HOKEJ.sk HOKEJ.sk

V Košiciach otvorili Arénu Sršňov, s kempom do nej zavítali Faith so Šechným (FOTO)
zdroj: jäzva

V Košiciach otvorili Arénu Sršňov, s kempom do nej zavítali Faith so Šechným (FOTO)

"Myšlienka zrodu haly padla prvýkrát už v januári 2009, kedy sme navštívili pána Gáboríka staršieho v Trenčíne," hovorí Marek Mergleský

Ak niečo potrebuje slovenský hokej ako soľ, tak je to zázemie a kvalitné haly. V posledných rokoch našťastie pribudlo na mapu viacero menších stánkov, ktoré ponúkajú hokejistom potrebný priestor na ľade. Ten najnovší uzrel svetlo sveta v Košiciach a jej názov je Aréna Sršňov.

"Viedol nás k tomu nedostatok ľadových plôch v Košiciach. Keď si chceli chceli chlapci vo voľnom čase zahrať hokej, tak im pri vyťaženosti súčasných hál ostávala jediná možnosť v podobe jazier. Aj tá ale postupne teplými zimami padla. Rozhodli sme sa preto vybudovať štadión, ktorý by situáciu vylepšil a vytvoril pre deti nové možnosti," rozhovoril sa autor a realizátor myšlienky Marek Mergleský.

Vybudovať vlastnú hokejovú halu, to ale nie je len tak. "Ten kto si tým neprešiel, ten to ani nepochopí. Myšlienka zrodu haly padla prvýkrát už v januári 2009, kedy sme navštívili pána Gáboríka staršieho v Trenčíne. Vtedy tam s Mariánom sprevádzkovali prvú malú súkromnú halu na Slovensku. Musím vyzdvihnúť ich ochotu a ústretový postoj. Všetko nám poukazovali, pretože v tom čase to bola pre nás španielska dedina," priznal majiteľ haly.

Prvotný zápal bol postupom času skúšaný početnými prekážkami. "Nekonečný príbeh predstavovali hlavne rokovania s mestom a zástupcami školy, na ktorej sa tento pozemok nachádza. Musím ale povedať, že sme narazili na množstvo ochotných ľudí. Predovšetkým v interiéri sme si robili veľa vecí svojpomocne a živnostníci či partie rodičov detí nám vychádzali maximálne v ústrety."

Aj na Slovensku sme už videli príklady megalomanských projektov, ktoré napokon stroskotali na prehnaných ambíciách. Marek Mergleský zvolil skromný postup.

"Snažíme sa postupovať krok po kroku. Postavme jednu vec a potom sa púšťajme do druhej. Najprv sme spustili dve šatne, potom štyri, potom šesť. Pomaličky sa posúvame dopredu a musíme pritom zohľadniť aj možnosti financií. Nie je to rodinný domček a takýto projekt zhltne veľa peňazí. Pôvodný rozpočet predstavoval 1,7 milióna eur, ale ako to už chodí, napokon je to viac. Stále ale pracujeme v rámci normy a možností," poznamenal Mergleský.

Ľadová plocha je už v prevádzke, vo fáze dostavby je dvojpodlažné zázemie, ktoré bude obsahovať detský kútik, minitelocvičňu, obchod s hokejovou výstrojou a teplé zázemie pre rodičov a návštevníkov. K dispozícii budú i ubytovacie kapacity, ktoré by mali vystačiť potrebám jedného tímu.

"Vonku je už navyše vo výstavbe hokejbalové ihrisko, ktoré bude spĺňať extraligové parametre. Súčasné ihrisko na Trebišovskej ulici už totiž rozmerovo nevyhovuje kritériám zväzu. Budeme teda radi, ak sa tu od jesene usídli špičkový hokejbal, ale ihrisko bude slúžiť aj širšej verejnosti. Okrem toho tu chceme postaviť multifunkčné ihrisko s odpruženým povrchom, ktoré by slúžilo v rámci letnej prípravy, ale aj pre miestnu školu," naznačil ďalšie plány M. Mergleský. Práve z tejto školy by mohli mieriť do Arény Sršňov deti, ktoré by tvorili základ nového tímu. "Určite plánujeme pracovať s deťmi, veď zo školy k nám to majú päťdesiat metrov. Na tréning môžu prejsť doslova v papučiach. Sme ochotní výjsť im v ústrety ľadom i zázemím, ale zatiaľ som na všetko sám a nedá sa robiť naraz toľko vecí. Ak sa nájde niekto, kto nám s tým bude chcieť pomôcť, tak som za všetkými desiatimi. Bola by škoda nevyužiť potenciál blízkej školy a našej haly."

Ľad v hale by mal byť celoročný. "Uvidíme, všetko závisí od financií. Prevádzkovať zimný štadión nie je lacné, ale ak bude záujem, tak sme za. Halu sme sa snažili postaviť tak, aby bola úsporná. Je dobre zaizolovaná, chladenie je úsporné, drahšie osvetlenie by sa nám malo vrátiť do piatich rokov."

{+t156975}

Moderný hokejový stánok vzbudzuje pozornosť naozaj prepracovaným interiérom zameraným na detaily. Autori sa pri projektovaní nechali inšpirovať halami navštívenými v Čechách a na Slovensku.

"Vzali sme si od každého to najkrajšie a osobne ma zahrialo pri srdci, keď som sledoval výraz tvárí detí z Michaloviec, Prešova a Trebišova, ktoré k nám prišli na turnaj piatakov. Keď uvideli šatňu, tak tam doslova stáli s otvorenými ústami. Takéto vybavenie by som doprial každému klubu. Žijeme v 21. storočí a tak by to malo vyzerať. Viem, že to nie je ľahké, pretože aj my splácame úvery, ale je naozaj žalostné, keď prídem napríklad do Prešova a vidím tam tie isté rozkopané dvere, ktoré som tam videl aj pred tridsiatimi rokmi," povdzychol si Mergleský.

Po vstupe do modernej haly na vás dýchne i história. Chodby sú totiž vyzdobené obrazmi, ktoré dokumentujú históriu slovenského hokeja od štyridsiatych rokov až po slávne góly Petra Bondru v Göteborgu či Pavla Demitru vo Vancouveri. "História je veľmi dôležitá. Kto nepozná históriu, nemôže sa posúvať do budúcnosti. Chceli sme, aby deti videli tie veľké momenty a vidím, že keď vidia napríklad fotku toho blafáku Demitru, tak sa ho snažia napodobniť na ľade."

A prečo vlastne Aréna Sršňov? "Ako chlapec som vyrastal v ére VSŽ a k tomu patrili oranžovo-čierne farby. Tie už jeden košický štadión má a tak sme to pozmenili na blízke farby žltá a čierna. Taký je aj sršeň. S deťmi chodíme po turnajoch, organizujeme im turnaje a vieme preto dobre, že chcú byť identifikovaní s nejakým pekným logom. Sršeň je otravný a taký chceme byť na ľade aj my. Chceme hrýzť, chceme bojovať a chceme sa posúvať ďalej."

Arénu Sršňov otvoril menší turnaj piatakov a svoj stan si v ňom najnovšie rozložila i hokejová akadémia dvojice skúsených hráčov Juraja Faitha a Richarda Šechného. Po troch predošlých sezónach v Crow aréne sa tentoraz rozhodli presunúť s malými hráčmi do nového štadióna na košickom sídlisku KVP.

"S Rišom nás táto trénerská práca baví a energiu nám dodáva skutočnosť, že sa k nám deti vracajú radi. V hokeji sme niečo preskákali a radi by sme to odovzdali novej generácii," vyslovil sa pre hokej.sk Juraj Faith. Počas predošlých sezón sa Faith & Šechný Hockey Academy sústredila na letné týždňové kempy, teraz vyrukovala premiérovo aj s kratším trojdňovým kempom. "Evidovali sme záujem o vyplnenie hluchého obdobia, nakoľko deťom končí sezóna koncom marca a na ľad idú až okolo augusta. Takto nestratia kontakt s ľadom, ale vrcholom budú samozrejme tri letné týždňové turnusy, ktoré opäť pripravujeme."

Okrem dvojice Faith - Šechný pracujú s deťmi na ľade i útočník Juraj Dancsák a brankár Dávid Okoličány. "Všetci sme sa v trénerskej práce našli a hlavne ja osobne sa už trénerstvom zaoberám čoraz viac. S aktívnym hokejom ešte nekončím, ale trénerstvo by malo byť mojou budúcnosťou," prezradil Juraj Faith, ktorý oslávil prednedávnom okrúhlu štyridsiatku. V priestoroch novej haly našiel pre svoju akadémiu priam ideálne podmienky. "Bodaj by bolo takých zanietencov ako je majiteľ tohto štadióna bolo čo najviac. Za pár mesiacov nám tu vyrástla krásna hala a osobne mám z toho veľkú radosť. Štadiónov nie je na Slovensku nikdy dosť a keďže ide o môjho bývalého spolužiaka a spoluhráča, tak som mu v tomto smere veľmi fandil. Oceňujem všetky detaily hala. Vidieť, že sa tu vyhrali s dizajnom a kabíny i ostatný interiér sú skutočne parádne. Výborná je i kvalita ľadu a osobne som tu nenašiel žiadny problém. Túto halu môžem len odporučiť."

Postupné rozširovanie počtu hál potrebuje slovenský hokej ako soľ. Zabezpečiť je ale treba i to, aby v nich mal kto hrať. "Detí by aj bolo, faktom je, že hokej je finančne náročný šport. Rok som pôsobil v Maďarsku a môžem povedať, že z pohľadu podmienok pre malých hokejistov sú na tom lepšie ako my. Deti tam boli oblečené a vystrojené od hlavy po päty, neplatili žiadne poplatky a štát sa tam o šport skutočne stará. Mám preto vážne obavy, aby nás čoskoro nepreskočili aj takéto menšie hokejové krajiny," varuje Juraj Faith, ktorý apeluje na rodičov. "Je našou úlohou viesť deti k športu. Keď sme boli malí my, sídliska boli plné športujúcich detí. Hrali sme sa od svitu do mrku a všetko to bolo veľmi kreatívne. Nehrali sme len hokej, ale aj basketbal, futbal, tenis a podobne. Teraz sedia deti doma pri tabletoch a počítačoch a po športovej stránke nemajú ani len základy. Nevedia urobiť stojku či kotúľ, nevedia poriadne kopnúť do lopty. Doba sa veľmi zmenila a ak ich nebudeme viesť k športu, tak to bude len horšie a horšie."

 

 

 

 

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk