HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Nebyť Staňu, Košice by padli - povzdychol si Slovák
zdroj: jäzva

Nebyť Staňu, Košice by padli - povzdychol si Slovák

"Beriem to na seba. Ak by som dal na 3:2, tak by sa zrejme zápas vyvinul inak," prevzal zodpovednosť za prehru kanonier Roman Tomas

Ak by v nedeľu nestranný divák nepoznal situáciu v tabuľke, nemal by v Steel Aréne určite pocit, že sleduje súboj prvého a posledného celku Tipsport extraligy. Vlci príkladne bojovali a dlho cerili tesáky. V predošlých dvoch stretnutiach neprekonanému Rastislavovi Staňovi strelili tri góly a to im pritom ešte skúsený gólman viaceré ďalšie tutovky zmaril. Favorit preklopil misky váh na svoju stranu v polovici tretej tretiny. Kanonier hostí Roman Tomas nevyužil výhodu trestného strieľania a tak prišiel tvrdý trest v podobe gólov Richarda Jenčíka a Petra Bartoša.

"Bojovali sme aspoň o ten bodík a myslím si, že by sme si ho aj zaslúžili. Bohužiaľ, odchádzame s prázdnymi rukami. Jednoducho sme nepremenili kľúčové šance za nerozhodného stavu. Nevyužili sme trestné strieľanie a potom platilo, nedáš - dostaneš," povzdychol si brankár Žiliny Marek Peksa. Sklamanie zo straty dobre rozbehnutého stretnutia prezentoval i útočník Marek Slovák. "Tiež si myslím, že sme mali aspoň na bod. Vôbec nebolo vidieť rozdiel medzi prvým a posledným. Dlho nám vychádzal systém a dostávali sme sa do brejkových situácií. Ja sám som mal veľkú šancu, potom nedal Roman trestné strieľanie. Nebyť Rasťa Staňu a jeho výkonu, Košice by tentoraz doma padli."

"Beriem to na seba. Ak by som dal na 3:2, tak by sa zrejme zápas vyvinul inak," prevzal zodpovednosť za prehru Roman Tomas, ktorý pritom zaznamenal v 36. zápase sezóny už svoj 35. gól. "Povedal som to už tisíckrát a zopakujem sa znova - góly by som vymenil za body. Obzvlášť teraz. Nedal som potrebný gól a preto sme prehrali. S Košicami sa dalo hrať. Staňovi sme strelili tri góly, ale bohužiaľ sme sa nevyhli chybičkám a tie Košice tvrdo trestali."

{+T117148}

Líder tabuľky tentoraz nepodal optimálny výkon, napriek tomu mal ale streleckú prevahu a na brankára Peksu vyslal 34 striel. Dvadsaťštyriročný Čech sa miestami rozpadával ako lego, veď maska mu spadla z hlavy vari päťkrát a to isté platilo aj o hokejke. Zároveň ale platí, že chytal výborne a svojou lapačkou dlho frustroval Oceliarov.

"Bolo to naozaj veľmi ťažké. Nemám ešte dostatok extraligových skúseností a Košice predstavujú poriadnu previerku. Miestami som mal viac šťastia ako rozumu," pousmial sa brankár, ktorého po stretnutí vyhlásili za najlepšieho hráča hostí. "Je to malá útecha, ale viac by ma potešili body."

Mimochodom, Peksa pricestoval na východ Slovenska už druhýkrát v priebehu troch dní. V piatok vychytal ako gólman kmeňovej Senice čisté konto v Prešove. V bránke Žiliny sa predstavil len druhýkrát a paradoxne sa tak stalo proti dvom najlepším tímom súťaže - Nitre a Košiciam.

"V prvom rade ide o rýchlostný rozdiel a aj kvalita streľby je na inej úrovni. Obzvlášť v zápasoch ako bol ten košický je to citeľné," porovnal prvoligové a extraligové skúsenosti Peksa, ktorý bojuje na dvoch frontoch a musí si tak zvykať na odlišné herné systémy či spoluhráčov. "Nie je to jednoduché a to predovšetkým z pohľadu cestovania. V prvej lige cestujeme veľa a k tomu musím dochádzať do Žiliny. Takto ku koncu sezóny je toho naozaj dosť, ale veľmi si vážim žilinskú šancu. Musím sa s tým jednoducho vyrovnať."

{+T117167}

Strašiaka menom baráž ani nespomínať

Vzhľadom na žilinské postavenie a senické ambície je pritom možné, že práve tieto dva kluby na seba môžu natrafiť i v neskoršej baráži. "Áno, i to je reálne. Keďže ale chytám aj za Žilinu, nechcel by som to dopustiť. Som presvedčený o tom, že tento tím má na play-off a chlapci urobia všetko preto, aby sa tej nešťastnej baráži vyhli," pousmial sa Marek Peksa.

Slovíčko baráž nemienia do svojho slovníka zaradiť ani jeho spoluhráči. "Tomu sa musíme jednoznačne vyhnúť. Každý zápas už teraz vnímame ako play-off. Potrebujeme jednoducho body a opäť sa priblížiť k Trenčínu a Martinu. Musíme s nimi udržiavať tesný kontakt a skúsiť ich preskočiť," uvedomuje si Marek Slovák, ku ktorému sa pridal Roman Tomas. "Samozrejme, strata nie je veľká. Potrebujeme bodovať vo všetkých zvyšných zápasoch."

{+T117176}

Odídu? Neodídu?

Mimochodom, v súvislosti s dvojicou kľúčových útočníkov Vlkov sa hovorilo aj o možnom odchode. Roman Tomas priznal dvadsaťpäťtisícovú ponuku z Martina, Marek Slovák netají záujem vrátiť sa do materskej Nitry.

"Nechcem sa už k tomu vracať, ale máme svoje dohody s pánom Leškom. Pravdepodobnosť prestupu je veľmi malá. Ak by nejaká zaujímavá ponuka prišla, tak ju môžem zvážiť, ale na 99 percent dohrám sezónu v Žiline," upokojuje žilinských fanúšikov Tomas. To Slovák by bojoval určite radšej o titul, než o záchranu. V ceste mu ale stojí postoj Košíc, ktorým papierovo stále patrí. Pod Dubňom je totiž len na hosťovaní. Nitra sa ho snaží získať všetkými možnými spôsobmi, naráža ale na negatívny postoj východniarov. Tí by pochopiteľne pred play-off neradi posilnili svojho najväčšieho tabuľkového konkurenta. "Vidíte, Košice sa asi evidentne boja. Neviem ako si mám inak vysvetliť, že nechcú uvoľniť nepotrebného hráča. Tento postoj nechápem ja a nechápu ho ani v Nitre. Čo už? Ostávam v Žiline, snažím sa odovzávať všetko v jej prospech a uvidíme, ako sa situácia napokon vyvŕbi," poťažkal si 25-ročný odchovanec hokeja pod Zoborom. O nejakom ťažkom srdci na Košice ale podľa neho nemôže byť reč. "Je to šport a jeho súčasťou je biznis. Nemôžem povedať, že by som mal na niekoho v Košiciach ťažké srdce. Predtým mi dali šancu a napríklad vlaňajšia sezóna bola skvelá. Teraz je situácia jednoducho iná."

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk