HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Riečický sa dostal do pohody i na čelo extraligových štatistík
zdroj: jäzva

Riečický sa dostal do pohody i na čelo extraligových štatistík

Zranenie Alexandra Hyláka využíva na jednotku a piatok ukázal, že rozhodiť sa len tak nenechá ani košickým koketovaním s Rastislavom Staňom.

Zranenie Alexandra Hyláka využíva na jednotku a piatok ukázal, že rozhodiť sa len tak nenechá ani košickým koketovaním s Rastislavom Staňom. Dvadsaťdvaročný Dominik Riečický si jednoducho užíva svoju súčasnú pozíciu a líder tabuľky v ňom našiel viac, než spoľahlivého náhradníka. Bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska inkasoval vo svojich trinástich tohtosezónnych štartoch v priemere 1,66 gólu a zneškodnil 93,26% striel. Úctyhodné čísla, ktoré ho vyniesli na najvyššiu pozíciu štatistík Tipsport extraligy (pred ním je len Edgars Masalskis, ktorý ale odchytal iba dve stretnutia). K dokonalej spokojnosti mu chýba už len jediné - zápas s čistým kontom.

V piatkovom súboji proti Piešťanom to mal rozohraté výborne, prekonať ho ale napokon dokázali Holovič s Brňákom. V oboch prípadoch išlo parádne delovky, proti akým nezvyknú mať gólmani nárok. "Nula by potešila a snáď raz príde. Dôležité sú ale vždy tri body a pokiaľ budeme víťaziť, tak na čistom konte netrvám," pousmial sa Dominik Riečický pre hokej.sk. Pri hodnotení triumfu nad Havranmi volil spokojný tón. "Tento zápas sa nám fakt podaril. Hlavne v obrannom pásme sme ich takmer do ničoho nepúšťali a nemali ani zďaleka toľko šancí ako mala u nás napríklad Banská Bystrica. Piešťany predstavujú defenzívne výborne organizovaný tím a tak je cenné i to, že sme si dokázali vypracovať trojgólové vedenie. Inkasoval som síce dva góly, ale boli to naozaj veľmi vydarené strely, proti ktorým som bol prakticky bezmocný. O výsledok sme sa ale našťastie strachovať nemuseli."

Košičania mali od úvodného vhadzovania neustálu prevahu, svoju rolu ale zohral i výkon Riečického. Predovšetkým za stavu 1:0 vychytal kanoniera hostí Patrika Lušňáka vo dvoch obrovských príležitostiach. On sám však svoje zákroky do roly rozhodujúcich momentov stretnutia netlačí.  "Na to v tej bránke som. Mám samozrejme radosť, že som chlapcov podržal a oni mi to potom vrátili."

{+T116105}

V 43. kole uspela i Nitra a rozostup medzi dvomi najlepšími celkami súťaže tak ostal nezmenený - sedem bodov. Jedenásť kôl pred koncom základnej časti si ale ešte východniari ničím istí byť nemôžu.

"Ani veru nie sme," uvedomuje si nutnosť zotrvať v strehu mladý košický brankár. "Sami sme videli, že stačí pár zakopnutí a všetko môže byť inak. Nitra po nás ide a je našou úlohou naďalej vyhrávať. Vedieme počas celej sezóny a urobíme všetko preto, aby sme to takto na záver nepremárnili."

Vráťme sa ale ku košickej brankárskej situácii. Riečického spoľahlivé výkony nenútia vedenie podnikať nejaké urýchlené kroky v podobe náhrady za zraneného Alexandra Hyláka. Situácia ale ponúkla atraktívne riešenie v podobe návratu skúseného odchovanca Rastislava Staňu. Majster sveta už s Oceliarmi trénuje a Dominikovi sa tak črtá konkurent najvyššieho rangu.

"Ja sa tým nezaťažujem. Je to samozrejme výborný brankár, ale také veci nemôžem ovplyvniť. Ak sa s klubom dohodne a bude prínosom, tak to bude v poriadku. Mojou úlohou je podať výkon zakaždým, keď dostanem šancu," berie veci triezvo Riečický, ktorého náhradníkom je momentálne junior Dávid Rusňák. "Mne je v podstate jedno kto je mojim kolegom na striedačke, či ktorý zápas v rade chytám. Na každý zápas sa snažím maximálne sústrediť a mojou úlohou je podržať spoluhráčov. Pravdou je, že momentálne sa cítim veľmi dobre a vďaka sérii štartov som sa dostal do správneho tempa. Cítim sa naozaj v pohode."

{+T115817}

V čase odchodu Rastislava Staňa do zámoria mal Riečický len šesť rokov. Teraz má možnosť čerpať od neho rady a sledovať ho v rámci tréningov.

"Bohužiaľ tam ale nemôžem stáť v bránke a pozerať na druhú stranu. Musím sa sústrediť i na svoju prácu," usmieva sa Riečický. "Keď mám na to ale príležitosť, tak ho určite sledujem. Rasťo toho dokázal veľmi veľa a od takých gólmanov sa dá kadečo priučiť." 

Lákať z košického brankára odpoveď na otázku, či nedisponuje nejakou insider informáciou o stave rozhodovania Rastislava Staňu, je nateraz márne: "Fakt neviem. Hovorili sme spolu po tréningu na bicykloch, ale myslím si, že nateraz to nevie ani on sám. Zatiaľ je to vo hviezdach." 

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk