HOKEJ.sk HOKEJ.sk

V spomienkach Sittlera ožil štyridsaťročný neprekonateľný rekord  (VIDEO)
zdroj:

V spomienkach Sittlera ožil štyridsaťročný neprekonateľný rekord (VIDEO)

"Toto sa môže prihodiť hocikomu. Nemusí to byť Alex Ovečkin či Patrick Kane. Stalo sa to mne a stať sa to môže hocikomu," myslí si Sittler.

Slovenský útočník Branko Radivojevič zaznamenal v nedeľňajšom súboji českej extraligy na ľade Karlových Varoch sedem bodov a vyrovnal tak rekord tamojšej súťaže. História si ale pamätá ešte väčšie výkony. Vedeli ste napríklad, že legendárny člen Siene slávy NHL Darryl Sittler predviedol pred štyridsiatimi rokmi až desaťbodový výkon?

Dnes už 65-ročný Sittler si na ten veľký večer zo siedmeho februára 1976 o štyri dekády neskôr zaspomínal. Na detaily zo súboja medzi jeho Torontom Maple Leafs a Bostonom Bruins si pamätá až prekvapivo živo.

Sittler obral svojim výkonom o 32-ročný rekord inú legendu - Maurice Richarda. Jeho osembodový rekord vydržal presne 9453 zápasov. Rekord Darryla Sittlera je naopak stále živý a momentálne má už 40 rokov a prežil vyše 39 000 zápasov profiligy.

"Často sa ma pýtali či som pred tým zápasom cítil niečo špeciálne. Poviem vám, necítil. Každý hráč sa pripravuje na každý zápas rovnako a verí, že podá čo najlepší výkon. V tom čase som mal 25 rokov a užíval som si hru vo veľmi kvalitnom tíme. Mali sme v ňom Lannyho McDonalda, Borje Salminga či Iana Turnbulla," pustil sa do spomínania Sittler. "Viem, že pred tým zápasom o ňom hovorilo celé mesto a na pretrase bol i v médiách. Predsa len, išlo o súboj tímov z pôvodnej šestky. Majiteľ klubu Harold Ballard sa nechal skrz médiá počuť - kiežby som dokázal nájsť centra, ktorý by hral s Lannym a Tigerom Wiliamsom. Vedel som, že myslí na mňa a tréner ma k nim zrazu naozaj zaradil. Či ma to motivovalo? Nie. Do každého zápasu som išiel s tým istým úmyslom."

Hokejisti patria medzi poverčivých športovcov. Pred zápasom absolvujú ranné rozkorčuľovanie, na obed zvyknú jesť obľúbené jedlá. Sittler v ten pamätný deň porušil svoje zabehané rituály.

"Mohla za to manželka Wendy, ktorá si potrebovala niečo vybaviť a tak som vedel, že nebude doma. Nemali sme teda navarené a tak som skočil do centra a objednal som si pečené kuracie stehno s hranolkami. Chcel som ho zjesť doma ešte teplé a tak som naskočil do auta a jedlo si položil na prednú stoličku. Ak sa ma teda pýtate na to, či som pred desaťbodovým zápasom urobil niečo inak, tak toto je asi tá jediná vec. Namiesto domáceho obedu som si dal narýchlo kúpené kurča," pousmial sa Sittler.

Stehno s hranolkami malo v sebe asi nejakú zvláštnu silu. Večer totiž predviedol pred zrakom 16 385 divákov nevídaný výkon. Do bránky Bostonu sa postavil nováčik Reece, ktorý nahradil Garyho Cheeversa.

PRVÁ TRETINA:

Lanny McDonald 1 (Darryl Sittler), 6:19

SITTLER: Lanny bol skvelý spoluhráč a výborný parťák v útoku. Mal skvelú strelu. V tejto situácii som mu len prihral ešte v našom pásme a on unikol po pravej strane a vypálil. Myslím si, že chybu tam urobil Reece, ktorý bol vykorčuľovaný z bránky dosť ďaleko a dosť mimo správneho uhla. Lanny to trafil výborne.

Ian Turnbull 1 (Darryl Sittler 2, Errol Thompson 1), 7:01

SITTLER: Toto bol Turnbull a jeho parádna strela. Videl, že Reece je na ceste z bránky, dostal sa totiž až takmer do polovice kruhu. Rýchlo vnikol do útočného pásma a ja so mi podobne ako pri tom prvom góle iba posunul puk v rámci rozohrávky.

DRUHÁ TRETINA:

Darryl Sittler 1 (Borje Salming 1, Lanny McDonald 1), 2:56

SITTLER: V tomto prípade Borje Salming predviedol, že pre nás to nebol len obranca, ale v podstate akoby štvrtý útočník. Výborným spôsobom potiahol puk a ja som si nakorčuľoval pred bránku. Borje mi to nahral jednou rukou a ja som puk klepol zo vzduchu do bránky. V tom čase sme boli na ľade ja, Lanny, Errol Thompson, Borje a Ian. Všetci piati sme boli vyložene útočné typy.

Borje Salming 1 (Darryl Sittler 3), 3:33

SITTLER: Toto bola typická ukážka našej hry. Ja som bol spravidla silný na vhadzovaniach, Borje mal výbornú strelu. Krídelníci dokázali zamestnať obrancov a našim zadákom sa tak otváral priestor pre pripravené strely.

Darryl Sittler 2 (bez asistencie), 8:10

SITTLER: Nakorčuľoval som si cez stredné pásmo a vystrelil som z pomerne veľkej vzdialenosti. Puk tam ale trochu zaplachtil a myslím si, že Reece stratil rovnováhu. Ani neviem či to prešlo pomedzi jeho nohy, alebo popod rameno. Faktom je, že puk prepadol do bránky. V takýchto pozíciách zvyknete využiť na clonenie ich vlastného obrancu. Možno mu z časti zakrýval výhľad. Cítil som príležitosť na strelu a tak som vystrelil. Ak by to brankár vyrazil, otvárala sa príležitosť na dorážku Lannyho či Errola.

Sittler mal v tej chvíli na svojom konte päť kanadských bodov. Ešte stále by mu ale nenapadlo, že čoskoro vytvorí historický rekord.

Darryl Sittler 3 (Jack Valiquette 1, George Ferguson 1), 10:27

SITTLER: Pri tomto góle bolo signalizované vylúčenie Bostonu. Mal som byť ďalším centrom na striedanie a tak som naskočil na ľad. Na okamih som sa tak ocitol v inom útoku. Jack Valiquette ma našiel peknou prihrávkou a ja som to napálil na bránku.

Borje Salming 2 (Darryl Sittler 4, Lanny McDonald 2), 13:57

SITTLER: Borje Salming sa opäť raz zhostil úlohy nášho štvrtého útočníka. Išlo o rýchlu kombináciu s Lannym, na ktorej konci bol rýchlik Salming. Reece v tomto prípade veľkú šancu nemal, išlo o pohotové zakončenie spred bránky v rýchlosti. Celkovo by som povedal, že Reeca po tomto zápase nikto viniť nemohol. Nasúkali sme tam pár veľmi pekných gólov a obrana mu často vôbec nepomohla.

Leafs vyhrávali po štyridsiatich minútach 8:4. To už mal Sittler na svojom konte tri góly a štyri asistencie a všetci tak tušili, že sa rodí niečo veľké.

SITTLER: Náš štatistik Stan Obodiac zišiel z tribúny do šatne a povedal mi: "Darryl, neviem či si to uvedomuješ, ale už si nazbieral sedem bodov. Ak získaš ešte jeden, vyrovnáš rekord Rocketa Richarda zo 40-tych rokov." Pred treťou tretinou som už teda vedel, čo je v hre. Všetci sme ale cítili obrovské vzrušenie už len z toho, že nám vychádza zápas proti rivalovi z Original Six takým krásnym spôsobom. Priznávam, do poslednej tretiny som už naskakoval aj s úmyslom vyrovnať ten rekord."

TRETIA TRETINA:
 

Darryl Sittler 4 (Borje Salming 2, Errol Thompson 2), 0:44

SITTLER: Toto bol asi najkrajší gól. Obišiel som si obrancu a mal som výrazne vyššiu rýchlosť ako on. Mohol som si tak ešte prehodiť puk na forehand a vystrelil som presne. Po góle som v rýchlosti vyletel na plexisklo a vtedy som si uvedomil, že som práve vyrovnal rekord. Bol to špeciálny pocit. Takých gólov som strelil vo svojej kariére veľa, ale tento bol špeciálny.

V polovici tretej tretiny potom strelil Sittler piaty gól a definitívne tak poslal do minulosti 32-ročný rekord.

Darryl Sittler 5 (Errol Thompson 3), 9:27

SITTLER: Neviem čo som vtedy cítil. Bola to koruna neuveriteľnej noci, ale nespomínam si na vtedajší pocit. Spoluhráči boli šťastní, ja som bol šťastný. Pri tomto góle som prešiel cez modrú čiaru a opäť išlo o perfektnú strelu.

Darryl Sittler 6 (Lanny McDonald 3), 16:35

SITTLER: Po šiestom góle som už len zodvihol ruky a neveriaci krútil hlavou. Stál som za bránkou a snažil som sa prihrať Errolovi. Park sa snažil nahrávku zmariť a puk sa od jeho korčule odrazil priamo do bránky. Toto už bolo čisté šťastie, ukážka toho, že keď sa darí, tak vám spadne naozaj všetko. Paradoxne si nemyslím, že to bol môj najlepší výkon kariéry. Bol to ale ten zápas, v ktorom vám vyjde všetko na čo siahnete. Fantastické! Na okamih som sa ocitol v rozprávke. V šatni to potom bolo divoké. Spoluhráči boli v eufórii a tréner Joe Sgro si okamžite odložil moje hokejky. Ani neviem či som v tom zápase použil jednu, alebo dve. Mal ich potom poctivo odložené ale jeho dom neskôr bohužiaľ vyhorel aj s mojimi hokejkami. Dnes už teda neexistujú.

[youtube]0GqeFP7ubPs[/YouTube]

A ako vyzerala oslava jedinečného výkonu: "Zašli sme do Mississaugy k Bobbymu Rubinovi a dali sme si tam pečené rebrá. Potom sme sa vrátili späť do práce, pretože v podstate išlo len o ďalší z mnohých zápasov. Iste, vedel som, že som získal desať bodov, ale v tej chvíli som netušil, že pôjde o tak ťažko prekonateľný rekord."

Klub Maple Leafs pripravil o mesiac neskôr v hale Garden slávnostný ceremoniál, v rámci ktorého oslávil Sittlerov výkon. Darryl obdržal ako odmenu čajový servis a striebornú tácku s vygravírovanými údajmi o rekorde. Nechýbal podpis prezidenta klubu Ballarda a Sittler ho má stále vo svojej domácej virtrínke.

Počas nasledujúcich štyridsiatich rokov nikto desať bodov nezískal. Dokonca ani deväť. Od roku 1976 sa podarilo deviatim získať osem bodov. Tu je ich zoznam: Tom Bladon (1977), Bryan Trottier (1978), Peter a Anton Šťastní (1981), Wayne Gretzky (1983, 1984), Paul Coffey (1986), Patrik Sundstrom (1988), Mario Lemieux (1988, 1988, 1989) a Sam Gagner (2012).

"Keď som sledoval dvestobodovú sezónu Wayna Gretzkeho či Maria Lemieuxa, myslel som si, že ma o rekord oberie jeden z nich. Ak by mi niekto povedal, že k tomu bude mať blízko Sam Gagner, tak by som mu určite neveril. Aj on ale zažil jednu z TÝCH nocí. Toto sa teda môže prihodiť hocikomu. Nemusí to byť Alex Ovečkin či Patrick Kane. Stalo sa to mne a stať sa to môže hocikomu," myslí si Sittler. "Ľudia vravia, že ide o neprekonateľný rekord. Možno áno, možno nie. Verím, že ho nikto neprekoná. Ale ak áno, tak v poriadku. Rekordy patria k športu a sú tu práve na to."

Sittler je dnes ambasádorom Toronta Maple Leafs a športu ako celku. Pracuje ako motivačný rečník a spoločnosti si ho pozívajú na team buildingové akcie. Intenzívne sa venuje i charite, akciám dresov, hokejok či fotografií. Neodmietne žiadneho fanúšika, ktorý ho žiada o podpis.

"Je dôležité zanechať v deťoch dobrý dojem, nejakú peknú spomienku. Spomínam si, že keď som mal sedem či osem rokov, túžil som po autograme a čakal som pred halou. Viacerí hráči okolo mňa prešli a nič. Potom sa ale zastavili dvaja hráči - Bobby Hull a Andy Bathgate. Na ten moment nikdy nezabudnem. Stále preto apelujem na ľudí z NHL a opakujem im - ľudia vás rešpektujú, vzhliadajú k vám a chcú za to jediné - pozdraviť sa vám a dostať podpis. Nekašlite na nich a potešte ich. Pre mňa je to tá najdôležitejšia vec," dodal Darryl Sittler.

Najnovšie z klubu: Toronto

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk