HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Slováci doplácali na premotivovanosť, spomína na rivalitu kapitán zlatej generácie Reichel
zdroj: jäzva

Slováci doplácali na premotivovanosť, spomína na rivalitu kapitán zlatej generácie Reichel

Jeho meno je synonymom zlatej éry českého hokeja. Robert Reichel bol kapitánom generácie, ktorá vybojovala v rokoch 1996 až 2001 v rámci majstrovstiev sveta šesť medailových umiestnení v rade (z toho štyri tituly majstrov sveta).

Jeho meno je synonymom zlatej éry českého hokeja. Robert Reichel bol kapitánom generácie, ktorá vybojovala v rokoch 1996 až 2001 v rámci majstrovstiev sveta šesť medailových umiestnení v rade (z toho štyri tituly majstrov sveta). Legendárnym sa stal i jeho úspešný samostatný nájazd proti Patrickovi Royovi z rostrelu proti Kanade, ktorý otvoril Čechom cestu na zlatý olympijský trón v roku 1998. Pochváliť sa môže deviatimi stovkami zápasov v NHL a najnovšie i členstvom v Sieni slávy IIHF. Medzinárodná hokejová federácie ho do nej uviedla priam symbolicky v roku, ktorý doprial historicky premiérový majstrovský titul jeho milovanému Litvínovu. Klubu, v ktorom aktívnu hokejovú kariéru rozbiehal i končil a pre ktorý stále pracuje.

"Bolo to veľmi krásne, ale bola za tým skrytá obrovská drina. Bolo to obdobie, kedy sme mali najlepších hráčov v NHL i v Európe," spomína Robert Reichel s nostalgiou v hlase na zlatý prelom tisícročí. "Ak sa pozriete na zloženie majstrovského tímu z Nagana, tak to bolo z pohľadu zámoria a starého kontinentu pol na pol. Dôležité bolo, že všetci hráči patrili vo svojich kluboch medzi najlepších. Toto nám teraz chýba a potrebujeme to zmeniť. Ak chceme mať opäť mužstvo, ktoré bude môcť voziť zo šampionátov zlaté medaily, tak v ňom potrebujeme mať hokejistov, ktorí budú najlepší v kluboch NHL či KHL."

{+T143297}

Parádne Nagano a náročný Hannover

Reichel nepatrí medzi tých, ktorí momentálne so založenými rukami lamentujú nad úpadkom mládežníckeho hokeja v našich končinách. Po ukončení kariéry aktívneho hráča preorientoval svoju pozornosť práve na prácu s novou generáciou a v posledných troch rokoch pôsobil ako hlavný tréner reprezentácií Česka do 16 a 17 rokov. Mládeži sa venuje i v Litvínove. Jeho hlavnou túžbou je pomôcť súčasným zverencom k tomu, aby si raz aj oni mohli užiť aspoň časť zo slávy, ktorú zažíval on sám.

Výpočet reprezentačných úspechov českej legendy je úctyhodný. Medaily pre Československo zbieral už v dorasteneckých kategóriách, seniorských šampionátov absolvoval celkovo deväť. Vyryžoval z nich tri tituly majstra sveta (1996, 2000 a 2001) a ďalšie štyri bronzy (1990, 1992, 1997, 1998). Trikrát ho vyhlásili za člena All-star MS, nastúpil na dvoch Svetových pohároch a na dvoch olympijských turnajoch (v roku 1998 získal v Nagane zlato).

"Každý úspech je náročný, ale ak sa na to pozriem spätne, tak najjednoduchšie bolo získať titul majstrov sveta vo Viedni. Tam sme to doslova preleteli a de facto sme sa potrápili len s Nórskom (remíza 2:2 predstavovala jedinú bodovú stratu, pozn. red.). Parádne bolo Nagano. Z môjho pohľadu to bol najťažší turnaj. Zúčastnili sa ho vtedy hráči z NHL a som šťastný, že nám to vtedy podarilo práve takým spôsobom. Porazili sme všetkých hlavných favoritov, USA, Kanadu i Rusko - pekne po poradí. Nikto nemohol hovoriť o nejakom šťastí," hovorí Reichel.

Za jeho najslávnejší moment sa považuje premenený samostatný nájazd v naganskom semifinále. "Počas rozjazdu som sa len pozrel na brankára a keď som videl, že tam nie je miesto, tak som urobil to, čo som praktizoval počas celej kariéry. Vystrelil som nad betón a puk skončil o chlp tam, kde skončiť mal," usmieva sa 43-ročný Čech pri spomienke na mikrosúboj s legendárnym Patrickom Royom. "Bolo to krásne, ale bol to len prvý nájazd, ktorý ešte nemusel nič znamenať. Čakalo nás ešte päť kanadských nájazdov. Dominik Hašek našťastie chytal vo výnimočnej forme a keďže predtým počas Zápasu hviezd v NHL zneškodnil všetky nájazdy, veril som, že to môže zvládnuť znovu."

{+T143295}

Nagano však nepredstavovalo ani zďaleka posledné slovo silnej generácie. V pozícii kapitána priviedol Reichel Česko v rokoch 2000 a 2001 k ďalším dvom titulom majstrov sveta a zavŕšil tak osobný zlatý hetrik.

"Ak porovnám Petrohrad a Hannover, tak to Nemecko bolo rozhodne ťažšie. Tam sme išli doslova na krv a priznám sa, že po zápase proti Švédom som sedel v šatni s kŕčmi. Bol to neuveriteľne vyčerpávajúci turnaj, ale obrovskou vôľou sme ho napokon zvládli," konštatuje Litvínovčan, ktorý počas svojej bohatej reprezentačnej kariéry zviedol i nejeden súboj proti našej reprezentácii. Napríklad i v spomínanom Petrohrade, kde Česi uspeli vo finálovom federálnom derby. So zlatou medailou na krku vtedy prijímal gratulácie aj od viacerých bývalých parťákov z mládežníckych čias.

Slovákov zrážala premotivovanosť

Rivalitu medzi Českom a Slovenskom považoval vždy za jednostrannú záležitosť. "Emócie boli citeľné skôr zo strany Slovákov. My sme väčšinou tie zápasy vyhrávali, ako jediná dôležitá prehra mi utkvela v pamäti tá zo súboja o bronz v Helsinkách 2003. Slováci to brali ďaleko prestížnejšie ako my a vždy nás túžili poraziť. Možno práve to bol ten ich problém. Boli premotivovaní a neboli takí uvoľnení ako my."

Na ľade boli súpermi, no mimo neho mal medzi Slovákmi vždy mnoho priateľov. "Jednoznačne a bolo ich naozaj veľa. Žigo Pálffy, Vlado Országh, Zdeno Chára, Robo Švehla a viacerí ďalší. Ak sme sa stretli v rámci NHL v rovnakých mestách, tak sme vždy zašli na spoločné večere. Držali sme spolu," zdôrazňuje R. Reichel.

{+T143296}

Stanleyho pohár ako jediná chýbajúca trofej

Z pohľadu medzinárodnej kariéry získal všetko, o čom môže hokejista snívať. V kolónke úspechov mu chýba iba jediná vec - Stanleyho pohár. V NHL pritom strávil dlhých jedenásť sezón. Najdlhšie obdobie sa viaže k Plameňom z Calgary (necelých šesť sezón). Klub z kanadskej provincie Alberta ho draftoval v roku 1989. Paradoxne, práve vtedy získali Flames svoj jediný pohár. Miestenka v Triple Gold Clube mu tak ušla doslova tesne.

"Je to tak, ale nedá sa hovoriť o nejakej smole či ľútosti. V čase môjho draftu bola situácia vo Flames nesmierne náročná. Musel som sa prebíjať skrz troch vynikajúcich centrov a to chvíľu trvalo. V druhej sezóne som však začal strieľať veľa gólov a hoci sme už potom pohár nikdy nevyhrali, dovolím si povedať, že vždy sme hrali dobrý hokej," dodáva Robert Reichel. Mimochodom, počas čias v Calgary zaznamenal až dve štyridsaťgólové sezóny, dvadsaťgólovú hranicu pokoril v rámci NHL až osemkrát.

 

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk