HOKEJ.sk HOKEJ.sk

V Košiciach už titul oslavoval, teraz to chce zažiť v šatni domácich
zdroj: jäzva

V Košiciach už titul oslavoval, teraz to chce zažiť v šatni domácich

"Určite som niekde inde, ako keď som odchádzal z Košíc v pozícii mladého hráča. Je na čase, aby som svoju vyspelosť a skúsenosti ukázal i na materskom ľade," hovorí Bartánus pre hokej.sk

Marek Bartánus je pripravený na druhý košický návrat. Kmeňový hráč Oceliarov pôsobil pri Hornáde naposledy v sezóne 2008/09, kedy sa snažil vybojovať si miesto v zostave po dvojročnom pôsobení v kanadskej juniorskej OHL. V tom čase mu ale pretlak skúsenejších útočníkov neponúkal dostatočné možnosti na realizáciu a tak zamieril do konkurenčného Popradu. O rok neskôr sa stal v drese Liptovského Mikuláša najlepším extraligovým strelcom a prišla odmena v podobe ponuky pražskej Sparty. Za riekou Moravou sa neskôr objavil aj v útokoch Karlových Varov a Vítkovíc, na Slovensku oslávil titul so Slovanom Bratislava a zahral si aj za Skalicu a Piešťany. Nasledovala limitovaná mesačná ponuka na pôsobenie vo švajčiarskom druholigovom Ajoie a teraz je opäť doma. Menovka s číslom 61 zaujala pozíciu v rohu šatne vicemajstra, priamo medzi dvojicou skúsených hráčov Jiřim Bicekom a Petrom Bartošom.

Marek, ako sa zrodil Váš návrat do Košíc?

Marek Bartánus: S predstaviteľmi Košíc som bol v kontakte už od novembra. Po krátkodobom angažmáne vo švajčiarskom Ajoie to bolo v podstate už len o dotiahnutí niektorých detailov. V stredu som podpísal zmluvu a som veľmi rád, že môžem pôsobiť opäť doma.

Prichádzate do špičkového mužstva, ktoré je lídrom Tipsport extraligy. Ako čerstvý dvojnásobný otec ste ale zaiste uvítali i možnosť byť doma s rodinou. Boli to hlavné faktory pri rozhodovaní sa?

Presne tak, možnosť hrať za silný tím s maximálnymi ambíciami a zároveň byť so svojou rodinou, predstavovala lákavú kombináciu. Vrátil som sa s jasným cieľom - pomôcť Košiciam k návratu na majstrovský trón. Titul tu chcú všetci. Vedie k nemu ešte dlhá cesta, ale do každého zápasu pôjdem s tým, aby som bol pre tento klub užitočným členom.

Košice sa netaja záujmom byť súčasťou pripravovanej Ligy majstrov. Práve zisk titulu predstavuje nevyhnutnú vstupenku medzi elitu. Vy už ste ale majstrovský pohár v Steel Aréne nad hlavu zodvihli...

Áno, v roku 2012. Život hokejistu je nevyspytateľný. Vtedy som dostal ponuku zo Slovana Bratislava a v tom čase bola jedinou, ktorú som mal. Po mesačnom čakaní som sa jej potešil a musím povedať, že to bola úžasná skúsenosť. Pocit zo zisku majstrovského titulu by som doprial každému športovcovi. Zhodou okolností sme vtedy oslavovali práve v Košiciach a bol by som nesmierne šťastný, ak by som si to tu mohol zopakovať i v pozícii domáceho hráča.

Chutilo by šampanské v šatni Steel Arény, vzdialenej približne päťdesiat metrov ďalej, viac?

Určite, v Košiciach som vyrastal a som ich kmeňovým hráčom. Ak by sa nám teda podarilo získať majstrovský titul, užil by som si to naplno a tešilo by ma to možno ešte o kúsok viac ako vtedy v Slovane. Tak ako som ale povedal, svoj prvý titul si vážim nesmierne a som vďačný za to, že som ho mohol získať.

{+T110495}

V Košiciach ste naposledy pôsobili v sezóne 2008/09. Medzitým ste sa stali najlepším strelcom ligy v drese Liptovského Mikuláša, zahrali si v Sparte, Karlových Varoch i Vítkoviciach, získali titul so Slovanom, strieľali góly za Skalicu i Piešťany a naposledy to bolo krátke pôsobenie vo Švajčiarsku. Vracia sa do Steel Arény iný hráč, ako bol ten, ktorý odchádzal pred rokmi do Popradu?

Myslím si, že áno. Všetky spomínané pôsobiská predstavovali obrovské a pestré skúsenosti. Určite som niekde inde, ako keď som odchádzal z Košíc v pozícii mladého hráča. Je na čase, aby som svoju vyspelosť ukázal i na materskom ľade.

V čase odchodu ste dostávali minimum príležitostí, zväčša vo štvrtom útoku. Teraz by to malo byť iné, ale konkurencia je silná. Hovorili ste už s trénermi o Vašom mieste v zostave?

Konkurencia je tu obrovská! Košice sú top tímom slovenskej extraligy a to k tomu patrí. S trénermi sme sa ešte o konkrétnych úlohách nerozprávali, vynasnažím sa ale vniesť do hry svoje prvky hry. Či už je to tlak do bránky, častá streľba a vytvárať príležitosti spoluhráčom. Byť platným členom tímu a pomáhať mu k víťazstvám.

V aktuálnej sezóne ste pôsobili v Piešťanoch a tak máte veľmi dobrý prehľad o extralige i košickom mužstve. Predstavenie sa v šatni zrejme prebehlo veľmi hladko...

Jasné, šatňa v Košiciach sa za tých pár rokov príliš nezmenila. Po príchode do nej som sa cítil ako nejaký nový hráč v starom tele. Viacerých chalanov som poznal, s ostatnými som sa zoznámil. Všetko to bolo maximálne bezproblémové.

{+T90495}

Ako ste sa pripravovali po návrate z Ajoie?

Prakticky celý minulý týždeň som trénoval s košickou juniorkou. Na ľade som bol s nimi i v úvode tohoto týždňa, nakoľko áčko malo voľno. V stredu som sa už pripojil k novým spoluhráčom. Som teda pripravený.

Mimochodom, ako to vyzeralo počas Vášho mesačného pôsobenia vo Švajčiarsku?

Spomínať na to budem len v dobrom. Už vopred som vedel, že pôjde len o mesiac, ale aj ten bol dobrou skúsenosťou. Vyskúšal som si pôsobenie v novej krajine, hral sa tam dobrý hokej, vyhovovala mi aj mentalita tamojších ľudí. Naozaj príjemný mesiac.

Plánujete zotrvať v Košiciach aj dlhšie ako do konca sezóny?

Bol by som veľmi rád! To je ale hudba budúcnosti. Teraz sa sústredím na túto sezónu a najbližšie zápasy.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk