HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Po mdlom úvode v komornej atmosfére zavelili k mečbalu Svatoš s Jenčíkom
zdroj: jäzva

Po mdlom úvode v komornej atmosfére zavelili k mečbalu Svatoš s Jenčíkom

"Nechceme to naťahovať do siedmeho zápasu, pretože to by už bol vabank," hovorí Richard Jenčík.

Ako v kostole sa museli cítiť aktéri piateho semifinálového zápasu medzi Košicami a Piešťanmi počas úvodnej tretiny. Domáci fanklub vyhlásil štrajk a výkon "oceliarov" nakopol ostatné tribúny akurát tak k piskotu. Po dvanástich minútach viedli hostia na strely 12:2 a samotní hráči v modrých dresoch museli veľmi dobre cítiť, že takto by to ďalej nešlo.

"Nebola to z našej strany dobrá tretina. Možno to bolo spôsobené dôležitosťou zápasu. Vytvrdli nám ruky i nohy. Takéto výpadky sa nám bohužiaľ stávajú a v druhom zápase série to potrestali Piešťany štyrmi gólmi. Tentoraz našťasti neskórovali a od druhej tretiny sme to dokázali zlepšiť," vyslovil sa na margo mdlého výkonu v úvodnej dvadsaťminútovke Richard Jenčík, na ktorého nadviazal Marek Svatoš. "Boli sme zakríknutí, tréma nám zväzovala ruky. Po prvej tretine sme si ale povedali, že sa musíme viac hýbať, pridať agresivitu a dohrávať súboje do tela."

Slová trénera Antona Tomka v šatni padli na úrodnú pôdu. Druhá tretina bola v podaní východniarov doslova parádna. Na strely v nej vyhrali 15:4 a čo bolo najdôležitejšie, tlak pretavili v presné zásahy Svatoša s Jenčíkom.

"Dosť dlho sa trápim a neviem trafiť puk do bránky. Som preto rád, že tentoraz som pomohol mužstvu vyhrať zápas," odfúkol si 31-ročný Svatoš, ktorého gól musel pohladiť dušu každého hokejového fanúšika. Od jeho otváracieho zásahu neubehli ani štyri minúty a domáci udreli druhýkrát. O upokojenie "oceliarov" sa postaral premeneným trestným strieľaním Jenčík. "Mal som niečo pripravené a nechcel som zbytočne vymýšľať. Urobil som preto to, čo skúšam i na tréningoch. Naznačil som strelu a potiahol puk do strany. Buď to brankár spapá, alebo pohoríte," pousmial sa útočník, ktorý pridal v samotnom závere po ukážkovej prihrávke Mareka Bartánusa i svoj 149. gól kariéry. "Marek mi s úsmevom povedal, že mi to chcel vrátiť za ten bodyček zo štvrtého zápasu a tak mi prihrával prakticky do prázdnej bránky. Ja mu za to ďakujem a som rád, že tá bolesť je už minulosťou."

V čase gólov Richarda Jenčíka už bola atmosféra v Steel Aréne aspoň sčasti hokejová. Fanklub síce stále mlčal, ľudia na zvyšných tribúnach sa ale začali prejavovať čoraz hlasitejšie a na vývoj stretnutia reagovali pozitívnym spôsobom.

"Nechceme sa k tomu vyjadrovať," zareagoval diplomatickou rečou na ticho zo sektoru A11 Richard Jenčík. "To či nás chcú povzbudzovať, to je ich vec. My sa musíme sústrediť na svoje ťažké zápasy. Som rád, že od druhej tretiny nám začali fandiť aspoň ostatní ľudia na tribúnach a povzbudzovali nás až do konca."

Marek Svatoš bol v tejto súvislosti predsa len o čosi zhovorčivejší. "Snažíme sa to nevšímať a takéto veci dávať bokom. Na ľade sa nemôžeme trápiť tým, čo sa deje v hľadisku. Snažíme sa potešiť aspoň tých, ktorí nám prejavujú podporu. Jasné, že by sa nám hralo oveľa lepšie, ak by nás ľudia hnali napred. V tomto zápase bolo veľmi ticho a sme radi, že postupom času sa ozývali aspoň ostatní diváci. Verím, že túto sériu ukončíme v Piešťanoch a potom nás prídu povzbudiť i ďalší fanúšikovia."

Členovia fanklubu vytýkajú svojim hráčom nedostatok srdca a za poslednú kvapku označili zákaz vlajok na tyčiach vo svojom sektore. Hráčom sa na druhej strane pochopiteľne nepáčil negatívny transparent z Piešťan a agresívny spôsob domáhania sa fanúšikovských požiadaviek.

"Ťažko to komentovať. V Piešťanoch sme boli nemilo prekvapení transparentom, ktorý nám následne dali na autobus. Takú potupu sme si nezaslúžili. Myslím si, že  zo strany fanúšikov nebolo pekné, že prišli za stavu 1:1 v sérii vyzbrojení takým plagátom," konštatuje Svatoš.

Faktom je, že nech už považovali fanúšikovia HC svoje dôvody za akokoľvek oprávnené, v tretej tretine prekročili hranicu tolerancie. Nespokojní s fandením zvyšku haly pristúpili k otvorenému konfliktu a v hľadisku sa strhla bitka. Tú upokojili až promptne reagujúci členovia SBS. Takýmto konaním si fanklubáci zaiste nezvýšili sympatie v hľadisku a ani na ľadovej ploche. Zatiaľ čo oni opustili v závere svoj sektor, zvyšní priaznivci vyprevadili svojich miláčikov do Piešťan pokrikom "chlapci bojovať!" Siedmy zápas si už jednoducho v metropole východu nikto neželá.

"Nechceme to naťahovať do siedmeho zápasu, pretože to by už bol vabank," súhlasí s diváckou požiadavkou Richard Jenčík. On ako i Marek Svatoš si ale veľmi dobre uvedomujú, že v kúpeľnom meste ich nečaká nič jednoduché. "Môže to byť ich posledný zápas sezóny a tak do toho dajú určite všetko. Neostáva im nič iné, len skúsiť vyrovnať. My ale chceme postúpiť do finále a pozeráme sa len na seba. Už pred sériou sme hovorili, že to bude veľmi náročné. V play-off nie je žiadny súper jednoduchý a Piešťany hrajú veľmi dobrý hokej. Majú prepracovaný systém, proti ktorému sa presadzuje ťažko. Zároveň ale súhlasím s názorom, že máme na viac. Ak budeme plniť pokyny trénerov do bodky a budeme kvalitne korčuľovať, tak to bude vyzerať lepšie i pre fanúšikov," dodal útočník so sedemročnými skúsenosťami z NHL.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk