HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Jánošík vidí v návrate na Slovensko po ôsmich rokoch  samé pozitíva
zdroj: jäzva

Jánošík vidí v návrate na Slovensko po ôsmich rokoch samé pozitíva

Má len 21 rokov a už sa môže pýšiť osemročnými legionárskymi skúsenosťami. Obranca Adam Jánošík verí, že dohoda s Košicami ho priblíži k majstrovskému titulu, ale i k reprezentácii

Má len 21 rokov a už sa môže pýšiť osemročnými legionárskymi skúsenosťami. Obranca Adam Jánošík opustil materskú Spišskú Novú Ves ako ôsmak, kedy sa spoločne s bratom Filipom pobral vyskúšať šťastie do českého Liberca. Práve tam si mládežníckeho reprezentanta Slovenska vyhliadla Tampa Bay, ktorá ho draftovala v roku 2010 v treťom kole. Nasledovali tri sezóny v kanadskom Gatineau Olympiques v QMJHL, odkiaľ sa pred sezónou 2012/13 vrátil späť pod Ješted. Teraz sa po česko-kanadskom putovaní vracia na východ Slovenska. Mladého Spišiaka si zmluvne podchytil úradujúci majster z Košíc.

"Mal som niekoľko ponúk, ktoré som postupne zvažoval. Záujem prejavili Česi, oslovili ma i zo švédskej Allsvenskan, no tam by som musel čakať a ktovie ako by to napokon dopadlo. Rozhodol som sa preto pre Košice, ktoré predstavujú atraktívnu voľbu. Je to majster Slovenska a navyše bude hrať Ligu majstrov. V Košiciach pôsobí mnoho skúsených hráčov, od ktorých sa môžem veľa naučiť. Ja osobne som sa už aj chcel vrátiť na oči slovenskému hokeju a pokúsiť sa o prienik do reprezentácie. Jednoducho, v tejto dohode vidím samé pozitíva a ostáva veriť, že všetko v poriadku bude i z pohľadu mojich výkonov na ľade," rozhovoril sa pre hokej.sk Adam Jánošík v súvislosti s dôvodmi návratu na Slovensko.

Do Košíc sa pritom vydal ešte skôr, než mohol tušiť dohodu s "oceliarmi". V rámci letnej prípravy sa zveril do rúk miestnemu kondičnému trénerovi Danielovi Kičurovi, ktorý túto rolu zastáva zároveň aj v tíme sedemnásobného šampióna Slovenska.

"Bez zmluvy som sa ocitol vôbec prvýkrát a tak som sa snažil nájsť si nejakú tréningovú skupinku. Radil som sa s mojim dobrým kamarátom Tomášom Jurčom a ten mi odporučil Daniela Kičuru. Preto som sa začal pripravovať v Košiciach a v tom čase som ani len netušil, že tu napokon aj podpíšem kontrakt. A vidíte, teraz môžem byť rád, že absolvujem prípravu práve s kondičným trénerom, ktorý má na starosti i HC Košice. Tréneri aspoň vedia, že budem pripravený kvalitne," usmieva sa Jánošík.

{+T125801}

V defenzíve majstra bude patriť medzi najmladších členov, zároveň ale i medzi najviac medzinárodne ostrieľaných hráčov. Prezentovali mu už "oceliari" požiadavky na jeho úlohy? "Vždy som bol ofenzívne ladený zadák a myslím si, že to odo mňa budú chcieť i v Košiciach. Obranca musí ale v prvom rade gólom zabraňovať a tak to nebude nejaké živelné atakovanie útočného pásma."

Slovenská Tipsport extraliga predstavuje pre Jánošíka veľkú neznámu. Vzhľadom na svoj skorý odchod na západ sú jeho znalosti o nej prakticky nulové.

"Veru, odišiel som ako trinásťročný a tak je pre mňa slovenská extraliga prakticky neznámou súťažou," konštatuje mladý Spišiak. "Priznám sa, že som ju doposiaľ veľmi nesledoval, počas posledného play-off som si ale práve v Steel Aréne pozrel jeden zápas série medzi Košicami a Piešťanmi. Dovolím si povedať, že my Slováci si svoju ligu sami zbytočne degradujeme. Táto súťaž má svoju kvalitu, hrá v nej veľa vynikajúcich hráčov a nie je treba si ju znevažovať."

Vráťme sa ale o pár rokov dozadu. Prečo vlastne opustil Adam Spišskú Novú Ves v takom nízkom veku?

"V podstate to vyvolal záujem českej strany o môjho brata. Ten hrával vtedy za dorast, ja som bol ôsmakom. Do Liberca nás vzali oboch a potom som tam pôsobil až do odchodu do Kanady," objasnil A. Jánošík. Po troch sezónach v mládežníckych štruktúrach Bílích Tygřov prišiel v úvode spomínaný draft a odchod za veľkú mláku.

"Bola to pre mňa veľká škola. Veľa som sa tam naučil a na Kanadu nemôžem povedať krivé slovo. Pôsobil som tam pod vedením trénera Benoita Groulxa, ktorý je teraz koučom kanadskej dvadsiatky na majstrovstvách sveta a má bohaté skúsenosti z NHL. Do Gatineau sa vrátil len kvôli synovi. Dal mi veľa a myslím si, že pôsobením v zámorí som sa výrazne posunul," zamýšľa sa slovenský obranca, ktorý nazbieral v 174 zápasoch základnej časti QJMHL 99 kanadských bodov, ďalších 19 pridal v 38 súbojoch play-off. Niet divu, že na Gatineau spomína len v dobrom.

"Zažil som tam asi svoje najlepšie tri roky kariéry. Je to klub z predmestia Ottawy a pre mňa to bola dobrá hokejová i životná skúsenosť. Mladému hokejistovi to pomôže osamostatniť sa, aj keď v mojom prípade som bol na odlúčenie od rodiny zvyknutý. Teraz som v podstate blízko najbližším po dlhých rokoch. Viete ako to je - rodina, babičky, všetci sú šťastní, že ma majú konečne doma a tešia sa na osobnú návštevu mojich zápasov," usmieva sa Jánošík.

{+T125648}

Po troch rokoch v Gatineau ale neprišlo to, v čo slovenský obranca dúfal - podpis zmluvy s Lightning. "Zamrzelo ma to a doteraz je mi ľúto, že som tam neostal ešte aspoň o rok dlhšie. Keď som nepodpísal prokontrakt s Tampou Bay, tak o mňa prejavili záujem niektoré juniorské tímy. Zlákal ma ale Liberec a zatiaľ stále neviem, či to bol správny krok. To asi ukáže až budúcnosť."

Do Liberca sa vrátil v roku 2012, počas uplynulých dvoch sezón ale odohral v českej extralige dohromady iba štyridsať zápasov.

"V prvej sezóne som zastihol výluku v NHL a Liberec tak získal viacerých hráčov zo zámoria. Tím bol nabitý a zo začiatku som toho veľa nenahral," hodnotí liberecký návrat Jánošík. "Neskôr som sa ale dostal po výmene trénera až do druhého útoku a bolo to fajn. Rok nato som mal veľkú smolu. Prišlo zranenie, ktoré ma vylúčilo z hry na štyri mesiace. Musel som začať na farme a kým som sa rozohral, tak bol koniec sezóny."

V súvislosti s pôsobením pod Ještedom nedá dopustiť predovšetkým na jednu veľkú osobnosť českého hokeja. "Petr Nedvěd. Je to vynikajúci hokejista a ešte lepší človek. Bola to určite najväčšia osobnosť, s ktorou som mal možnosť hrávať. Neuveriteľný kapitán Liberca a ja si ho budem vážiť do konca života. Bolo mi cťou môcť s ním pôsobiť v jednom tíme."

{+T125926}

Zaujímavosťou je, že z Liberca do Košíc neprichádza sám. Prakticky v rovnakom čase sa na kontrakte s "oceliarmi" dohodol i brankár Marcel Melicherčík. Rovnako ako on, aj popradský gólman zažil pendlovanie medzi prvým tímom Tigrov a farmou v Benátkach nad Jizerou. "Marcel to nemal v Liberci jednoduché. Jeho konkurenta predstavoval Marek Schwarz, brankár so skúsenosťami z NHL. A potom prišiel Jano Lašák, ktorý je už teraz legendou slovenského hokeja. Konkurencia bola obrovská, ale Marcel je výborný brankár. Je to zároveň dobrý chalan, s ktorým si rozumiem. Teším sa na naše spoločné košické pôsobenie a snáď ho vyšperkujeme ziskom titulu."

Tandem Jánošík - Melicherčík sa vráti do Liberca už čoskoro. V Lige majstrov predstavuje práve bývalý zamestnávateľ slovenskej dvojice jedného z troch súperov Košíc v skupine A.

"Na to sa už veľmi teším! Myslím na to intenzívne a bude to pre mňa silná motivácia. Z pohľadu Česka som stále hráčom Liberca a v týchto dvoch zápasoch budem chcieť zahrať tak, aby môj odchod ľutovali," nahodil šibalský úsmev Adam Jánošík. A ešte na jedného súpera sa v súvislosti s novou sezónou obzvlášť teší. Na Zvolen. Práve tam momentálne bojuje o kontrakt jeho o dva roky starší brat Filip. "Verím, že mu to výjde. Vo vážnom zápase sme ešte proti sebe nikdy nenastúpili a bolo by to preto veľmi fajn. Určite by sme si vypísali nejakú bratskú stávku a už teraz viem, že na ľade si nič nedarujeme."

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk