HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Penguins očakávajú búrku, sériu ešte nevyhrali
zdroj: TASR/AP

Penguins očakávajú búrku, sériu ešte nevyhrali

"Vyletia na nás," avizuje Recchi. "Počas prvých piatich minút zápasu musíme čakať silný tlak. Musíme skúsiť prečkať búrku a potom ich trochu skrotiť. Ak sa nám to podarí, tak znervóznejú. Ak nie, tak to bude zaujímavé."

Tučniaci z Pittsburghu vedú po úvodnom dvojzápase finálovej série proti San José 2:0. Tento komfortný náskok ale môže byť zradný a hokejisti Penguins to veľmi dobre vedia. O tom, že aj takýto náskok sa dá vo finále ľahko stratiť, sa už v minulosti na vlastnej koži presvedčili Sidney Crosby, Kris Letang, Chris Kunitz a Marc-Andre Fleury. Ale aj asistent trénera Sergej Gončar či asistent generálneho manažéra Billa Guerina a mládežnícky tréner Mark Recchi. A svoje o tom vie aj finalista Mastertonovej trofeje Pascal Dupuis, ktorý bol počas sezóny nútený skončiť, no stále cestuje so spoluhráčmi na zápasy.

Všetci títo (s výnimkou Recchiho) boli pritom, keď tím Penguins prehral v roku 2009 prvé dva zápasy finálovej série na ľade Detroitu, ale napokon vyhral sériu v siedmich zápasoch. Spomínaný Recchi zažil podobný obrat v roku 2011, kedy jeho tím Boston Bruins prehral prvé dve stretnutia vo Vancouveri, aby následne oslávil Stanleyho pohár. Recchi dokonca zažil aj to, keď Bruins premrhali náskok 3:0 v sérii druhého kola play-off proti Philadelphii rok predtým. Aj preto teraz nabáda k ostražitosti.

"Vyletia na nás," avizuje Recchi. "Počas prvých piatich minút zápasu musíme čakať silný tlak. Musíme skúsiť prečkať búrku a potom ich trochu skrotiť. Ak sa nám to podarí, tak znervóznejú. Ak nie, tak to bude zaujímavé."

Podobne ako Sharks, aj Recchiho Bruins prehrali v spomínanej sérii prvé dva zápasy len o gól. Druhý dokonca až v predĺžení. Návrat do bostonskej TD Garden ich ale prebudil a v treťom zápase skórovali už v jedenástej sekúnde. Po prvej tretine viedli 4:0 a napokon vyhrali 8:1. Do Vancouveru sa následne vracali za vyrovnaného stavu.

V histórii finále Stanleyho pohára dokázalo otočiť sériu z 0:5 len päť tímov, no hneď dva z nich to dokázali v priebehu posledných siedmich rokov.

"Je to séria na štyri víťazné a my musíme byť pripravení na všetko," upozorňuje Bill Guerin. "Ak ste pritlačený k múru, tak chápete vážnosť svojej situácie. Ak ste v dobrej situácii, tak musíte rovnako tak chápať svoju výhodu a naložiť s ňou správnym spôsobom. Nie je koniec, pokiaľ nenastane koniec."

"Samozrejme, že očakávame nesmierne odhodlanie na strane Sharks. V tejto chvíli sa určite sústredia len na víťazstvo v treťom zápase. Do toho dajú všetku svoju energiu," uvedomuje si Sidney Crosby. "Takéto situácie sme už zažili a musíme sa sústrediť na tento zápas. Vydať zo seba to najlepšie a ukázať rovnaké odhodlanie ako oni. Vieme ako máme hrať. Pochopenie situácie je dôležité."

"Nič nie je rozhodnuté. Je to séria dvoch skvelých tímov, rozhodujú maličké detaily. Nie je to len o tom, že tam vybehnete a dúfate v dobrý výsledok. Na všetko sa pozorne pripravujeme a aj my máme presný zápasový plán," dodal Guerin.

Najnovšie z klubu: San Jose

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk