HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Fanúšikovia sa mobilizujú, pre zmenu budú nocovať aj v spacákoch
zdroj: jäzva

Fanúšikovia sa mobilizujú, pre zmenu budú nocovať aj v spacákoch

Igor Nemeček i Richard Lintner majú svojich podporovateľov i kritikov. Fanúšikovia z celého Slovenska plánujú prezentovať svoj postoj 24. júna na "Proteste za výmenu vedenia v slovenskom hokeji".

Slovenský hokej sa dostáva na rázcestie a blížiace sa voľby prezidenta by mali určiť jeho ďalšie smerovanie. Zotrvá na čele SZĽH Igor Nemeček, alebo uspeje jeho vyzývateľ Richard Lintner?

Obaja majú svojich podporovateľov i kritikov. Svoj jasný postoj sa rozhodli odprezentovať i fanúšikovia z celého Slovenska. Na 24. jún plánujú "Protest za výmenu vedenia v slovenskom hokeji". O zmysle, priebehu a očakávaniach spojených s touto akciou sme sa pozhovárali so spoluorganizátorom Marekom Bokom.

Pán Boka, prečo ste sa pustili do protestnej iniciatívy?

V hokeji sa sa nepriamo pohybujem takmer 25 rokov. Keď som mal 14 rokov, otec ako hlavný sponzor hokeja v meste, sa stal prezidentom hokejového klubu. Všetko dianie som videl z prvej ruky. Videl som množstvo chýb, ktoré brzdili rozvoj hokeja v meste. No s odstupom rokov mu viac uškodili, než pomohli. Bohužial celý slovenský hokej sa nevie a nechce poučiť z chýb, ktoré človek za sebou uvidí až po piatich či desiatich rokoch. To už je často neskoro. Nastupuje nové vedenie a opakuje tie isté chyby dokola. Dlho som bol ticho, nechcel som škodiť "vyšším" cieľom. Nechcel som škodiť hokeju, lebo povedzme si úprimne, bez peňazí ktoré do hokeja prídu sa hokej robiť nedá. Z touto morálnou dilemou bojuje každý tréner, masér, každý hokejista v každom jednom hokejovom klube na Slovensku. Ak sa ozveš a pomenuješ problém škodíš hokeju. Prezident klubu či primátor mesta sa urazí ako malý chlapec a seká hlava nehlava. V slovenskom hokeji je strašne veľa úžasných ľudí, v ktorých je obrovská energia niečo deti naučiť. No súčasný - už dlhoročný  - stav im nedovoľuje rásť ako trénerom i ako ľuďom. Ja na rozdiel od nich nie som nijak závislý na hokejovej výplate, takže už som nemohol mlčať. Týmto výkrikom do tmy sa mi hrozne uľavilo. Vedomosti čo mám, dlhujem povedať verejnosti.

Čo konkrétne vytýkate súčasnému vedeniu SZLH?

Najväčšia chyba je v tom čo jasne pomenoval Richard Lintner. Slovenskému hokeju chýba systém!  Chýba nám vízia! Nie je jasná cesta ako systém napĺňať. Jasné stanovenie pravidiel a kompetencií. Jasné a rovnaké pravidlá pre všetkých! Od druholigového klubu až po elitný Slovan musí každý jasne vedieť, že to a to sa musí dodržiavať. Nemôže Slovan takto pol roka urážať extraligu.  Chvíľu ide do extraligy, potom nejde, potom nechce, ale asi pôjde a nakoniec bez slova utečie. Naša dlhodobá stratégia je aká? Z marketingového hľadiska je to vražda extraligy! Ako chceme predať extraligu hráčom, divákom, sponzorom, keď jej neverí ani elitný klub Slovenska! Ak peniaze sú, hrajú tú starší hráči za občas až prehnané peniaze... Ak peniaze nie sú, tak sa tvárime, že dávame priestor odchovancom. Akonáhle by zajtra dostali kluby na stôl pol milióna eur, tak vám garantujem, že hráči čo pol roka nevideli výplatu, by zrazu neboli vedeniu dobrí.  Prezidenti klubov by sa opätovne predbiehali kto minie viac! Chýba systém ktorý by nedovolil klubom nevyplatiť hráčom peniaze. Systém ktorý donúti klub, aby pracoval z mládežou, ktorú následne musí zapracovať do áčka.

Chýba systém, kde sa jasne povie, že sponzor nemôže vtrhnúť do šatne a pred celým mužstvom znemožniť trénera, seba a hlavne hráčov, ktorí vedia, že na profesionalizmus sa iba hráme. Prezident klubu nemôže byť poloboh ktorý za sezónu vystrieda 65 hráčov. Prezident nemôže mlátiť mládežníckeho trénera pre to, že po prehratom play-off zápase 1.hokejovej ligy si dovolil podať ruku s trénerom súperovho mužstva! Pred zrakmi celého dorastu, ktorý má ísť následne trénovať na ľad!  A takýto neodborní ľudia budú voliť prezidenta SZĽH...

Kto je zodpovedný za havárijný stav štadiónov? Mesto? Zväz? Ak náhodou nejakému trénerovi už prasknú nervy a nafotí alarmujúcu skutočnosť, ktorú následne zavesí na webovú stránku, čo by vlastne mala byť jeho morálna povinnosť, tak tie fotky na príkaz mesta do pol dňa zmiznú. O správnych a dozorných radách klubov ani nehovorím. Často sa stretávajú len na papieri a reálne nemajú žiadne právomoci.

Chýbajúci systém sa prejavuje aj v organizácii majstrovstiev sveta. Chceme aby sa hralo iba v Bratislave? Alebo podporíme Poprad aby sme spropagovali Tatry? Ak by Česi potvrdili, že si s nami zahrajú dvakrát za sebou v Bratislave a v Prahe, Nemeček by s tým súhlasil! Je to nefér voči zvyšku Slovenska! Za toto všetko je Nemeček priamo i nepriamo zodpovedný. No jeho najväčšie zlyhanie vidím v tom, že sa nedokázal odpútať od osoby, ktorá jednou rukou podporuje Slovan Bratislava, no zároveň druhou ničí celé Slovensko.

Toto pre mňa ako podnikateľa a dlhé roky aj živnostníka neodpustiteľné! Možno, že reštrukturalizácia celej kauzy prebehla v súlade so zákonom, no určite nie v súlade s etikou, morálkou a zmyslom pre fair play. Normálna zdravá organizácia musí dať okamžite ruky preč od takejto osoby!

Kto vás podporuje? Bolo ťažké získať podporu zástupcov fanklubov a boli nejaké, ktoré to odmietli?

Okrem fanklubu Slovan Bratislava, ktorému sľúbili KHL, som sa nestretol, že by nás niektorý fanklub vyslovene nepodporil. Často sa ozývajú spontánne sami, častokrát je to však týždenný boj z nájdením čísla na konkrétnu osobu v konkrétnom meste. Sú asi ešte ďalšie tri skupiny, ktoré vlastným úsilím podporujú protestné akcie. Navzájom o sebe vieme len útržkovite z médii. Je mimo sezóny, takže je dosť ťažké dovolať a dopátrať sa všade. No zodpovedne môžem povedať, že väčšina extraligových a prvoligových fanklubov je za zmenu vo vedení SZĽH. Najviac ma však teší podpora amatérských hokejových klubov, ktoré nie sú odkázané na peniaze zväzu a neboja sa nás aj oficiálne podporiť. Mám na mysli Sninu, Sobrance, Pezinok a mnoho ďalších. Rovnako nám fandia aj druholigové hokejové kluby, ktoré sú na pokraji záujmu SZĽH, no pritom sú možno pre dlhodobý rozvoj hokeja najdôležitejšie. Robia v nich hokej ľudia nezištne a z obrovským zápalom, nie sú na nich napojené rôzne lobistické skupiny z Bratislavy. Rovnako nám podporu vyjadrujú aj vrcholoví hokejisti, tréneri, ale aj maséri či pomocní hokejoví pracovníci z celého Slovenska. No boja sa verejne povedať svoj názor, pod ktorý by sa aj podpísali. Je to obrovská škoda lebo báť by sa tu mal niekto iný.

{+T143936}

Ako presne bude protest vyzerať?

Začne v stredu 24. júna pred hotelom Double Tree by Hilton vedľa zimného štadióna. Prvý deň sa budeme snažiť presviedčať priamo v Bratislave ľudí a študentov, že iba svojou osobnou účasťou môžu zmeniť alarmujúci stav hokeja, ktorý už presiahol rozmer športu. Je to celospoločenský problém a nezaplatené mzdy hokejistom, či živnostníkom sa tykajú nás všetkých. Máme prísľub od desiatok fanklubov z celého Slovenska, že prídu! Hlasným, no nenásilným povzbudzovaním budeme do neskorých večrných hodín vyjadrovať podporu Richardovi Lintnerovi, ktorý nie je napojený na žiadne finančné skupiny! Na mieste ostaneme aj cez noc. V spacákoch prespíme noc.

Na druhý deň začíname od skorých ranných hodín odznova. Prichádzajúci delegáti musia pochopiť, že zastupujú hlas svojho klubu zo svojho rodného mesta. Ich osobný prospech či neprospech z víťazstva jednej, alebo druhej strany by mal byť až na poslednom mieste.

Čo si od protestu sľubujete?

V prvom rade aby sa ľudia prestali báť verejne, nie anonymne na internete povedať svoj názor! Zbaviť sa strachu z finančných skupín a miestnych oligarchov, ktorí cicajú energiu zo svojho klubu je strašne jednoduché! Je to ako strach z bicyklovania, ak sa ho zbavíte je to na celý život! Nie som žiaden hrdina, len som prekonal svoj strach verejne povedať a napísať pravdu! Ak toto dokáže slovenská hokejová obec Nemeček skončí ako Blatter vo futbale. Aj jeho výhra je už vlastne obrovskou prehrou jeho aj nás všetkých. No môže sa stať aj to, že ľudia neprekonajú svoju lenivosť a neprídu!

Čo ak konferencia neprinesie zmenu? Plánujete ďalšie kroky?

Zo všetkých strán počujem, že musí prísť zmena! Dokonca aj od ľudí, ktorí chcú Nemečka voliť. Je nefér všetky problémy v hokeji hodiť na jeho terajšieho prezidenta. No on sám musí zhodnotiť svoje zotrvanie na čele SZĽH. Na medzinárodnom poli sa mu podarilo urobiť pre Slovensko veľa dobrého. Projekt reprezentačnej dvadsiatky a jej medaila je aj jeho zásluha. No všetko zneguje svojím zotrvaním na prvej stoličke hokeja. Spústu ľudí neverí, že delegáti extraligy budú tak krátkozrakí a opätovne ho zvolia. Skutočné protesty podľa mňa nastanú až po jeho opätovnom zvolení ktoré je omnoho reálnejšie, než si verejnosť pripúšťa. Naša skupina je pripravená zotrvať na mieste protestu dovtedy dokedy Nemeček nepochopí realitu a neodstúpi!

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk