HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Chceme dôstojne reprezentovať Košice i slovenský hokej, hovorí Tomko pred štartom Ligy majstrov
zdroj: jäzva

Chceme dôstojne reprezentovať Košice i slovenský hokej, hovorí Tomko pred štartom Ligy majstrov

"Pôjdeme tam koncentrovaní a myslím si, že i dostatočne poučení z predošlých zápasov. Liga majstrov predstavuje veľký motivačný prvok a prípadné sklamanie z doterajších výsledkov by preto nemalo hrať rolu," hovorí Anton Tomko

Prvú skúsenosť s Ligou majstrov zažili Oceliari z Košíc pred piatimi rokmi. V rámci kvalifikácie do prestížnej súťaže vtedy utrpeli v nemeckom Norimbergu prehry s domácim klubom i so švajčiarskym Bernom a v hlavnej časti reprezentoval Slovensko iba majstrovský Slovan. Prestížna liga po svojom premiérovom ročníku zakapala a východniari tak potom čakali i napriek zisku zlatého hetriku na vážnu medzinárodnú konfrontáciu márne. V poradí siedmy slovenský titul HC už ale bez dodatočnej odmeny nezostane. Klub zo Steel Arény nechýba medzi európskou elitou píšucou novú kapitolu obnovenej súťaže a Košičania vykorčuľujú už vo štvrtok na ľade kolínskej Lanxess Arény na úvodný súboj nového dobrodružstva.

Pán Tomko, už v stredu odlietajú Košice do nemeckého Kolína. S akými ambíciami vstúpite do Ligy majstrov?

Anton Tomko: Chceme v prvom rade reprezentovať mesto Košice i celý slovenský hokej. V každom zápase chceme bojovať a pokúsiť sa uhrať čo najlepšie výsledky. Do každého stretnutia pôjdeme pochopiteľne s cieľom vyhrať, veď prípadný postup si vyžaduje veľa bodov a predstavuje náročnú úlohu.

V novej sezóne však zatiaľ čakáte na premiérové víťazstvo márne. Je to spôsobené hlavne kvalitou súperov v príprave?

Ja verím, že v Lige majstrov už túto bilanciu zmeníme a konečne vyhráme. Zatiaľ sa nám to síce nepodarilo, ale myslím si, že sme si zvolili dobrú formu prípravy. Zápasy proti tímom ako boli Slovan, Třinec, Čerepovec či Vítkovice nám dali veľmi veľa. Vo viacerých z nich sme odohrali vyrovnané partie a bola to pre nás kvalitná previerka, ktorá nás nútila hrať naplno. Tieto stretnutia nám ukázali situácie, ktoré sme zvládali i tie, v ktorých sme mali nedostatky. Teraz by sme mali byť dobre pripravení na Kolín.

Vy osobne ste s Košicami zažili i norimberskú kvalifikáciu do Ligy majstrov v sezóne 2008/09. Oceliari vtedy doplatili na vylúčenia a pomoc zo strany rozhodcov zrejme nehrozí ani teraz...

Myslím si, že Slováci sa na pomoc spoliehať nemôžu nikdy. V Norimbergu sme vtedy zažili istý tlak a boli sme vylučovaní i za veci, ktoré sme neurobili. Musíme sa na to pripraviť v hlavách a pracovať viac nohami. Dávať si veľký pozor na hokejky a hrať to takmer ako bezkontaktný basketbal.

S čím teda vycestujete do Kolína?

Pôjdeme tam koncentrovaní a myslím si, že i dostatočne poučení z predošlých zápasov. Liga majstrov predstavuje veľký motivačný prvok a prípadné sklamanie z doterajších výsledkov by preto nemalo hrať rolu. Osobne som rád, že sa nám dali do poriadku viacerí maródi, veď v Třinci nám chýbali Sojčík, Češík, Macejko i Lapšanský, pre problémy vypadol Šeda a viacerí chlapci nastupovali na posledný súboj s črevnými problémami.

{+T126304}

Spomínate zdravotné problémy. Kto z kádra nebude môcť vycestovať s tímom?

Do tréningového procesu sa už zapojili Macejko, Češík a Sojčík, trénovať už začína i Adam Lapšanský. S ním ale ešte pre Kolín počítať nemôžeme, doposiaľ ešte neodohral ani jeden prípravný zápas. Michal Šeda ešte absolvuje magnetickú rezonanciu a aj jeho účasť je zrejme pasé. Do Kolína teda asi pocestuje sedem obrancov a trinásť útočníkov.

Čo by malo viesť k úspešnému výsledku proti Žralokom?

V prvom rade si musíme dávať pozor na vylúčenia, pretože Kolín má veľmi skúsený tím prešpikovaný legionármi, ktorý dokáže byť v presilovkách extrémne nebezpečný. Práve vylúčenia nám zlomili väzy i naposledy vo Vítkoviciach. Okrem toho nás sužovala koncovka a to znamená potrebu väčšieho tlaku zo strany útoku, agresívnejšie tlačenie sa k bránke a viac streľby. Nesmieme zbytočne vymýšľať, ale hrať jednoduchší, priamočiarejší a dôraznejší hokej.

Čo viete o Kolíne?

Hokejová špionáž z našej strany pôsobí, k dispozícii sme mali DVD zo zápasov Kolína z vlaňajšieho play-off. Tréner Uwe Krupp tam zostal a ich herný štýl by tak mal ostať nezmenený. Vieme o nich, že získali troch nových Kanaďanov a pozor si musíme dávať na veľmi tvrdú a agresívnu hru s vyvolávaním šarvátok pred bránkou.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk