HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Barly namiesto pekných spomienok
zdroj: jäzva

Barly namiesto pekných spomienok

Mala to byť najväčšia hokejová skúsenosť kariéry. Košický center Tomáš Marcinko cestoval na olympiádu do Soči ako jediný reprezentant nášho výberu zo slovenskej extraligy, na svoje konto si ale pripísal len necelých desať minút

Mala to byť najväčšia hokejová skúsenosť kariéry. Košický center Tomáš Marcinko cestoval na olympiádu do Soči ako jediný reprezentant nášho výberu zo slovenskej extraligy, na svoje konto si ale pripísal len deväť minút a štyridsaťdeväť sekúnd. Počas druhej tretiny úvodného súboja proti USA sa mu z ničoho nič podlomila noha a späť na striedačku sa dovliekol s veľkými problémami, držiac sa za bolestivé koleno. V tej chvíli bolo jasné, že na Rusko nebude 25-ročný útočník spomínať v dobrom...

Tomáš, tvojimi spoločníčkami sa stali barly. Ako to momentálne s tebou vyzerá?

Tomáš Marcinko: Ťažko povedať, ja verím, že sa to postupne zlepšuje. Absolvoval som už niekoľko vyšetrení, prvé bezprostredne po zápase v Rusku. S odstupom času ma prehliadli v Košiciach a výsledky boli zhodné. Neskôr ma čaká ďalšie vyšetrenie a to ukáže či sa veci vyvíjajú správnym smerom. S doktormi na tom pracujeme.

Ako znie presná diagnóza?

Natrhnutý zadný väz. To je hlavný problém, ktorý ma vyradil z hry.

Ako vlastne k tomu zraneniu došlo? Zo záberov nebol viditeľný žiaden kontakt...

Ťažko povedať. Bavili sme sa o tom s doktorom a takéto zranenia sú v hokeji výnimočnou vecou. Bolo to veľmi zvláštne, ale ako sa hovorí - náhoda je sviňa. Nepredchádzal tomu žiaden súboj, žiaden pád. Jednoducho sa to stalo.

Bezprostredne po zranení v Soči sa hovorilo o konci sezóny. Stihnete sa vrátiť počas play-off?

Urobím preto všetko! Vopred sa ale nedá označiť nejaký dátum návratu a ja si ho netrúfam predpovedať. Určite si ale ešte chcem zahrať v tejto sezóne.

Operácia nie je našťastie nutná. Je niečo, čo máš robiť v záujme urýchlenia návratu?

Nohu mám v ortéze a budem ju nosiť ešte asi dva týždne. Musím sa ale snažiť zapájať svaly do akcie. Aby mi neochabla noha. Sú na to určité cviky, ktoré sa snažím robiť. Inak by to bol potom pre nohu veľký šok. Postupne to budem rozhýbavať viac a viac.

Fyzická bolesť je jedna vec, čo ale psychická?

Samozrejme, veľmi ma mrzí, ako to pre nás v Soči dopadlo. Pre mňa samotného i pre tím. Šťastím v nešťastí je, že toto zranenie patrí do kategórie ľahších. Predsa len, sú zranenia, ktoré vás vyradia na pol roka či viac. Taký je jednoducho šport a ľudia majú oveľa väčšie problémy ako je tento môj.

Čo si si doniesol zo Soči okrem tejto negatívnej skúsenosti?

Bol to pre mňa obrovský zážitok a hoci som nemohol byť na ľade, mohol som aspoň sledovať, ako také obrovské podujatie funguje. Samozrejme, na tribúne som trpel a najradšej by som chlapcom pomohol. Ak sedíte v hľadisku z dôvodu zranenia, tak to beriete reálne. Boli to ale veľké nervy. Ak sa spoluhráčom nedarí, tak je to o to horšie.

Umožnil ti nečakaný voľný čas návštevu iných olympijských športovísk?

V podstate som toho veľa nevidel. V rámci nášho areálu tam boli možnosti ako krasokorčuľovanie či curling, ale tam ma to veľmi neťahalo. S barlami som sa radšej nikam nehnal. Obrovským zážitkom boli preteky Nasti Kuzminovej! To bol určite vrchol.

A čo iné hokejové zápasy? Čo ťa v nich najviac zaujalo?

Bolo toho veľa! Veľmi sa mi páčil duel Ruska proti USA. Okrem našich stretnutí som si pozrel naživo ešte asi tri iné stretnutia. Nechcel som to preháňať a byť stále na štadióne, v akcii boli ale najlepší hráči sveta a tak to boli naozaj výborné výkony. Videli sme, že moderný trend velí dbať v prvom rade na obranu. Všetci sa snažili dobre brániť a z toho potom budovať útok. V rozhodujúcich zápasoch nepadalo veľa gólov a ak to robia veľké mužstva na veľkom fóre, mal by to byť príklad i pre ostatné tímy.

 

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk