HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Tento titul posúva košický hokej ďalej, hovorí Juraj Bakoš
zdroj: jäzva

Tento titul posúva košický hokej ďalej, hovorí Juraj Bakoš

"Veľké zásahy robiť netreba. Tento tím ostane pohromade, možno odídu Rasťo Staňa či niekto z reprezentantov po majstrovstvách sveta," hovorí Juraj Bakoš pre hokej.sk

Zo svojej siedmej finálovej účasti v rade vyryžovali košickí hokejisti už štvrté zlato. O skladbu všetkých tímov tejto úspešnej éry hokeja v metropole východu sa postaral jeden muž - generálny manažér Juraj Bakoš. Bývalý obranca VSŽ, ktorý oslavoval v pozícii aktívneho hráča federálne tituly v rokoch 1986 a 1988. Teraz má pred sebou novú úlohu, postarať sa o úspešnú reprezentáciu našej hokejovej súťaže v rámci rodiacej sa Ligy majstrov.

"Budúcnosť košického hokeja sa týmto víťazstvom posunula trochu ďalej. Ziskom majstrovského titulu sme si zabezpečili účasť v Lige majstrov a to je veľmi významný krok. Nielen pre nás z profesionálneho hľadiska, ale i z pohľadu fanúšikov. Našou snahou bolo priviesť im kvalitné európske mužstvá," netají radosť z pridanej hodnoty siedmeho slovenského titulu v zbierke Košíc Juraj Bakoš.

O účasti slovenského klubu medzi európskou elitou sa dlho pochybovalo, podľa generálneho manažéra "oceliarov" to ale nebolo také neisté.

"V médiách sa objavovali správy, že Slovensko nemá miestenku, ale my sme veľmi dobre vedeli o diplomatických krokoch prezidenta SZĽH, generálneho sekretára a iných zainteresovaných ľudí. Mali sme preto informácie, že naša liga tú miestenku dostane," prezrádza 53-ročný manažér. "Potvrdenie tejto informácie zo strany IIHF predstavovalo očakávaný darček."

Potvrdenie pozitívnej správy o zaradení nášho majstra do novej súťaže prišlo napokon počas finálovej série. Košičanom tak ostávala už len "maličkosť" - získať titul. Juraj Bakoš ani na okamih nezapochyboval, že jeho tím na to má.

"Veril som stále! Toto mužstvo som skladal, mám ho na svedomí a poznám ho. Nie vždy sa nám darilo víťaziť podľa predstáv fanúšikov, ktorí si žiadali jasné triumfy. My sme ale boli v každom stretnutí favoritom a súperi k nám pristupovali podľa toho. Náš tím bol ale veľmi pracovitý a dostatočne psychicky odolný. Preto to napokon dotiahol do krásneho konca," označil hlavné charakteristiky novopečeného šampióna J. Bakoš. Mimochodom, cítil v deň siedmeho zápasu niečo, čo by predznačovalo hladký triumf 6:0? "Každý mal iné pocity. Vnímal som v tíme istú nervozitu, ale tá k takýmto momentom patrí. Ja osobne som sa snažil zachovať pokoj a rozvahu a preniesť to aj na tím. Robili sme všetko preto, aby sme do zápasu nastúpili od prvej sekundy na sto percent a poradili si s nitrianskym odporom, ktorý bol počas celej série veľmi silný."

{+T122149}

Niektoré kluby sa ešte titulu nedočkali, v Košiciach naň čakali od roku 2011. Krátko či dlho? "Ak sa na to pozrieme skrz minulosť, tak to nebolo dlho," zamýšľa sa generálny manažér HC Košice. "Po zlatom hetriku sme prehrali v predĺžení posledného finálového zápasu so Slovanom Bratislava, ktorý v tom čase odchádzal do KHL. Pred nami tak vtedy stála úloha omladiť a prebudovať tím. Minulý rok sme chceli budovať mužstvo, ktoré sa v priebehu dvoch, troch rokov vráti na špicu tabuľky. Podarilo sa to v podstate za rok. Už pred rokom sme boli vo finále so Zvolenom, zatiaľ čo našim cieľom bolo pohybovať sa v prvej štvorke. Samozrejme, naši diváci si žiadajú vždy len maximum, ale to je dobré. Núti nás to pracovať na sto percent a neuspokojiť sa. Som rád, že sa potvrdila správnosť našich krokov a pod týmto titulom sú výrazne podpísaní naši mladíci ako Jokeľ, Macejko, Chovan, Hinďoš či Boltun."

Majstrovské cigary pomaly dohasínajú, šampanské je dopité. A na stôl sa dostáva otázka, čo bude ďalej. Ostane zlatý káder pohromade, alebo sa črtajú veľké zmeny?

"Veľké zásahy robiť netreba," odpovedá Juraj Bakoš. "Tento tím ostane pohromade, možno odídu Rasťo Staňa či niekto z reprezentantov po majstrovstvách sveta. Pár zmien sa nikdy vylúčiť nedá, ale osobne budem veľmi rád, ak tento majstrovský tím ostane pohromade v čo najvyššej možnej miere."

 

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk