HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Hokejový svet opustil Viliam Belas, autor majstrovského gólu Košíc z roku 1986
zdroj:

Hokejový svet opustil Viliam Belas, autor majstrovského gólu Košíc z roku 1986

"Stále to mám pred očami. To bol Vilov najslávnejší moment," spomína s nostalgiou v hlase Igor Liba na víťazný nájazd Belasa proti Jihlave

Hokej neprináša len pekné, ale i smutné správy. Predovšetkým fanúšikov Košíc hlboko zasiahla správa o úmrtí bývalého skvelého útočníka Viliama Belasa, autora slávneho víťazného gólu vo finálovej sérii samostatných nájazdov proti Dukle Jihlava z roku 1986. Štvornásobný reprezentant Československa podľahol v nedeľu mozgovej príhode.

"Je to smutná správa, ktorá ma hlboko zasiahla," reaguje na smutnú správu Igor Liba. "Na Vila budem vždy spomínať ako na mladého, veselého a bezstarostného chlapca, ktorý hrával so mnou a Janom Vodilom v útoku po emigrácii Mira Ihnačáka. Musím povedať, že ho zastúpil výborne a okamžite začal strieľať góly. Ten posledný zo sezóny 1986 rozhodol o našom prvom titule majstrov Československa a v histórii košického hokeja tak bude navždy zapísaný zlatými písmenami."

Spomínaný zlatý gól si je hodné pripomenúť konkrétnejšie. Písal sa 21. marec 1986 a Zimný štadión Ladislava Trojáka bol dejiskom rozhodujúcej bitky o titul. Po riadnom hracom čase svietila na tabuli remíza 3:3, keď góly VSŽ strieľali Vladimír Svitek, Igor Liba a Ján Vodila. Za Jihlavu boli úspešní Válek, Svoboda a Ščerban. V sérii samostatných nájazdov sa postupne presadili Liba a Svitek, za hostí Šejba a Žák. Mnoho ďalších nie a tak rozhodovala až tretia séria. V tej najprv neuspeli Svozil a Žabka, následne ani Vlk. Proti brankárovi Petrovi Břízovi sa rozbehol Viliam Belas a po jeho góle sa otriasal štadión v základoch. Brankár Pavol Švárny následne poslal Benáka do smútku a Košice prvýkrát v histórii oslavovali titul!

"Stále to mám pred očami. To bol Vilov najslávnejší moment," spomína s nostalgiou v hlase Liba, ktorý bol v tom čase košickým kapitánom a ako prvý tak zodvihol nad hlavu trofej. "V tom čase si ho vyhliadli i tréneri národného tímu Bukač s Neveselým. Veľká škoda, že neskôr na sebe prestal pracovať a nevyužil svoj talent na maximum. Pomaličky sa začal vytrácať z veľkého hokeja. Keď sme sa s ním ale i teraz raz za čas stretli, vždy sme mali o čom pokecať. Bol to človek, ktorý si vedel užívať. Škoda ho, taký je ale život."

Viliam Belas odohral v československej federálnej lige vyše 350 zápasov, v ktorých nastrieľal 113 gólov. V roku 1984 reprezentoval Československo, záver kariéry strávil v Prešove a českom Liberci. Zomrel vo veku 50 rokov. Česť jeho pamiatke!

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk