HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Islanders prepísali históriu, v drafte siahli po prvom Číňanovi
zdroj:

Islanders prepísali históriu, v drafte siahli po prvom Číňanovi

"Som prvý, ale nepozerám sa na seba. Dúfam, že som spravil niečo dobré pre čínsky hokej a verím, že prídu aj ďalšie mená," povedal Sung

Obranca Sung An-Tung sa stal prvým čínskym hráčom v histórii, ktorého draftoval niektorý z tímov NHL. Po osemnásťročnom rodákovi z Pekingu siahol v sobotu na Floride v šiestom kole a celkovo zo 172. miesta New York Islanders.

"Som prvý, ale nepozerám sa na seba. Dúfam, že som spravil niečo dobré pre čínsky hokej a verím, že prídu aj ďalšie mená," povedal Sung, ktorý s hokejom začínal v rodnej Číne, na jednom z dvoch klzísk v Pekingu. Keď mal desať rokov, jeho rodina sa presunula do Kanady a Sung hral za mládežnícky tím v Oakville. Posledné štyri roky pôsobil v Lawrenceovej akadémii v New Jersey.

Mladík bol na drafte v BB&T Center v sprievode rodičov, ale aj kamier čínskej televízie CCTV, ktorá od druhého kola vysielala výber talentov v Sunrise naživo. "Doma boli veľké očakávania a skutočnosť, že som prvým čínskym draftovaným hráčom na mňa vytvára tlak. Vnímam ho však pozitívne a motivuje ma k tomu, aby som sa zlepšoval. Dúfam, že boli v Číne na mňa hrdí," povedal Sung pre newsday.com.

Hokej sa podľa neho za posledné roky stal v Číne populárnejší. "Keď som odchádzal, tak boli v Pekingu dva zimné štadióny. Pred rokom som však bol doma a spravili veľký pokrok. Myslím, že sa hokej v Číne čoskoro priblíži Severnej Amerike a Európe," dodal Sung.

"Ostrovania" mladého Číňana sledovali dlhšie, ako prvý na neho upozornil asistent generálneho manažéra Kerry Gwydir. "Videl som ho hrať a zaujal ma," povedal generálny manažér Garth Snow. Médiá spájajú výber Sunga s tým, že majiteľom Islanders je Číňan Charles Wang. "Je mi jasné, že si to ľudia budú myslieť, ale nemá to s tým nič spoločné. Vybrali sme si ho, pretože nás upútal výkonom," dodal Snow.

Sung o záujme Islanders tušil a preto s napätím sledoval, či po ňom siahnu. "Cítim sa skvele. Je tu okolo mňa množstvo kamier, cítim sa ako hviezda," zasmial sa 182 cm vysoký mladík a dodal: "Uvedomujem si, že je predo mnou dlhá cesta," dodal hokejista, ktorý bol tento rok kapitánom čínskej juniorskej reprezentácie na MS II. kategórie v Srbsku.

Z 211 hráčov si tímy NHL vybrali cez víkend v drafte v Sunrise najviac Kanaďanov (79), nasledovali hráči z USA (55), Švédska (19), Ruska (17), Fínska (13), Česka (11), Slovenska (5), Švajčiarska (4), Lotyšska (3) a po jednom hráčovi mali Bielorusko, Čína, Nemecko, Holandsko a Ukrajina.

Najnovšie z klubu: NY Islanders

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk