HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Popradský káder budú formovať za pochodu, Jančuška je zatiaľ s prípravou spokojný
zdroj: jäzva

Popradský káder budú formovať za pochodu, Jančuška je zatiaľ s prípravou spokojný

"Určite už nemôžeme počítať s Lapšanský, Mlynarovičom, Masalskisom a Štalsom," konštatuje Jančuška. "Káder potrebujeme doplniť, ale formovať sa bude asi až do štartu extraligy."

Popradské hokejové letá boli v posledných rokoch poznamenané neistotou a otáznikmi. "Kamzíci" sa pripravovali individuálne a ich fanúšikovia do poslednej chvíle netušili, či vôbec budú mať možnosť sledovať ich vystúpenia v Tipsport extraligy. Súčasná situácia vyzerá predsa len o čosi nádejnejšie. Niežeby si pod Tatrami vyskakovali a hýrili prehnaným optimizmom, mužstvo ale poctivo trénuje a letná príprava pod vedením trénerského tandemu Milan Jančuška - Vladimír Turan napĺňa všetky požadované atribúty.

"Prípravu sme odštartovali 15. júna a táto prvá fáza potrvá do 4. júla. V porovnaní s vlaňajškom máme k dispozícii oveľa viac hráčov a to ma úprimne teší. Ja totiž nie som zástancom individuálnych príprav. Vieme ako to chodí. V kolektíve panuje iná súťaživosť, realizovať môžete kolektívne športy a hráči sú jednoducho nútení pracovať. Dovolím si povedať, že ten kto absolvuje prípravu s nami, bude na sezónu pripravený kvalitne," informuje hokej.sk o aktuálnom stave v Poprade hlavný tréner Milan Jančuška. "Zatiaľ prebieha všetko podľa plánu a môžem povedať, že chlapci to nemajú počas päť až šesť hodín trvajúcich každodenných dvojfázových tréningov vôbec ľahké. Ide nám o zlepšenie aeróbnej a silovej vytrvalosti, na to nadviažeme  prácou na rýchlosti, dynamike, koordinácii a výbušnosti. V rámci spestrenia tréningov koordinujeme plán s fitness trénerkou, komplexné zaťaženie umocňujú aj iné športy ako basketbal či florbal, absolvovali sme i túru na Téryho chatu. Snažíme sa o bohatý objem i pestrosť prípravy. Vzhľadom na blízkosť Vysokých Tatier máme výborné podmienky."

Priaznivci HK sa pochopiteľne najviac zaujímajú o to, komu budú v novom ročníku tlieskať. Z minulosezónnych opôr ostávajú rekordér Arne Kroták, ale i Daniel Brejčák, Tomáš Sýkora, Samuel Takáč či Matúš Paločko.

"Určite už nemôžeme počítať s Lapšanským, Mlynarovičom, Masalskisom a Štalsom," konštatuje Jančuška. "Káder potrebujeme doplniť, ale formovať sa bude asi až do štartu extraligy. Z nových mien máme zatiaľ k dispozícii dvojicu z Košíc Matisa s Boltunom, z Michaloviec k nám prišiel Šeliga. Všetko nasvedčuje tomu, že náš tím bude ešte mladší ako pred rokom. Aj v tejto súvislosti ma veľmi teší zotrvanie Arneho Krotáka, pretože o jeho skúsenosti sa môže oprieť celý tím. Pre nás je jednoducho nenahraditeľný."

Dvojica Matúš Matis - Peter Boltun predstavuje jediné majstrovské skúsenosti v kádri Podtatrancov. Niet preto divu, že v Poprade od nej očakávajú veľký prínos. "Nielen góly, ale aj oživenie, dynamiku a výbušnosť. Sú to mladí chlapci, ktorí nedostávali v Košiciach dostatok času na ľade a u nás budú vyťažovaní oveľa viac. Je len na nich, ako chytia svoju šancu za pačesy. Presne to isté platí pre našich junioroch. Dostanú príležitosť a svojimi výkonmi rozhodnú o tom, či budú vyťažovaní viac, alebo menej."

Brankárskou jednotkou by mal byť po odchode Lotyša Masalskisa Dušan Sidor. Ten ale zatiaľ s tímom netrénuje. "Pripravuje sa individuálne s otcom vo Švajčiarsku. O Dušana nemám obavy, pretože jeho prístup je tradične veľmi poctivý a určite sa k nám vráti stopercentne pripravený. Brankársku trojicu s ním vytvoria Sedlačko a Kmeť z Prešova," vyjadril sa na adresu brankárskeho postu Milan Jančuška.

Káder Popradu sa bude formovať za pochodu, existuje ale nejaký termín, do ktorého by ho chcel už mať tréner vyskladaný aspoň na 80 či 90 percent? "To je síce dobrá otázka, v slovenských podmienkach ale nezodpovedateľná," odpovedá s trpkým úsmevom Jančuška. "Dovolím si povedať, že väčšina slovenských klubov bude pracovať na svojich kádroch až do štartu súťaže a možno i za jej pochodu. Ako tréner by som mal najradšej mužstvo pohromade už teraz, to ale jednoducho nejde. Viacero hráčov bude čakať do poslednej chvíle na angažmán v zahraničí a ak sa k nám pripoja, tak to bude až neskôr. Ostáva mi veriť, že už aspoň neprídeme o nikoho z tých, ktorí sa pripravujú s nami doposiaľ. Všetko je totiž možné."

Po úvodnej časti suchej prípravy sa vydajú Kamzíci na ľad 21. júla. Následne ich čaká osem prípravných zápasov, domáci Tatranský pohár i výjazd do Švajčiarska.

"V Yyverdone budú okrem švajčiarskych tímov i účastník KHL Nižnij Novgorod či švédske Rögle. Čaká nás teda zaujímavá konfrontácia proti iným štýlom a pre náš mladý tím to bude vhodný test proti špičkovým európskych mužstvám," teší sa z pestrého harmonogramu hlavný tréner HK Poprad.

Vzhľadom na počiatočnú fázu formovania kádra je ešte v prípade Kamzíkov predčasné hovoriť o nejakých cieľoch pre nový ročník. Milan Jančuška v prvom rade verí v priaznivejšiu finančnú situáciu, ktorá by pomohla popradskému hokeju, ale i najpopulárnejšiemu zimnému športu na Slovensku celkovo.

"Veľmi by som si želal pre celý slovenský hokej viac pochopenia a finančných prostriedkov. Bez toho náš hokej napredovať nemôže. Všetci navôkol nás predbiehajú a krajiny, s ktorými sme predtým jednoznačne dominovali, sú už teraz pred nami. Podmienky sú na zlej úrovni a nebudeme si klamať, pracujeme na prakticky amatérskej úrovni," povzdychol si Milan Jančuška a z klubového pohľadu pridal. "Ako tréner Popradu verím v zisk niekoľkých skúsenejších hráčov a vytvorenie solídneho tímu, ktorý dokáže tešiť popradských fanúšikov. Tí sú totiž veľmi dobrí, ale zároveň i nároční."

Plán prípravných zápasov:

piatok 1. augusta: HK Poprad - HK 32 Liptovský Mikuláš
utorok 5. augusta: HK Poprad - MHC Mountfield
piatok 8. augusta: HK Poprad - MsHK DOXXbet Žilina
utorok 12. augusta: HC 46 Bardejov - HK Poprad
štvrtok 14. augusta: HK Poprad - HK Dukla Michalovce
piatok 15. augusta: HK Poprad - HC 46 Bardejov
pondelok 18. augusta: HK Poprad - HC 05 Banská Bystrica
štvrtok 21. - sobota 23. augusta: Tatranský pohár v Poprade (Graz, reprezentácia Poľska, tím zo švajčiarskej NLA)
utorok 26. augusta: HC La Chaux-de-Fonds (Švajčiarsko - HK Poprad
utorok 26. augusta - sobota 30. augusta: Turnaj v meste Yverdon (Švajčiarsko)
piatok 5. septembra: MHC Mountfield - HK Poprad

Hráči v príprave:
obrancovia: Daniel Brejčák, Ján Šeliga, Ľubomír Malina, Marek Pitka, Ľubomír Dinda
útočníci: Arne Kroták, Tomáš Sýkora, Samuel Takáč, Matúš Paločko, Peter Gápa, Marek Nagy, Andreas Štrauch, Lukáš Paukovček

Najnovšie z klubu: Poprad

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk