HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Hokejku mení za svet financií, ďalší z partie slávnych Liptákov ohlásil koniec
zdroj: jäzva

Hokejku mení za svet financií, ďalší z partie slávnych Liptákov ohlásil koniec

"Nebola to zlá kariéra, mohla byť ale aj úspešnejšia. S odstupom času trochu ľutujem, že som v mladosti neskúsil odchod do zahraničia. Ešte viac ma ale mrzia tri finálové prehry," rekapituluje Peter Klepáč pre hokej.sk

Po Jurajovi Kledrowtzovi Peter Klepáč. V priebehu pár mesiacov sa rozhodol zavesiť korčule na klinec už druhý obranca, ktorý vstupoval do sezóny s úmyslom pomôcť svojimi skúsenosťami materskému Liptovskému Mikulášu a skúsiť s ním zabojovať na sklonku kariéry o nejaký pekný výsledok. Zatiaľ čo v prípade Kledrowtza vystavili nekompromisnú stopku bolestivé kolená,  u Klepáča rozhodli aj iné ako zdravotné faktory. Ešte v minulotýždňovom súboji proti Detve bránil modrú Liptákov, vo štvrtok ale nečakane zahlásil - stačilo!

"Dôvodov bolo viac. Zdravíčko už neslúžilo tak ako v mladosti a ani moja výkonnosť už nebola na požadovanej úrovni. Rozhodol som sa preto ukončiť to," potvrdil pre hokej.sk rozhodnutie, o ktorom zvyknú hovoriť športovci ako o svojom najťažšom v živote. "Samozrejme, jednoduché to nebolo. Človek venoval hokeju celý život a niečo s týmto športom prežil. Raz to ale jednoducho prísť muselo. Vek jednoducho nezastavíte. Štafetu prenechávam mladším a verím, že i nová generácia hokejistov spod Liptovského Mikuláša pripraví divákom aspoň také chvíle, ako to robila tá naša."

Vrcholom titul, finálové sklamania nepreboleli

Kariéra Petra Klepáča presiahla dve dekády. Písať ju začal v rodnom Liptovskom Mikuláši a už pod Poludnicou objavili jeho talent reprezentační tréneri mládežníckych výberov. A ako tomu bolo v tom čase zvykom, prvý prestup ho nasmeroval do Košíc. Tam si otvoril i extraligový strelecký účet, za železiarov ale odohral len dvadsať stretnutí.

"V tom čase tam bola veľmi silná konkurencia a ja som bol ako osemnásťročný ešte primladý. Musíme si uvedomiť, že v tom čase mali Košice v tíme mnoho hráčov s federálnymi skúsenosťami a v tom období spoločne s Trenčínom vládli lige."

{+T109520}

Po krátkom košickom intermezze pokračoval vo výkonnostnom raste v materskom klube. Päť liptovských sezón prerušil len rok strávený v Poprade a jeho štatistiky vykazovali pravidelný progres.

"To boli veľmi pekné časy,“ spomína s nostalgiou v hlase Klepáč.Mali sme naozaj talentovaný tím. Možno stačilo získať jedného či dvoch kvalitných hráčov a Liptovský Mikuláš by mal medailu."

Keď zaznamenal v sezóne 1999/2000 v 56 zápasoch 29 bodov a 10 gólov, objavila sa na stole ponuka zo Zvolena. V tom čase ešte netušil, že mesto pod Pustým hradom sa stane jeho domovom na takmer šesť sezón.

"Na to obdobie musím spomínať ako na svoje najkrajšie. Hneď prvá sezóna bola majstrovská a musím oceniť, že vo Zvolene v tých časoch fungovalo všetko na jednotku. Zabezpečený klub, kvalitný tím a boje o tituly," pokračuje dnes už 38-ročný obranca, ktorý prišiel k Hronu v ten najlepší možný moment. Rok 2001 bude navždy zapísaný ako rok, kedy sa HKm pridal na zoznam extraligových šampiónov. "Základom bola dokonale vyladená chémia. V tíme sme mali starších i mladších hráčov, skúsených borcov i bojovníkov. Plch, Török, Vlk, Vlach – to všetko boli harcovníci, ktorí dokázali mužstvo správne usmerniť. V šatni panovala super klíma a bol to tím predurčený k úspechu. Vyšlo to a nezabudnuteľné boli i následné oslavy."

{+T10963}

S odstupom času mrzí Petra Klepáča len jediná vec. "Do finále sme sa dostali štyrikrát, uspeli sme ale bohužiaľ len raz. To je jediná škvrnka," povzdychol si. V rokoch 2002 a 2005 podľahol Zvolen v boji o zlato Slovanu, v roku 2004 trenčianskej Dukle. "Najviac mrzí to druhé finále proti Bratislave," podotýka úspešný zadák. "Nechýbalo veľa! Stačilo vyhrať ten posledný zápas. Z 1:3 sme to vtedy vyrovnali a siedmy zápas sme hrali doma. Nezvládli sme to a také sklamania neprebolia nikdy. Ľudia potom hovorili kadečo, ale nás to naozaj nesmierne trápilo.  Boli sme tak blízko..."

{+T43261}

Každá životná etapa má raz svoj koniec a tá zvolenská sa uzavrela počas sezóny 2005/06. V tom čase už skúsený Lipták zamieril do Turca a ako to mal vždy vo zvyku, aj tam zotrval hodnú chvíľu - takmer šesť rokov. A opäť to boli pekné časy. Martinský hokej bol v tom období na vrchole, plný kotol hnal hráčov MHC za víťazstvami a vyvrcholením bol zisk bronzu v roku 2010.

"Tam sme už asi na viac nemali, keďže sme v semifinále narazili na suverénne Košice. Mrzí ma ale hlavne sezóna, počas ktorej sme mali vo štvrťfinále Trenčín doslova na lopate (2007/08, pozn. red.). Viedli sme 3:0 na zápasy a potom prišiel ten nešťastný gól od Homera. Všetko sa začalo kaziť a doslova sme to posrali," zdôraznil silu sklamania tvrdším výrazom Klepáč. "Bolo to ale nezabudnuteľné obdobie, počas ktorého žil hokejom celý Martin. Súperi k nám chodili s rešpektom a atmosféra bola úchvatná."

Práve v Martine zažil i svoju najproduktívnejšiu sezónu. To keď v ročníku 2006/07 nahromadil až 37 kanadských bodov. Zároveň k nim pridal i ďalší osobný rekord - 188 trestných minút. Turčiansku kapitolu uzavrel nevydarený ročník 2010/11. Po predošlom zisku bronzu prišiel tvrdý pád a MHC sa nedostal ani len do play-off. Možno aj preto nasledoval prievan v šatni a Peter Klepáč sa po takmer dvanástich rokoch vrátil tam, kde s hokejom začínal. To už bol ale Liptovský Mikuláš druholigový.

{+T32725}

"Už to samozrejme nebolo to, čo predtým. Liptovský Mikuláš by si zaslúžil vrátiť sa na slovenské hokejové výslnie, doba sa ale zmenila. Peňazí je málo a domov sa prinavrátilo len pár z členov silnej generácie vychovanej týmto klubom. Je to škoda," pozdychol si P. Klepáč. Prvý z troch záverečných rokov kariéry na Liptove si spestril krátkym - a vôbec jediným - zahraničným angažmánom vo francúzskom Neuilly-sur-Marne. Hlavnou snaho bolo ale oprášiť zašlú slávu liptovskej bašty. To sa doposiaľ nepodarilo a návrat na extraligovú mapu sa zdá byť nateraz len snom. "Je to beh na dlhú trať. Skorý úspech sa očakávať nedá, základom je poctivá práca. Som veľmi rád, že Janko Laco začal s výstavbou novej haly a celkovo treba vytvárať lepšie podmienky pre mládež. Uvidíme čo prinesie budúcnosť."

Budúcnosťou sú financie

Čo prinesie budúcnosť liptovskému hokeju je nateraz vo hviezdach. O tej svojej má ale Peter Klepáč oveľa jasnejšiu predstavu.

"Už pred rokom som sa začal venovať inej činnosti a zaoberám sa financiami. Tým sa chcem teraz oddať naplno a aj preto som sa teraz rozhodol skončiť. Čo si budeme tajiť? V prvej lige už dnes toho veľa nezarobíte," pousmial sa 38-ročný, teraz už bývalý hokejista.

A ktovie? Možno sa mu bude vo svete peňazí dariť natoľko, že to bude raz práve on, kto pomôže pozdvihnúť MHK 32 na bývalú úroveň. "Bodaj by som na to mal!" reaguje Klepáč. Na otázku, či je ale z pohľadu investora hokej tou správou oblasťou, volí nateraz opatrný tón. "To je druhá vec. Pre sponzoring tu nie sú momentálne vytvorené ideálne podmienky. Ale ja s biznisom len začínam a v budúcnosti to bude možno iné. Uvidíme teda."

{+T30066}

Bodka za kariérou

Aká teda bola kariéra Petra Klepáča? V extralige odohral v dresoch Liptovského Mikuláša, Košíc, Popradu, Zvolena a Martina vyše osemsto stretnutí. Päťnásťkrát obliekol reprezentačný dres, pričom najradšej spomína na premiéru v rámci Nemeckého pohára a prípravný zápas proti Kanade v Liptovskom Mikuláši. Jeho meno bude navždy zvečnené na majstrovskej trofeji a v zbierke má kompletnú sadu medailí. Záverečný verdikt znie: "Nebola to zlá kariéra, mohla byť ale aj úspešnejšia. S odstupom času trochu ľutujem, že som v mladosti neskúsil odchod do zahraničia. Ešte viac ma ale mrzia tri finálové prehry a aj martinské roky, z ktorých sme mohli vyťažiť viac ako jeden bronz."

Trikrát naj:

Najlepší tréner: Ján Selvek, prísny, ale veľmi férový človek.
Najlepší spoluhráč: Juraj Halaj, Marek Uram, Janko Plch, Petr Vlk, ale i veľa ďalších z liptovskej, zvolenskej i martinskej partie.
Najväčší úspech: majstrovský titul so Zvolenom

 

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk