HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Končím! Ohlásil kapitán zlatého bardejovského hetriku
zdroj: jäzva

Končím! Ohlásil kapitán zlatého bardejovského hetriku

"Hrať do štyridsaťpäťky s Jágrovým platom by bolo bavendo život! V našej prvej lige je to ale ťažké. Plat poberáte niekoľko mesiacov, po poslednom zápase sezóny idete na úrad práce," hovorí J. Dancsák pre hokej.sk

Utorková prehra 3:4 vo štvrtom štvrťfinálovom zápase s Detvou nepredstavovala len koniec sezóny prešovských Tučniakov, ale s veľkou pravdepodobnosťou aj bodku za peknou kariérou Juraja Dancsáka. Ako pre hokej.sk 32-ročný útočník prezradil, hokej by mal v jeho živote nahradiť iný druh obživy a ak mu vyjde očakávaná pracovná ponuka, na ľade ho už viac neuvidíme.

Juraj, prešovská sezóna je minulosťou. Dá sa povedať, že rozhodol tretí zápas, v ktorom ste stratili náskok 4:0?

Juraj Dancsák: Jasné, že to bol zlomový zápas. Z Detvy sme sa vracali s výborným pocitom. Našim cieľom bolo vyhrať tam aspoň jeden zápas a to sa nám podarilo. Do tretieho stretnutia sme naskočili nabudení a po dvoch tretinách sme vyhrávali 4:0. Všetko vyzeralo super, výborne sme korčuľovali a strieľali sme góly. Neviem čo sa stalo potom. Inkasovali sme rýchly gól, na ľade sme len postávali a dostali sme sa do totálneho kŕča. Niektorí chlapci sa zľakli a išlo to s nami dole vodou. Súper vyrovnal, pár sekúnd pred koncom strelil víťazný gól. Takéto veci urobia s psychikou hráča a tímu veľmi veľa. Bol to zlom série. Vo štvrtom zápase sme neustále prehrávali a hoci sme sa snažili a stále sme sa dostali do kontaktu, vyrovnať sa nám už nepodarilo. Pre nás to bola trochu smolná séria, ale Detva to zvládla lepšie a tak si zaslúžila postúpiť.

Išlo o ďalšiu premrhanú šancu prešovského hokeja?

Určite sme mohli aj postúpiť. Každý súper je hrateľný, každý hráč je z mäsa a kostí. Aj výsledky ukázali, že herne sme na Detvu nestrácali. Keď chcete vyhrať ligu či sériu, musíte poraziť každého. Chlapcom som v šatni stále prízvukoval, že je to o srdci a nesmieme sa ničoho báť. Celá naša sezóna sa ale zlomila v priebehu dvadsiatich minút jedného zápasu. To bolo dosť bolestivé, ale život pôjde ďalej.

{+t150418}

Prešov tak neprekročil svoj tieň a opäť raz vypadol v prvom kole. Aká bola atmosféra v šatni po vypadnutí?

Keď skončíte v prvom kole, v polovici februára, tak je to katastrofálny pocit. Obzvlášť, keď prehráte doma. Také niečo nepoteší žiadneho hráča, trénera ani funkcionára. V kabíne nastalo hrobové ticho. Pár slov sme potom prevzali na seba my starší hráči. Chalanom sme povedali, nech si z toho vezmú ponaučenie a snáď im aj toto kúsok pomôže do ďalšieho hokejového života. Dali sme si rozlúčkové pivo, pokecali, rozlúčili sa s cezpoľnými hráčmi a zaželali si všetko dobré do ďalšej sezóny.

Prešovská sezóna odštartovala už tradične výborne, potom došlo k odchodu viacerých opôr a káder bol doplnený na poslednú chvíľu. Dopadlo by to inak, ak by prišli posily skôr a mali by ste viac času na zohratie?

Začali sme naozaj veľmi dobre, potom sme ale prišli o prakticky jednu päťku a niečo také by zamávalo s každým mužstvom. Dlhší čas sme hrávali na tri formácie, miestami na trinásť hráčov. Mali sme toho plné trúbky a hoci sa to pred play-off doplnilo, bolo už asi naozaj neskoro. Noví hráči potrebujú na zapracovanie sa aspoň mesiac, ale k nám prišli doslova v hodine dvanástej. Nevadí, stalo sa. Verím, že sa z toho poučili všetci, vrátane prešovského vedenia. Ja týmto ľuďom verím a som presvedčený o tom, že o rok urobia všetko preto, aby mal Prešov po celú sezónu štyri kompletné formácie, ktoré sa budú pripravovať na play-off.

V posledných troch sezónach mal prešovský klub zakaždým iný názov i vedenie (HC 07, PHK a Penguins). Črtá sa konečne nejaká stabilita?

To samozrejme nie je otázka pre mňa, ale snáď áno. Tie zmeny názvov sú trochu srandovné, každý kto príde robiť hokej do Prešova chce mať svoj názov. Úprimne verím, že sa veci stabilizujú a o rok sa už Prešov dostane ďalej ako do prvého kola. Také veľké mesto si to zaslúži.

V tejto chvíli je jasné, že niekto z prvej ligy (možno i dvaja) pôjde nahor. Kto to bude?

Kandidátov je dosť. Bardejov, Nové Zámky, ak postúpi zo štvrťfinále, tak by to mohol byť aj Liptovský Mikuláš. Myslím si, že extraligista by si mal v baráži s prvoligistom poradiť a tak to bude asi o tom, ako to dopadne medzi dvojicou prvoligistov. Uvidíme, sám som zvedavý.

{+t146827}

Plánuješ zotrvať v Prešove?

Vyzerá to tak, že zápas proti Detve bol mojim posledným v kariére. Mám niečo rozrobené a ak mi tá pracovná ponuka vyjde, tak s profesionálnym hokejom nadobro skončím. Nevylučujem, že si s kamarátmi sem tam zapinkám, poprípade budem nastupovať v druhej lige, ktorá sa hrá len v soboty. Popri práci to ale asi nebude také jednoduché. Ak by mi tá práca nevyšla, tak sa možno napokon vrátim do prvej ligy. Prešov už záujem prejavil. Ak mi ale tá práca vyjde, tak končím.

Neláka ťa teda hrávať hokej do štyridsaťpäťky po vzore Jaromíra Jágra?

Hrať do štyridsaťpäťky s Jágrovým platom by bolo bavendo život! V našej prvej lige je to ale ťažké. Plat poberáte niekoľko mesiacov, po poslednom zápase sezóny idete na úrad práce. Na takéto hráčske zmluvy nedostanete hypotekárny úver a v tomto smere nemajú takmer žiadny význam. Ja by som sa už rád posunul niekam ďalej. Dvanásť rokov v profesionálnom hokeji asi stačilo a s priateľkou sme museli urobiť vážne rozhodnutie. Ona nechcela, aby som skončil, ale viem, že takto to bude lepšie. Nie je jednoduché skončiť so športom, ktorému sa venujete 29 rokov. Takýto moment raz ale čaká každého. Dúfam, že som sa rozhodol správne.

{+t103005}

Na čo budeš spomínať v súvislosti so svojou kariérou najradšej?

Keď som bol malý chlapec, tak som sníval o tom, že budem kapitánom a v tejto pozícii raz zodvihnem nad hlavu majstrovskú trofej. To sa mi podarilo v Bardejove až trikrát a som za to veľmi vďačný. Prajem to každému hráčovi. Či už hráte NHL, KHL, extraligu, alebo prvú ligu, tá víťazná chvíľa je vždy fantastickou odmenou za celoročnú prácu. Tie časy v Bardejove boli určite najkrajšie a ďakujem chlapcom, ktorí mi k nim pomohli. Pekné to bolo aj teraz v Prešove, tímový úspech ale bohužiaľ chýbal.

Ako spomínaš na svoje časy vo Francúzsku?

Som rád, že som to mohol vyskúšať aj v zahraničí. Vo Francúzsku som pôsobil dvakrát. Najprv v roku 2006-07, pred rokom po tom, čo sme sa nedohodli s Bardejovom. Agent mi ponúkol Paríž a kto by nechcel do Paríža? S priateľkou sme si tam urobili takú desaťdňovú dovolenku, potom som odišiel do Clérmontu, kde pôsobí slovenský tréner Brincko. To Francúzsko bola pre mňa takým príjemným oddychom. Po troch dlhých bardejovských barážových sezónach som si mohol trochu oddýchnuť a mne to celkom pomohlo. Aj vďaka tomu som mal potom v Prešove opäť chuť do hokeja.

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk