HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Švéd Soderström žiari i napriek autistickému syndrómu
zdroj: TASR/AP

Švéd Soderström žiari i napriek autistickému syndrómu

"V minulosti som mal slabšie obdobia, kedy som sa necítil sebavedomo. Ľudia s mojim syndrómom sa niekedy cítia byť veľmi malí a vystrašení. Chcem ich preto podporiť," hovorí jedna z hlavných hviezdy juniorského šampionátu

Švédsky brankár Linus Soderström patrí medzi najväčšie hviezdy juniorského šampionátu vo Fínsku. V štyroch zápasoch inkasoval prospekt New Yorku Islanders iba štyri góly a zaskvel sa predovšetkým pri víťazstve 1:0 nad USA, kedy zneškodnil všetkých 46 striel.

Soderströmove výkony sú o to pôsobivejšie, že od malička bojuje s Aspergerovým syndrómom. Ide o poruchu autistického spektra, ktorá sa prejavuje narušením sociálnej interakcie, komunikácie a vzorcov správania. Rovnaká triáda postihnutia sa vyskytuje aj pri autizme.

"Keď som bol mladší, tak som sa dokázal sústrediť len na veci, ktoré som mal rád. Čiže hlavne na hokej. Akonáhle som niečo rád nemal, napríklad školu, nedokázal som sa na to sústrediť a výsledky boli hrozné," približuje prejavy svojej nemoci 19-ročný rodák zo Štokholmu.

Ako desaťročný prestúpil Linus do špeciálnej školy. Jej výhodou bola väčšia pozornosť zo strany učiteľov. Zatiaľ čo v normálnej škole sa venoval jeden učiteľ tridsiatim deťom, na špeciálnej boli k dispozícii dvaja až traja pre sedem žiakov. To Soderströmovi veľmi pomohlo.

"Tým učiteľom som veľmi vďačný a do dnes som s nimi v kontakte. Znamenali pre mňa veľmi veľa a bez nich by som dnes nebol tam, kde som. Viacerí z tých učiteľov hrávali hokej a aj preto mi dokázali pomôcť. Som im za to naozaj vďačný," vyslal slová poďakovania Soderström.

{+T151946}

Faktom je, že samotnú kariéru choroba nepoškodila prakticky vôbec. Linus je odchovancom Djurgardenu, prvé skúsenosti so seniorským hokejom čerpal v druholigovej Allsvenskan ako hráč Vita Hasten. Jeho výkony boli pôsobivé.

"Dokáže sa neskutočne sústrediť," uviedol tréner Švédov Rikard Gronborg. "Hrá dobre pozične, číta uhly. Keď si načrtneme defenzívny plán, tvoríme ho práve s ním. Dokáže totiž predvídať, odkiaľ vyšle súper najviac striel."

Aspergerov syndróm sa prejavuje i narušenou komunikáciou, v prípade Soderströma ale žiadnu anomáliu nebadať. Rozhovory poskytuje vo švédčine i angličtine a keď si ho novinári vyžiadajú, nemá s tým problém.

"Som normálny člen normálneho tímu," dodáva Soderström. "V minulosti som mal slabšie obdobia, kedy som sa necítil sebavedomo. Ľudia s mojim syndrómom sa niekedy cítia byť veľmi malí a vystrašení. Chcem ich preto podporiť. Chcem vyslať odkaz, že aj my sa môžeme presadiť a užívať si život. Chce to len podporu zo strany rodiny a najbližších a nikdy neprestávať snívať. Mne pomohlo práve to."

 

Najnovšie z kategórie: MS 2016

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk