brať kvôli štatistikám, lež kvôli skúsenostiam. Mojou výhodou bude v porovnaní s predošlými rokmi fakt, že prídem dobre rozohraný a o to to bude ľahšie."

Výchova divákov - pridružená úloha majstra sveta

Ťažko skúšaná Tipsport extraliga musí byť za rozhodnutie týchto pánov vďačná. Aj vďaka nim sa v súvislosti s ňou nehovorí dookola len o problémoch. {+r111978,200x133}

"Extraliga je fajn. Napríklad zápas v Košiciach sa mi veľmi páčil. Opäť sa raz potvrdilo, že kultúrne prostredie pomáha dobrému hokeju a musím sa košickým divákom poďakovať. V drvivej väčšine boli výborní. Hráč sa v takom prostredí cíti úplne inak ako na nejakom šedivom zimáčiku," zamýšľa sa 34-ročný zvolenský odchovanec, ktorý získal zlato, striebro i bronz z majstrovstiev sveta, zahral si na olympiáde, v NHL, s českými Pardubicami oslavoval titul majstra. Napriek tomu sa miestami stretáva s doslova nepochopiteľnými reakciami. Tak ako v piatok v Košiciach. Počas jedného z prerušení hry na neho jeden hlupák neustále pokrikoval a keď sa ich pohľady stretli, ukázal mu nechutné gesto držiac sa rukou medzi nohami. Ktovie či mu urobilo dobre uraziť niekoho, koho zákroky v reprezentačnom drese pred pár rokmi zapíjal s priateľmi v krčme. "Vždy narazíte na nejakého takého človeka, mňa na tom ale najviac mrzela skutočnosť, že mal pri sebe malé dieťa.  Napokon to nejako diplomaticky uhral a ospravedlnil sa mi, nabudúce si ale snáď rozmyslí, či bude ukazovať také somariny v prítomnosti desaťročného chlapca. Snažil som sa mu naznačiť, že také veci sa nerobia a ja sám by som sa určite k vulgárnemu gestu neznížil. Možno i to je jedna z úloh našich návratov – pomôcť k výchove divákov a slušným spôsobom ich poučiť," uzavrel v súvislosti s nechutným incidentom Ján Lašák pre hokej.sk.

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk