HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Slováci na ZOH 2018 opäť proti Rusom a USA, v Petrohrade s Kanadou
zdroj: TASR/AP

Slováci na ZOH 2018 opäť proti Rusom a USA, v Petrohrade s Kanadou

Slovenský hokej sa na zimnej olympiáde v roku 2018 predstaví v B-skupine s Ruskom a USA. Tretím súperom v základnej fáze olympijského turnaja v kórejskom Pjongčangu bude kvalifikant

Slovenský hokej sa na zimnej olympiáde v roku 2018 predstaví v B-skupine s Ruskom a USA. Tretím súperom v základnej fáze olympijského turnaja v kórejskom Pjongčangu bude kvalifikant z turnaja v Nórsku. Kvalifikácia sa bude hrať v troch štvorčlenných skupinách (ešte v Lotyšsku a Bielorusku) a postúpia len víťazi.

Olympijský turnaj v Pjongčangu sa odohrá rovnakým systémom ako vo Vancouveri 2010 a Soči 2014. Tucet tímov rozdelia do troch štvorčlenných skupín, pričom do vyraďovacej časti postúpia všetci, no kým najlepšie štyri mužstvá zo skupinovej časti budú mať isté štvrťfinále, zvyšná osmička oň bude musieť zabojovať v kvalifikačnom kole. V predchádzajúcich obdobiach boli systémy trochu iné a aj osudy slovenského hokeja. Po nečakane iskrivom prvom samostatnom vystúpení na hrách 1994 v Lillehammeri prišli do hry hráči z NHL, ktorá prerušuje svoju súťaž. V Nagane 1998 i štyri roky neskôr v Salt Lake City Slovensko neuspelo v "predturnaji" priamo v dejiskách a na hlavnom menu sa nezúčastnilo. Od 2006 však už nechýbalo.

Rebríčkové kritérium predbežne rozdelilo aj skupiny na budúcoročných MS v Rusku, prípadné presuny, resp. výmeny by sa realizovali v najbližšom čase. Podľa renkingového kľúča by malo Slovensko hrať v petrohradskej skupine s Kanadou, Fínskom, USA, Bieloruskom, Francúzskom, Nemeckom a Maďarskom. V moskovskej vetve sú to Rusko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Nórsko, Dánsko a Kazachstan. Ani v tomto prípade sa modus turnaja nemení a zostáva v platnosti ten, ktorý sa zaviedol v roku 2012 na MS v Helsinkách a Štokholme. Vypadávajú dvaja, z každej skupiny krajina na 8. mieste. Ale ak by toto rozdelenie zostalo, v "slovenskej" vetve by to mohol byť aj šiesty tím z 8-členného poľa, ak by organizátorské krajiny MS2017 (Nemecko a Francúzsko) obsadili posledné dve pozície.

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) pridelila Rusku právo usporiadať MS 2016 počas svetového šampionátu na Slovensku v roku 2011. Vtedajší oponenti Dánsko aj Ukrajina stiahli svoju kandidatúru. Po februárových ZOH a úspešnom usporiadaní olympijského turnaja sa v rámci zmeny dejiska výrazne prihlásilo o slovo Soči, ktorého starosta vyhlásil, že jeho mesto je pripravené privítať svetový šampionát. Napokon však prednosť dostali hokejové bašty.

Zloženie základných skupín ZOH 2018:

/kľúč podľa najnovšieho rebríčka IIHF:

1-6-7-organizátor
2-5-8-Q3
3-4-Q1-Q2/

A-skupina: Kanada, ČR, Švajčiarsko, Kórejská republika

B-skupina: Rusko, USA, SLOVENSKO, kvalifikant 3 (turnaj v Nórsku)

C-skupina: Švédsko, Fínsko, kvalifikant 1 (turnaj v Bielorusku), kvalifikant 2 (turnaj v Lotyšsku)

Zloženie základných skupín MS 2016:

/kľúč podľa rebríčka:


1-4-5-8-9-12-13-*19
2-3-6-7-11-11-14-*17
* nováčikovia MS/

A-skupina (Petrohrad):


Kanada, Fínsko, USA, SLOVENSKO, Bielorusko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko

B-skupina (Moskva):


Rusko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Nórsko, Dánsko a Kazachstan

Odporúčame

ProFutbal.sk