HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Ozón nezabral, neposlušnú platničku napravil až Mníchov
zdroj: jäzva

Ozón nezabral, neposlušnú platničku napravil až Mníchov

"Svalstvo mi ochablo, narástla mi druhá brada. Celý život som ale trénoval naplno a fyzickej príprave som venoval vždy maximum. Verím preto, že tie svaly si to budú pamätať a stratené naberiem späť," konštatuje D. Pašek pre hokej.sk

Neúnosná bolesť ho dostala až na operačný stôl v nemeckom Mníchove. Košický útočník Dušan Pašek zažíva sezónu plnú zdravotných komplikácií. Po októbrovej operácii slepého čreva odohral štyri extraligové zápasy, v novembri ale nahradili súboje s protivníkmi na ľade nepríjemné bolesti chrbtice. On sám im pôvodne neprikladal až taký význam, keď sa ale situácia nezlepšovala, navštívil po konzultácii s klubovými lekármi v minulosti osvedčenú žilinskú ordináciu doktora Juraja Vyletelku.

"Podobné problémy som mal už rok a pol dozadu a vtedy mi pomohli ozónové injekcie. Tentoraz to už ale nestačilo," povzdychol si 29-ročný bratislavský odchovanec. Čas plynul, situácia sa nezlepšovala a ako východisko sa napokon ukázala operácia na špecializovanej klinike v Mníchove. "Všetko som riešil spoločne s klubovým doktorom Jozefom Kubašovským a neurochirugom Tomášom Andrášom. Vyskúšali sme všetky možnosti konzervatívnej liečby, ale keďže nezaberala, došlo k radikálnemu riešeniu vo forme operačného zákroku."

Operáciu v hodnote 10 000 eur odfinancovala slovenská zdravotná poisťovňa a prebehla bez komplikácií. "Išlo o miniinvazívnu endoskopickú metódu, čiže zásah do tela bol minimálny. Robili mi to pri takej polovičnej narkóze. Uspali ma, v polovici operácie ma prebrali a opýtali sa, či necítim bolesť a či môžem hýbať nohou. Keďže bolo všetko v poriadku, uspali ma opäť a dokončili to. Všetko to trvalo 45 minút. Mal som nejaké tabletky proti bolesti, ale počas operácie a ani po nej som našťastie nepociťoval žiadnu bolesť," popísal svoje skúsenosti z operačného stola Dušan Pašek pre hokej.sk.

Po dvoch operačných skúsenostiach si už na nemocničné prostredie zvykol. "S mojimi informáciami by som si už trúfol operovať slepé črevo i prasknutú platničku," usmieva sa "Ceco" a na dôkaz svojich znalostí pridáva odborný popis svojho posledného problému. "Praskla mi platnička, bola tam protrúzia disku. Išlo v podstate o prasknutú a vytečenú platničku, ktorá mi tlačila na nerv. To spôsobovalo veľké bolesti."

Už pár desiatok hodín po operácii nasledoval presun domov. V aute riadenom kamarátom ležal pacient na zadnom sedadle. Teraz ho čaká olympiáda pred televíznou obrazovkou a akonáhle mu to telo dovolí, pustí sa do opätovného návratu naberania kondície.

"Olympiádu si určite pozriem, ale pomaličky začnem posilňovať ruky a ostatné časti tela. Začnem zľahka, pretože v predošlom období som mal také bolesti, že som sa prakticky dva mesiace ani nemohol postaviť z postele. Bol som pod silnými liekmi a na tréning som nemohol ani pomýšľať. Svalstvo mi ochablo, narástla mi druhá brada. Celý život som ale trénoval naplno a fyzickej príprave som venoval vždy maximum. Verím preto, že tie svaly si to budú pamätať a stratené naberiem späť," konštatuje D. Pašek, ktorý sa už nevie dočkať chvíle, kedy sa pripojí k spoluhráčom na ľade. "Približne po dvoch týždňoch by som mal začať s ľahkým korčuliarskym tréningom. V prípade úspešnej rehabilitácie a rekonvalescencie by som mal trénovať naplno po šiestich týždňoch. Nechcem nič uponáhľať."

Počas neľahkého obdobia mu pomáhala i podpora spoluhráčov. "S chalanmi som bol v pravidelnom kontakte. Chodil som do šatne, oni navštevovali mňa. Som rád, že sme taká skvelá partia. Zápasy som sledoval cez Husté a tak som mal prehľad, od chalanov som ale mal prehľad aj o vtípkoch z kabíny. Ja som ich mohol na oplátku poinformovať o novinkách zo sveta zdravotníctva."

Dvadsaťdeväťročný útočník verí, že na vydarený úvod sezóny nadviaže ešte v aktuálnom ročníku. Poučený predošlými udalosťami si ale veľké nádeje pre istotu nerobí.

"Naučil som sa netešiť sa predčasne a v tejto chvíli sa budem sústrediť len na rehabilitáciu. Samozrejme, že by som bol šťastný, ak by som mohol tímu pomôcť v play-off, ale to ukáže až čas. Obdobie posledných mesiacov pre mňa nebolo psychicky jednoduché, do života mi to ale dalo niečo nové. Niektoré veci som sa naučil vnímať inak a zdravie je naozaj tým najcennejším, čo človek má," dodal Dušan Pašek.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk