HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Bol som vymenený II.
zdroj:

Bol som vymenený II.

"Vyšiel som z kancelárie a tam stál Marc Bergevin. Vedel čo sa stalo. Sedel na lavičke a plakal. Bol to najemotívnejší moment mojej kariéry. Opustiť tých ľudí bolo veľmi náročné," spomína Rod DiMaio

 K životu hokejistu patria i prestupy a obzvlášť v zámorí sú výmeny bežnou súčasťou biznisu menom NHL. Fanúšikovia v závere prestupových termínov s napätím sledujú, koho ich klub získa a komu už naopak tlieskať môcť nebudú. Ako to ale prežívajú samotní hráči? Ako sa o svojich výmenách dozvedajú a ako na ne reagujú? V prvom článku sme vám nedávno priniesli pár príkladov. Dnes vám prinášame ďalšie pohľady hokejistov na momenty, ktoré vnímajú fanúšikovia ako obyčajnú zmenu dresu, no pre samotných hráčov ide o dôležité životné udalosti...

Keď obvykle zaznovil Mike Johnsonovi telefón v čase pred zápasom, spravidla naň nereagoval a mobil radšej rýchlo vypol. Jedného dňa ale na displeji zvoniaceho telefóna uvidel meno Pat Quinn. "Óh, pomyslel som si okamžite. Ten mi asi nevolá, aby sa opýtal ako sa má môj otec," zaspomínal si s úsmevom Johnson. V tom čase, čiže 9. februára 2000, mu ale do smiechu zďaleka nebolo. Generálny manažér Toronta sa mu totiž práve chystal oznámiť ukončenie spolupráce. "Najprekvapivejší bol spôsob konverzácie. Bol veľmi strohý a tak si to všetko pamätám. Vravel: Ahoj Mike, tu je Pat Quinn. Počuj Mike, urobili sme výmenu. Ideš to Tampy. Mali sme ťa tu naozaj radi, ale niekoho sme museli ponúknuť. Niekto z Tampy sa ti ozve. Všetko dobré a ahoj."

"Celý hovor trval maximálne dvadsať sekúnd. Bol som taký šokovaný, že som ani nevedel o akom tíme mi to vlastne hovoril. Idem do Bostonu? Fakt som to netušil. Sedel som tam pätnásť minút ako obarený a netušil som, kam to vlastne pôjdem."

Podobné hovory sú spravidla vždy krátke. Samotným hráčom však zmenia v priebehu pár sekúnd život.

OBDRŽANIE SPRÁVY

Niekedy hráči tušia, že dôjde k výmene, inokedy sú šokovaní. Keď vymenili bitkára Jodyho Shelleyho z Columbusu do San José v roku 2008, cítil sa ako po knokaute od súpera.

SHELLEY: Zrazu som nebol Modrým kabátom. Pre mňa to bol zvláštny pocit. Zavolal som generálnemu manažérovi Sharks Dougovi Wilsonovi, zavolal som manželke, rozlúčil sa so všetkými v miestnosti, pobalil si hokejky a výstroj. Dvere sa zatvorili a ja som pocítil, že v klube už viac nie som vítaný. Bolo to mrazivé. Sadol som do auta a vrátil sa domov. Tam už plakala manželka. Tie chvíle boli naozaj veľmi neprijemné.

Bernie Nicholls sa v roku 1990 dozvedel o svojej výmene z Los Angeles do New Yorku Rangers v čase, kedy bol účastníkom Zápasu hviezd v Pittsburghu.

NICHOLLS: V piatok večer po súťaži zručností okolo mňa prešiel Mike Vernon a povedal mi: "Počul som, že si bol vymenený". Pozrel som sa na neho a opýtal som sa o čom to hovorí. Následne som sa stretol s majiteľom Kings Brucom McNallom a ten mi tú správu potvrdil. Vraj ma vymenili do Rangers. Bol som šokovaný. Mal som za sebou sezónu, v ktorej som nastrieľal 70 gólov a získal 150 bodov. Keď sme v lete predlžovali zmluvu, povedal mi McNall, že ma nikdy nevymení. Veril som mu a po podpise kontraktu som kúpil dom za milión dolárov. O tri mesiace neskôr ma vymenil. Bol som absolútne šokovaný a vytočený.

To isté sa potom stalo Nichollsovi aj v roku 1991 v New Yorku.

NICHOLLS: Manželka bola vtedy tehotná, čakali sme dvojičky. V tom ma vymenili druhýkrát. Generálnemu manažérovi Neilovi Smithovi som vravel, že čakáme dvojičky a uvažujem o kúpe domu. Povedal mi - skvelý nápad. Nechceme ťa vymeniť. A zrazu prišlo dejá vu. Opäť sa mi stalo to isté.

Ak sa vie niekto vcítiť do pocitov Nichollsa, tak je to Rod Brind’Amour.

BRIND’AMOUR: V Philadelphii som strávil osem rokov. Dom som si ale nekúpil, pretože som sa vždy obával výmeny. Keď som sa konečne odhodlal usadiť a ten dom som si konečne kúpil, vymenili ma o tri mesiace neskôr do Caroliny (2000).

NAČASOVANIE

John-Michael Liles vedel, že jeho pôsobenie v Toronte speje k záveru. Zároveň však dúfal, že stihne ešte aspoň prestížny Winter Classic, ktorý mali odohrať v roku 2014 v Michigane. Takmer ho stihol.

LILES: Správu o výmene mi oznámili krátko po príchode na Michigan Stadium. Povedali mi, že idem do Caroliny. Zmohol som sa len na otázku: "Mám ešte absolvovať rozcvičku s tímom?" Bolo mi jasné, že na ten veľký zápas nenastúpim, stále som ale chcel byť členom tímu. Odpovedali mi - okej, choď tam, prestup ešte nebol definitívne dotiahnutý. Keď sme stáli na rozcvičke na stredovej čiare s Kylom Quinceyom a Drewom Millerom z Detroitu Red Wings, pýtali sa ma - hej John, ako sa máš? Odvetil som - práve ma vymenili do Caroliny. Obaja sa začali smiať. Doma mám odloženú fotku, na ktorej schádzame z ľadu a Drew ma drží za rameno smejúc sa z tej správy o mojej výmene.

Zatiaľ čo Liles výmenu tušil, niektorých hráčov zastihne takáto správa úplne nepripravených. Tak ako v prípade Brind´Amoura v roku 2000. Tím Philadelphie Flyers bol práve na ceste na zápas do Pittsburghu.

BRIND’AMOUR: O druhej popoludní mi zavolal tréner Caroliny Paul Maurice. "Hej Rod, už si náš hráč. O piatej ti to letí k nám." Tak som sa to dozvedel. Bol som šokovaný. Očakával som, že po zápase odletím domov. Namiesto toho som letel do Caroliny. Povedali mi, že ma na druhý deň dopravia domov a tam si pobalím veci. Na druhý deň však prišla snehová búrka storočia. V Raleigh som ostal týždeň. Býval som v hoteli, mal som pri sebe jeden kufrík a žiadne peniaze. Vravel som si - to je teda pekný nový začiatok..."

Správy o výmenách môžu zastihnúť hráčov hocikedy a hocikde.

JOHNSON: Mike Ribeiro bol vymenený Montrealom v roku 2006 počas zápasovej rozcvičky. Boli sme vedľa seba a venovali sme sa strečingovým cvičeniam. Zrazu vstal a odkorčuľoval. Kričal som na neho - kam ideš? O chvíľu sa vrátil a odpovedal - do Dallasu. Do zápasu sme tak nastúpili už len s devätnástimi hráčmi. V roku 2012 sme hrali v Bostone, keď zrazu počas druhej tretiny odišiel zo striedačky Mike Cammalleri. Vymenili ho uprostred zápasu a nový tím už nechcel riskovať jeho prípadné zranenie.

Wendela Clarka vymenili štyrikrát. Prvýkrát sa tak stalo už na drafte v roku 1994, kedy sa stal súčasťou veľkej výmeny medzi Torontom a Quebecom, počas ktorej zamieril do Maple Leafs Mats Sundin.

CLARK: Bol som práve na čerpacej stanici a v aute som počúval rádio. V tom čase sme ešte nemali mobilné telefóny a tak som chcel počuť, koho náš klub vymenil. Skončila reklama na cereálie Cheerios a zrazu oznámili, že som bol vytrejdovaný práve ja.

NOVÍ SPOLUHRÁČI

Výmeny majú aj svoju pozitívnu stránku. Z nepriateľov dokážu urobiť spoluhráčov a časom i priateľov.

JOHNSON: Každý hráč má nejakého súpera, ktorého reputácia je zlá a považuje ho za svojho nepriateľa. Priznám sa, že v mojom prípade bol takým Matt Barnaby. Vtedy som si vravel, že s ním by som si určite nikdy nerozumel. Neznášal som veci, ktoré robil na ľade a myslel som si, že je to šialený človek, s ktorým si nikto nemôže rozumieť. Potom sme sa ocitli v jednom tíme a ja som časom zistil, že je to úžasný chalan a skvelý spoluhráč.

BARNABY: Mal som naozaj povesť človeka, ktorého všetci neznášali. Moji spoluhráčmi mi ale zvykli hovoriť - ak by ťa ľudia poznali mimo ľadu, tak by ťa milovali. Keď som prestúpil z Tampy Bay do New Yorku v roku 2001, mal som isté obavy. Počas predošlých rokoch som totiž nabrýzgal dosť veľa negatívnych vecí na Erica Lindrosa. Zažili sme veľa ťažkých bitiek v pozícii hráčov Buffala a Philadelphie. Miestami to bolo skutočne hraničné. Zrazu sme sa ale stali spoluhráčmi a musím povedať, že sme vychádzali výborne. Prvé podanie rúk bolo ale určite zvláštne. Pozrel sa na mňa a povedal - ó bože, teraz spolu musíme hovoriť. Obaja sme ale plne chápali, že všetko čo sme robili predtým, bolo jednoducho súčasťou našej práce.

BRIND’AMOUR: V hokeji to už tak chodí. Niekedy sa stanú vašimi spoluhráčmi a priateľmi hráči, ktorých ste predtým nemuseli. U mňa to bol napríklad Keith Jones. Neznášal som hru proti nemu. Počas jeho pôsobenia vo Washingtone som ho nemohol vystáť. Keď prišiel do Flyers, stali sme sa priateľmi.

KTO VÝMENOU ZÍSKAL?

BARNABY: Vždy keď vás za niekoho vymenia, sledujete jeho štatistiky. Porovnávate sa, či ste dali tímu viac ako ten, kto prišiel namiesto vás. Keď ma vymenili za Stu Barnesa a on skóroval, cítil som silnú potrebu skórovať tiež. Bol som tým doslova posadnutý. Chcel som, aby mohol môj nový tím povedať, že z výmeny vyťažil. V tomto prípade sa dostal Barnes po výmene do veľkej krízy. Gól nestrelil tuším dvadsať zápasov. Bol som šťastný ako blcha.

JOHNSON: Keď ma vymenili do Tampy, musel som najprv počkať na vybavenie víz. Vymenili ma v utorok a víza mali prísť až v piatok. Tri dni som tak sedel v Toronte a musím povedať, že najradšej by som bol už preč. Leafs totiž za mňa získali Darcyho Tuckera a ten skóroval hneď v prvom zápase. Okrem toho sa i pobil a fanúšikovia sa do neho zamilovali. V tej chvíli som si vravel - na toto sa ja pozerať nemôžem.

FAKTOR GRETZKY

CLARK: Keď ma vymenili z Toronta do Quebecu, bol som šokovaný. Potom ale vymenili i Wayne Gretzkeho. Všetci sme žili v tom, že takého hráča predsa nikto nikdy nevymení.

Pre Nichollsa znamenala výmena z Los Angeles do New Yorku zároveň odchod od Gretzkeho.

NICHOLLS:Bol som absolútne zničený. S Waynom som hral rok a bola to paráda. Predstavoval som si, aké skvelé bude hrať s ním v jednom tíme päť či desať rokov. Bolo by to úžasné. Zrazu ma ale poslali preč.

Johnson zažil presne opačnú stiuáciu. Keď prišiel v roku 2001 z Tampy Bay do Phoenixu, ocitol sa pod vedením najslávnejšieho hráča histórie.

JOHNSON: ‘Gretz’ mi zavolal a privítal ma v tíme. To bolo skvelé. Keď som vyrastal, bol mojim najobľúbenejším hráčom. Idolom. Keď sme hrali proti sebe, tak sme sa pozdravili, ale osobne som ho nepoznal. Zrazu mi zavolal a vítal ma v novom klube. Bol to Wayne Gretzky! Cítil som sa ako v nebi.

SMUTNÝ KONIEC

Roba DiMaia vymenili počas kariéry štyrikrát. Najsilnejšie emócie lomcovali ním i jeho spluhráčmi v roku 1994, kedy musel odísť z Tampy Bay do Philadelphie.
DIMAIO: Náš tréner Terry Crisp ma zavolal do kancelárie. Sedel tam i asistent trénera Wayne Cashman. Na ten moment nikdy nezabudnem. Cash mal v očiach slzy. Rovnako tak Terry. Oznámili mi, že som bol vymenený. Nevedel som ako mám reagovať. Vyšiel som z kancelárie a tam stál Marc Bergevin. Vedel čo sa stalo. Sedel na lavičke a plakal. Bol to najemotívnejší moment mojej kariéry. Opustiť tých ľudí bolo veľmi náročné.

 

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk