HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Košice o siedme finále v rade, Piešťany láka prvá medaila
zdroj:

Košice o siedme finále v rade, Piešťany láka prvá medaila

Pre Košice predstavuje semifinálová účasť rutinnú záležitosť, veď medzi štvoricou najlepších extraligistov nechýbali od roku 2007. Slastný pocit z dlhých sezón si ale veľmi rýchlo osvojili i Piešťanci.

HC Košice (1.) - ŠHK 37 Piešťany (4.)

Program série: 24. a 25. marec (Košice), 28. a 29. marec (Piešťany), 1. apríl (Košice), 3. apríl (Piešťany), 5. apríl (Košice)

Pre Košice predstavuje semifinálová účasť rutinnú záležitosť, veď medzi štvoricou najlepších extraligistov nechýbali od roku 2002. Slastný pocit z dlhých sezón si ale veľmi rýchlo osvojili i Piešťanci. Vo svojej nováčikovskej sezóne obsadili vlani štvrtú priečku a už teraz je jasné, že tento výsledok minimálne dorovnajú. V hre je ale i útok na historicky prvú medailu a to je lákavá výzva. Pravda, favorit série je jasný a "oceliari" bažiaci po miestenke do pripravovanej Ligy majstrov si jednoducho nemôžu dovoliť neuspieť.

Očakávať sa dá defenzívne ladená séria, obaja súperi preferujú v prvom rade kvalitnú obrannú činnosť. Predovšetkým víťaz základnej časti disponuje i veľkým ofenzívnym potenciálom, ten ale rozvíja naplno len málokedy a v aktuálnej sezóne uprednostňuje účelovosť pred krásou. Cez prvé kolo play-off sa obaja súperi prehrýzli bez výraznejších problémov. Košičania sfúkli ôsmy Martin 4:0 (aj keď samotné stretnutia až také jednoznačné neboli), Piešťany si poradili až prekvapivo suverénne (4:1) proti piatemu Popradu. V oboch prípadoch zaujali výkony brankárov. Košický Rastislav Staňa inkasoval v štyroch zápasoch šesť gólov a vychytal jedno čisté konto, piešťanský Martin Šúrek vychytal dva shutouty v rade a jeho kolega Tomáš Tomek obdržal v prvých dvoch štvrťfinálových dueloch len po góle. To všetko naznačuje, čo môžeme od semifinále očakávať.

Vzájomné zápasy hovoria jednoznačne v prospech Košíc, ktoré uspeli v piatich zo šiestich meraniach síl. Doma pritom Piešťany nezískali počas aktuálneho ročníka ani jediný bodík.

{+T112090}

Brankári

Gólmani by mali byť jednoznačne dominantnými postavami série. Oba tímy disponujú na tomto poste veľkou kvalitou a takými vyrovnanými dvojicami sa nemôžu pochváliť žiadne iné kluby Tipsport extraligy. Dvojica Rastislav Staňa - Alexandr Hylák sa dá bez zaváhania označiť za najkvalitnejšiu v súťaži, veľmi príjemné starosti ale riešia i "havrani". Tomáš Tomek i Martin Šúrek predstavujú piliere piešťanských výkonov. Vzhľadom na famóznu formu zo záveru štvrťfinálovej série proti Popradu zrejme začne v žlto-modrej klietke 26-ročný Šúrek.

Obrana

Defenzívy opierajúce sa o výborné výkony brankárov fungujú na jednotku. Košičania inkasovali v základnej časti ako jediní menej ako sto gólov a ťažkú priepustnosť potvrdili i vo štvrťfinále. Maximum boli tri inkasované góly v jedinom zo štyroch zápasov. V porovnaní s prvým kolom by sa navyše mali do zostavy vrátiť uzdravení zadáci Macejko a Šeda. Obranná hra Piešťan je už priam povestná a negatívne výbuchy sú v jej prípade raritnými kúskami. "Havrani" nedisponujú takými zvučnými menami ako ich semifinálový súper, všetci členovia tímu Milana Klementa ale dokonale ovládajú zavedený systém a dohromady pracujú mimoriadne účinne. V štyroch z piatich štvrťfinálových stretnutí neinkasovali viac ako gól a to hovorí za všetko.

Útok

Košická ofenzíva vyprodukovala v základnej časti o 27 gólov viac ako piešťanská. Obsahuje i zvučnejšie mená a široký káder umožňuje postaviť štyri vyrovnané formácie za každých okolností. Vo štvrťfinále sa napríklad "oceliari" bez vážnejších problémov vyrovnali s absenciou zvučného tria Marcinko, Spilar a Pašek. Aj "havrani" ale dokážu strieľať góly a čo je v ich prípade dôležité, na dosiahnutie víťazstiev ich tradične nepotrebujú mnoho. Piešťanský útok dokáže pracovať veľmi efektívne a jeho rýchle kontry sú doslova ukážkové. Tak ako sme už naznačili, veľké ofenzívne prestrelky v semifinále neočakávame, rozhodnúť môže fakt, že východniari majú vo svojich radoch viac skúsenejších borcov, ktorí dokážu zaobstarať kľúčové presné zásahy. Jedným z takých je napríklad Marek Bartánus, ktorý opústil počas sezóny práve piešťanský tím v pozícii jeho najproduktívnejšieho hráča a v poslednom vzájomnom stretnutí zaznamenal jediný gól zápasu.

Plusy:
Košice: široký káder, Rastislav Staňa, najlepšie presilovky v extralige (19,67% využitie), úspešnosť v oslabeniach
Piešťany: vyrovnaná brankárska dvojica, dokonale zvládnutý herný štýl z dielne Milana Klementa, nebezpečné kontry, efektivita v útokou, kvalitná práca v oslabeniach

Mínusy:
Košice: tlak z pozície favorita, nízka efektivita streľby
Piešťany: slabší potenciál ofenzívy, menšie skúsenosti

{+T116184}

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany

Vzájomné zápasy: 12 9 (0/2) - 0 - 3 (0/0) 41:26

2013-14: 2:3, 4:2, 5:1, 5:1, 4:2, 1:0
2012-13: 9:5, 3:2sn, 3:1, 0:2, 3:2sn, 2:5

Hrubým písmom sú označené zápasy hrané doma.
V sumáre zápasov sú v zátvorke uvedené výhry resp. prehry po predlzeni/nájazdoch.


{ODDS_56_24.03.2014_KOS_PIE}

Vzájomné zápasy v sezóne 2013/2014:
7. kolo HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 2:3 (0:1,2:2,0:0)
Góly: 27. Pašek (Jenčík, Kolba), 29. L. Nagy - 7. S. Saliji, 30. Bartánus, 32. Melichárek

16. kolo HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 4:2 (3:1,1:0,0:1)
Góly: 3. Boltun (Takáč), 15. Spilar (Kolba, T. Marcinko), 20. Štrbák (Marcinko, Bicek), 25. Sojčík (Bicek) - 7. Melichárek, 46. Lušňák

25. kolo ŠHK 37 Piešťany - HC Košice 1:5 (0:1,1:1,0:3)
Góly: 33. Drgoň - 17. Marcinko (Sojčík, Klouček), 34. L. Nagy (Štrbák, Macejko), 50. Macejko (Klouček, Nagy), 59. Sojčík (Spilar), 60. Bicek (Nagy, Klouček)

34. kolo ŠHK 37 Piešťany - HC Košice 1:5 (1:1,0:2,0:2)
Góly: 3. Biro - 20. Marcinko (Sojčík), 23. Hrnka (Cebák, Svatoš), 24. Marcinko (Sojčík, Bicek), 52. Jenčík (Spilar, Bartoš), 60. Spilar (Cebák)

43. kolo HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 4:2 (1:0,2:1,1:1)
Góly: 4. Bartánus (Klouček, Marcinko), 30. Bicek (Češík, Sojčík), 32. Jenčík (Cebák, Spilar), 42. Spilar (Jenčík) - 35. Holovič, 51. Brňák

52. kolo ŠHK 37 Piešťany - HC Košice 0:1 (0:1,0:0,0:0)
Gól: 5. Bartánus (Hrnka, Chovan)

Náš tip série: 4:2 pre Košice

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk