HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Na Šatana pravdepodobne čakajú posledné mesiace kariéry
zdroj: jäzva

Na Šatana pravdepodobne čakajú posledné mesiace kariéry

"Vždy som sa chcel lúčiť doma na Slovensku," tvrdí Miroslav Šatan, ktorý až doteraz oddychoval v New Yorku

Na útočníka Miroslava Šatana čakajú pravdepodobne posledné mesiace kariéry, ktoré strávi v drese bratislavského Slovana. Tridsaťdeväťročný krídelník sa s vedením klubu Kontinentálnej hokejovej ligy dohodol na zmluve do konca sezóny. Šatan naskočí do rozbehnutej súťaže, Slovan má za sebou už viac ako polovicu základnej časti.

"Nasledujúcu polsezónu by som chcel dohrať v plnom zdraví a poskytnúť služby Slovanu. Bude to pravdepodobne môj posledný ročník. Rodina podporila moje rozhodnutie hrať. Som rád, že sa ešte raz obetovala a dala mi šancu dohrať túto sezónu a rozlúčiť sa s kariérou," priznal Miroslav Šatan.

Kapitán majstrov sveta 2002 nehral klubový hokej od vlaňajšieho novembra, keď sa zranil v drese Slovana v zápase KHL proti Levu Praha po zrážke so Zdenom Chárom. Za slovenskú reprezentáciu nastúpil v príprave a potom i na majstrovstvách sveta v Helsinkách. V predchádzajúcich dvoch sezónach viedol Šatan bratislavské mužstvo v úlohe kapitána. Sezónu 2011/2012 zakončil ziskom majstrovského titulu. Vlani až do zranenia odohral za Slovan 21 zápasov v KHL, v ktorých si pripísal dvanásť bodov.

"Predchádzajúca sezóna nebola taká, ako som si predstavoval. Chcel som iný záver kariéry. Mohol som teraz už sedieť doma, ale mám šancu na iný koniec. Teším sa na výzvu, ktorá na mňa čaká v Slovane. Vždy som sa chcel lúčiť doma na Slovensku," tvrdí Miroslav Šatan, ktorý až doteraz oddychoval v New Yorku. V zámorí trénoval a uvažoval, či bude pokračovať v kariére. Definitívne rozhodnutie padlo pred dvoma týždňami.

{+T106280}

Šatan dlhšie váhal s definitívou, či bude hrať. Po majstrovstvách sveta s vedením Slovana debatoval o svojich predstavách a následne odcestoval do USA, kde kontakt s klubom prerušil. "Skôr sa to riešilo cez médiá, čo bolo na škodu veci. Ešte nedávno som bol rozhodnutý nehrať. Čakal som, ako sa situácia vyvinie. Chcel som dopriať telu čas, aby po zranení a celej minulej sezóne mohlo zregenerovať. Absolvoval som rehabilitačný program a nechával som otvorenú možnosť, že by som počas sezóny začal niekde hrať. Nikam som sa neponáhľal, venoval som čas svojej rodine. Ešte pred dvoma, troma týždňami nebolo nič isté," vysvetľoval Miroslav Šatan.

Počas pobytu v zámorí trénoval, v auguste sa pripravoval pred začiatkom kempu s hráčmi New York Islanders, neskôr už len individuálne. Situácia sa začala meniť po jeho stretnutí s reprezentačným trénerom Vladimírom Vůjtkom. "Začal som vtedy intenzívnejšie rozmýšľať. Pozitívnym prístupom ma potom presvedčil Rišo Lintner, ktorý začal intenzívne pracovať na hľadaní klubu. Napokon som sa rozhodol, že najlepšia možnosť je vrátiť sa do Slovana. Možno je to vec emócií. Už počas pôsobenia v NHL som si hovoril, že kariéru by som chcel uzavrieť doma na Slovensku. To bola najdôležitejšia vec, prečo som sa rozhodol vrátiť do Slovana, kde sa budem snažiť pomôcť mužstvu," tvrdí topoľčiansky odchovanec.

Šatana zlákala na návrat do zápasového kolotoča aj prípadná vidina účasti na zimných olympijských hrách v Soči, kde si však miesto musí vybojovať. Rozhodujúce slovo ale turnaj pod piatimi kruhmi nemal. "Rozhodol by som sa pre návrat, aj keby nešlo o olympijskú sezónu. Olympiáda je krátky turnaj, trénovať len pre dva týždne by nikto nešiel. V súvislosti so Soči je veľa ak. Nevieme, ako sa budem na ľade cítiť v zápasoch, ako na tom budem výkonnostne, zdravotne. Otázka mojej účasti v Soči sa vyrieši neskôr a je podmienená viacerými vecami. Nomináciu určuje tréner a bude chcieť vybrať najlepších hráčov. Olympiáda nebola dôvodom číslo jeden pre môj návrat," tvrdí držiteľ kompletnej medailovej zbierky z majstrovstiev sveta. Z prípadnej neúčasti v Soči vedu nerobí. "Nič sa nestane, ak tam pôjdu iní."

{+T105851}

Počas leta sa objavilo viacero informácií, že o Šatana má záujem nováčik KHL Medveščak Záhreb, povrávalo sa, že chce ísť do niektorého klubu NHL. Nič napokon nebola pravda. "Kapitolu NHL som v minulosti už uzavrel. Odohral som v lige množstvo zápasov, poznám to prostredie, už by som tam asi veľa dobrého nezažil. Nemal som ambíciu si v lete niečo hľadať, bol som doma a venoval sa sebe a rodine," tvrdí. Skúsený útočník si pobyt v New Yorku pochvaľuje, mal dostatok priestoru byť s najbližšími, navyše v anonymite, ďaleko od Slovenska, kde je sledovanou osobou.

V zámorí hrával jeho syn aj za detský tím a otec si pri absencii trénera vyskúšal v jednom zápase aj úlohu kouča. Pod vedením Šatana mužstvo pretrhlo šnúru prehier, vyhralo 11:6 a jeho syn Miroslav strelil osem gólov. Trénerstvo by mohlo byť budúcim povolaním rekordéra v počte štartov v slovenskej reprezentácii. "Po kariére by som si pár rokov oddýchol od hokeja a venoval sa synovi. Ak mi bude hokej chýbať, vrátil by som sa v nejakej pozícii. Trénovať by som však zatiaľ nechcel," dodal Miroslav Šatan.

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk