HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Charakterom poraziť hviezdne mená, rysuje lotyšský plán Kamzík Štals
zdroj: jäzva

Charakterom poraziť hviezdne mená, rysuje lotyšský plán Kamzík Štals

"V prvom rade som veľmi hrdý. Reprezentovať Lotyšsko bolo pre mňa vždy cťou a toto bude najväčšie možné medzinárodné podujatie," teší sa Juris Štals

Utorkový súboj medzi Popradom a Košicami nepriniesol len ďalšiu kapitolu tradičného východoslovenského derby, ale i zaujímavú konfrontáciu dvoch čerstvých olympionikov. Útočníci Tomáš Marcinko a Juris Štals zviehli hneď viacero osobných súbojov, ktoré si môžu teoreticky zopakovať aj v Soči. Pravda, v základných skupinách sa tak stať nemôže, nakoľko Slovensko sa s Lotyšskom nestretne. Reprezentanti Pobaltia postupne nastúpia proti Švajčiarsku, Česku a Švédsku. Pre 31-ročného Štalsa pôjde o premiérovú olympijskú účasť, na svojom konte už ale má šesť majstrovstiev sveta. K postupu Lotyšska medzi svetovú elitu prispel v rámci poslednej olympijskej kvalifikácie gólom a asistenciou.

Juris, aká bola Vaša reakcia na olympijskú nomináciu?

Juris Štals: V prvom rade som bol veľmi hrdý. Reprezentovať Lotyšsko bolo pre mňa vždy cťou a toto bude najväčšie možné medzinárodné podujatie. Splnil sa mi jeden veľký cieľ a tým druhým bude, aby sme v Soči nesklamali svojich fanúšikov. Momentálne je pre mňa ale stále prioritou Poprad. Do olympiády je ešte dostatok času a ja sa teraz musím sústrediť na to, aby som pomáhal svojmu klubu v extralige.

Prekvapila Vás nominácia, alebo ste ju očakávali?

Ak mám byť úprimný, tak veľké prekvapenie to pre mňa nebolo. Takými vecami si ale istý byť nemôžete a správa o mojej nominácii ma zahriala pri srdci. Som na to naozaj veľmi hrdý.

{+T115185}

Aká bola reakcia v popradskej šatni? Čo na to spoluhráči?

Tréner Jančuška pred zápasom proti Košiciam chlapcom s úsmevom povedal, že tlak je preč, pretože nik z nich sa do slovenského olympijského tímu nedostal. Mne sa to ale podarilo a ruky sa mi tak triasli naďalej. :-) Chalani mi samozrejme poblahoželali a popriali úspešnú olympiádu. Zároveň odo mňa požadujú olympijské výkony aj v popradskom drese.

Ako bol na tom po zápase proti Košiciam Váš telefón? Stačila mu pamäť?

No mal na mále :-). Našiel som si tam množstvo gratulačných sms správ, predovšetkým od rodiny a priateľov. Tešia sa i za mňa a zároveň ma aspoň takto na diaľku povzbudzujú.

Mnoho ľudí hovorí, že slovenská Tipsport extraliga nemá úroveň. Teraz ale dodá pre olympiádu až troch hráčov - Vás, Roberta Kristana a Tomáša Marcinka. To je pre túto súťaž výborná bilancia...

Presne tak, je to pre ňu dobrá vizitka a správny signál. Nech už hráte hocikde, základom je vždy hrať na sto percent. Ak zo seba vydáte všetko, tak to ľudia ocenia. V tejto lige je veľa snaživých a talentovaných hokejistov. Stačí sa pozrieť na tabuľku a vidíte, že každý môže poraziť každého. Určite by som si nikdy nedovolil povedať, že slovenská extraliga je zlá.

{+T113860}

Čo môžeme v Soči očakávať od lotyšského tímu?

Hokej je zaujímavý šport, ktorý vždy prinášal i prekvapenia. Žiaden tím na takomto podujatí nemôže byť slabý. Sú tam najväčší favoriti i mužstvá, ktoré si museli účasť vybojovať v náročných kvalifikáciách. Tak ako to naše. Ostalo dvanásť najlepších na svete a každý má svoje ambície. Nechceme mať veľké oči, ale každý zápas sa začína za stavu 0:0. Určite zo seba vydáme všetko a potom je možné všetko. Každému je jasné, že tam budú väčší favoriti s väčšími menami. Na ľade ale nerozhodujú výšky kontraktov a statusy hviezd. My sa chceme presadiť svojim charakterom a vôľou vydať zo seba pre Lotyšsko to najlepšie čo v nás je. Myslím si, že nás čakajú zaujímavé zápasy, v ktorých skúsime prekvapiť.

Môže byť Lotyšsko čiernym koňom turnaja v štýle Bieloruska z roku 2002?

Prečo by nemohlo? Vopred nikdy neviete. Tlak a pozornosť budú sústredené na iných favoritov. My chceme skúsiť zaútočiť z ústrania, ale tak ako som povedal, nechceme vopred vyskakovať. Uvidíme čo prinesie naša snaha a ako sa bude vyvíjať turnaj.

Najnovšie z klubu: Lotyšsko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk