HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Staňa začal trénovať s Košicami, na zahraničnú ponuku nechce čakať dlho
zdroj: jäzva

Staňa začal trénovať s Košicami, na zahraničnú ponuku nechce čakať dlho

"V prvom rade som Košičan a bol by som doma. Druhým faktorom je najvyššie štádium tehotenstva pani manželky. Dohodu s Košicami teda nevylučujem," uviedol Rastislav Staňa

Vyrastal v Košiciach, už v juniorskom veku sa ale po svetovom šampionáte v roku 1998 pobral na skusy za oceán. Postupne okúsil NHL, zachytal si na dvoch olympiádach, absolvoval deväť svetových šampionátov, stal sa majstrom sveta a spoľahlivé výkony podával dlhé roky vo Švédsku i Rusku. Dnes má Rastislav Staňa už 34 rokov, ale za svoj materský klub ešte stále nechytal. Nikdy k tomu ale nebol bližšie ako práve teraz. Po nečakanom konci v CSKA Moskva absolvoval v stredu s Oceliarmi prvý tréning a vzhľadom na blížiaci sa koniec prestupového obdobia, ako aj blížiaci sa termín pôrodu druhého potomka, obracia myšlienky na návrat v hlave čoraz intenzívnejšie.

Rasťo, máte za sebou prvý tréning s HC Košice. Čo to znamená v praxi?

Rastislav Staňa: Som Košičan, chcel som si zatrénovať a som veľmi rád, že mi to Košice umožnili. Potreboval som byť na ľade. Momentálne som v pozícii čakateľa na ponuky.

Košice prejavili eminentný záujem o Vaše zotrvanie. Aký je Váš postoj k tejto veci?

Uvidíme, všetko nechávam otvorené. Viem, že v tomto štádiu sezóny je ťažké riešiť zahraničné prestupy, nakoľko prakticky všetci už majú brankársku otázku vybavenú. Nemôžem teda vylúčiť ani návrat na Slovensko, konkrétne do Košíc.

Aké sú hlavné faktory, ktoré Vás nútia rozmýšľať o Košiach?

Sú dva. V prvom rade som Košičan a bol by som doma. Druhým je najvyššie štádium tehotenstva pani manželky. Aj dcérka by určite uvítala, ak by sme mohli toto obdobie stráviť doma.

Dokedy plánujete čakať na zahraničnú ponuku? Plánujete vydržať až do konca prestupového obdobia?

Asi nie. Tak dlho by som čakať nechcel. To by bol dlhý zápasový výpadok a do konca sezóny by ostávalo málo.

Zaujímavou možnosťou by bola otvorená zmluva, podobne ako tomu bolo v prípade Ladislava Nagya. Chytať za Košice a v prípade ponuky môcť reagovať...

Áno, chcem chytať a ako som povedal, nechcem čakať až do pätnásteho. Zatiaľ tu trénujem a uvidíme, kam naša spolupráca dospeje. Určite to budeme v najbližších dňoch riešiť.

Nakoľko je teda reálne, že nastúpite za Košice?

Tak ako som povedal, v tejto fáze roka mi neostáva nič iné, len čakať na nejaké zranenie. To ale nikomu neprajem. Je tam teda veľká šanca, že ak sa nenaskytne nič zaujímavé, ostanem v Košiciach.

Vášmu návratu navráva i aktuálne zranenie Alexandra Hyláka, s ktorým Košice momentálne nemôžu počítať...

Ja som o tejto situácii vôbec nevedel a dozvedel som sa o tom až dnes v kabíne. Možno by mi to uľahčilo situáciu, pretože ja by som nechcel byť ten, kto prišiel niekomu ukradnúť prácu. Neviem na ako dlho je zranený, ale v takejto situácii by sa mi prichádzalo do mužstva o čosi ľahšie.

Existuje šanca na to, že nastúpite za Košice v piatok proti Piešťanom?

Nie, to nepredpokladám. Po výpadku sa chcem vrátiť do tempa a hoci by mi to nemalo trvať nejako dlho, na piatok to ešte nevidím. Potrebujem pár tréningov, konkrétny termín ale nemám.

Prebehli už nejaké rokovania s košickým vedením a padla konkrétna ponuka?

S pánom Bakošom sme sa samozrejme stretli, pretože bez jeho súhlasu by som sa do tréningového procesu nezapojil. Povedal mi, že oni záujem majú a ak sa rozhodnem a budem mať v otázke svojej situácie jasno, môžem ho kedykoľvek kontaktovať.

Ako ste sa cítili na ľade? Bol to váš prvý tréning od moskovského odchodu?

Bol prvý. Naposledy som chytal minulý pondelok a odvtedy som na ľade nebol. Moja chuť do hokeja stúpa a som veľmi rád, že som sa mohol stretnúť s chalanmi a po celý tréning rozumieť komplet všetkému. Teraz budem pokračovať v tréningoch a čakať na to, ako sa situácia vyvŕbi.

Našiel sa v radoch Košičanov nejaký zakončovateľ, ktorý by Vám pripomenul Radulova a spol.?

Zatiaľ som mal problémy sám so sebou. :-) Sústredil som sa preto sám na seba. Viac ako polovicu mužstva som ale poznal a som naozaj rád, že som sa s nimi stretol po dlhšom čase. Ostatných postupne spoznám.

Za Košice ste ešte v extralige nikdy nenastúpili, v Steel Aréne ste ale jednu trofej získali!

Áno, v roku 2011 sme tu získali s CSKA Moskva Cassovia Hockey Cup. Bolo to naposledy, čo som sa predstavil v Košiciach. Na ten turnaj mám pekné spomienky a bolo veľmi zaujímavé nastúpiť proti Košiciam. Nemenej zaujímavé by bolo teraz obliecť si dres Košíc.

Steel Aréna Vám vtedy jasne naznačila, že Vám úspech dopraje...

Moje pocity v tejto hale boli naozaj vždy výborné. Rovnako dobre ako na ten turnaj totiž spomínam i na moje košické vystúpenie v bránke reprezentácie Slovenska. Snáď to bude rovnako príjemné aj do tretice.

Ozval sa Vám už Janko Lašák? Trenčín je momentálne ôsmy a tak by ste si to mohli s bývalým reprezentačným parťákom rozdať vo štvrťfinále Tipsport extraligy!

Zatiaľ sme spolu nehovorili, pretože po odchode z Moskvy bolo všetko veľmi hektické. Určite sa mu ale plánujem ozvať a poinformovať sa o jeho pocitoch z Trenčína a extraligy.

Vráťme sa trošku k CSKA. Prekvapili Vás už trojzápasové protesty fanúšikov, ktorí sa nedokážu zmieriť s rozhodnutím vedenia?

Veľmi ma to prekvapilo. Netušil som, že tam mám medzi fanúšikmi až takúto pozíciu. Po zápasoch som im robil ďakovačky, v čase keď som bol zranený, tak som sa s nimi fotil a podpisoval sa. Snáď sa im ale najviac páčili moje výkony. Boli to predsa dve pekné sezóny.

Aká bola reakcia spoluhráčov?

Niektorí boli prekvapení, iní krútili hlavami, viacerí to už zažili na vlastnej koži. V Rusku to tak jednoducho chodí a také veci sa stávajú.

Vysvetlilo Vám vedenie príčiny svojho rozhodnutia?

Nepovedali mi nič vážne, len pár slov. Taký je jednoducho biznis.

 

Košice hovoria áno!

Rastislav Staňa svoj košický návrat nevylučuje a zo strany klubu je situácia ešte jasnejšia. Líder tabuľky by ho bral do svojich radov všetkými desiatimi, obzvlášť v situácii, kedy jeho brankárska jednotka Alexandr Hylák laboruje s vleklým zranením.

"Rasťo nás oslovil s tým, že po návrate z Ruska je doma v Košiciach a či by s nami nemohol trénovať. Náš generálny manažér ma oslovil na názor a ja som mu odpovedal, že hráča takého formátu by som určite uvítal. V tejto chvíli je to ale všetko, čo k tomu viem povedať," vyjadril sa k téme hlavný tréner Anton Tomko.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk