HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Zálešák zavesil korčule na klinec. A podpísal kontrakt s Coloradom!
zdroj: jäzva

Zálešák zavesil korčule na klinec. A podpísal kontrakt s Coloradom!

Zatiaľ čo desaťročný Alex Zálešák mieril vo štvrtok do školy po vysvedčenie a tešil sa zo záveru ďalšieho školského roka, pribíjal jeho otec na stenu klinec.

Zatiaľ čo desaťročný Alex Zálešák mieril vo štvrtok do školy po vysvedčenie a tešil sa zo záveru ďalšieho školského roka, pribíjal jeho otec na stenu klinec. Ten však na svojej hlavičke neponesie nový obraz, ale ťarchu korčúľ symbolizujúcich ukončenie jednej krásnej hokejovej kariéry. Brankári si môžu vydýchnuť, tridsaťšesťročného Miroslava Zálešáka už viac s hokejkou na ľade neuvidíme.

"Je to tak. Už počas posledných dvoch rokov ma trápili zranenia a po viacerých pauzách som sa do toho dostával ťažšie a ťažšie. Rozhodol som sa teda dať svojej kariére zbohom a vo štvrtok som to definitívne oznámil aj svojmu okoliu," potvrdil pre hokej.sk Miroslav Zálešák svoje rozhodnutie. Jedným dychom nutno dodať, že nešlo o verdikt spojený so smútkom a slzami. Ako hovoria básnici - na každom konci je krásne to, že niečo nové začína. A jeden z naúspešnejších odchovancov skalického hokeja už náplň svojho nového začiatku presne pozná.

"Naskytla sa mi možnosť, o ktorej som vždy sníval. Teraz už môžem prezradiť, že som sa stal skautom Colorada Avalache pre Európu. Dokonca mi už zaplatili minulotýždňový pobyt na drafte NHL a už som tam absolvoval všetky mítingy ako člen tímu. Mal som tú česť komunikovať s Joe Sakicom i trénerom Lavín Patrickom Royom. Je to pre mňa úplne nová skúsenosť, úplne nový pohľad na svet hokeja. Veľmi sa na to teším," neskrýva úprimnú radosť z nového zamestnania dnes už bývalý hokejista. K zisku takejto práce mu pomohli kontakty z minulosti a vyzdvihol predovšetkým pomoc skauta Montrealu Michala Krúpu. Prečo ale Colorado? Zálešák síce v NHL pôsobil, no svojich dvanásť štartov v najlepšej lige sveta zaznamenal v drese San José Sharks.

{+t77863}

"V podstate som mal aj kúsok šťastia, pretože získať prácu skauta NHL nie je také ľahké. Po sezóne som rozoslal nejaké maily, oživil kontakty a Colorado na to zareagovalo. Samozrejme, aj oni si ma poriadne preklepli a viem, že napríklad v San José zisťovali akú mám povahu a podobné veci. Predsa len, ide o zmluvu s klubom NHL a tam nikto nekupuje mačku vo vreci. Veľmi ma potešilo, keď mi povedali, že o mne zistili pozitívne veci a sú radi, že ma majú. Ja som samozrejme rád tiež," poumial sa Zálešák, ktorý bude mať na starosti skauting mladých hráčov v Európe. "Najradšej by som dostal do NHL nejakých Slovákov, ale u nás je to bohužiaľ momentálne poslabšie. Najviac času mi preto zaberú cesty do Česka, Švédska, či KHL. Dosť sa pritom nacestujem, ale harmonogram si robím našťastie sám."

{+t137105}

Vráťme sa však k čerstvo ukončenej kariére. Z rodnej Skalice to dotiahol až do NHL, zahral si na majstrovstvách sveta a v jeho zbierke nechýba ani titul majstra Slovenska.

"V podstate som dosiahol všetko čo som si želal. Chcel som hrať v NHL, na majstrovstvách sveta a na olympiáde. V NHL som odohral 12 zápasov, na šampionáte som bol dvakrát, olympiády som sa zúčastnil ako náhradník. Svoje sny som si teda ako tak splnil a veľmi si cením aj bronz s dvadsiatkou, majstrovský titul v Košiciach a striebro so Skalicou. Svoju kariéru teda hodnotím ako úspešnú," zamyslel sa Zálešák. Pri otázke na zlé rozhodnutia kariéry na okamih zvážnel. "Vo Washingtone ma poslali z kempu dole ako posledného. Možno som tam mal ostať a zabojovať. Ja som sa vtedy vrátil do Švédska. Všetko zlé je však na niečo dobré a nič preto neľutujem."

Do sveta veľkého hokeja vystrelil malý Miro z Nitry. "Pod Zoborom mi dali veľkú šancu. Skalica vtedy ešte na najvyššej úrovni nehrala a tak si ma adoptovali v Nitre. Chodil som tam do školy, starali sa o mňa a s juniorkou sme tam získali dva tituly majstra Slovenska. V sedemnástich mi ponúkli šancu zahrať si v extraligy. Potom prišiel draft, krásne časy v Drummondville a podpis entry level kontraktu so San José. Sezónu po sezóne som dokazoval progres a to bolo skvelé," spomína Zálešák.

{+t33427}

Na svoj debut v NHL nezabudne nikdy. "To sa ani nedá. V tom čase sme poznali NHL len z krátkych šotov v televízii, pravidlné prenosy ako dnes ešte naše stanice nevysielali. Zrazu sa človek ocitne priamo tam, na ľade so všetkými hviezdami. Vykorčuľoval som so stresom na hokejke, ale hneď z prvej strely som strelil gól brankárovi Johnsonovi. Rodičia to majú doma nahrané na videu a syn si ten gól pozerá znova a znova. Vždy sa na mňa pozrie a povie - tatinko, aký si tam bol mladý."

S podobným sentimentom spomína Zálešák aj na prípravný zápas za Washington Capitals, v ktorom nastúpil proti Mariovi Lemieuxovi. Jeho syn Alex mal počas majstrovstiev sveta v Česku šťastie stretnúť sa osobne s inou hviezdou Penguins - Jevgenijom Malkinom. "To sú tie čarovné momenty. Syn má tú fotku s Jevgenijom zarámovanú a je to jeho hokejový vzor. Tým mojim bol Wayne Gretzky, s ktorým som sa raz náhodou stretol na chodbe počas olympiády v Turíne."

Napriek viacerým predčasným koncom a odchodom spomína v dobrom na všetky svoje pôsobiská. "Každý z tých klubov mi niečo dal. Vyzdvihnúť musím Košice, pretože tam som získal svoj jediný majstrovský titul. Navyše, vtedy sme tam mali naozaj parádnu partiu. Hokej mi dal ale celkovo veľa skvelých priateľov a kamarátov."

{+t82244}

Spomínané Košice Zálešákovi v roku 2011 splatili rest z minulosti. Dva roky predtým totiž zabránili vo finále historickej šanci na skalický titul. Zálešák so Žigmundom Pálffym boli vtedy ústrednými motormi zeleno-bieleho stroja.

"Iste, že ma to veľmi mrzelo. Získať titul vo svojom rodnom meste by bolo krásne. Chýbalo málo, ale taký je šport. Aj striebro predstavovalo pre malú Skalicu veľký úspech. V tíme bolo veľa odchovancov a do dnes tu o tom ľudia hovoria. Obrovská škoda, že to dopadlo tak ako to dopadlo a momentálne je Skalica bez veľkého hokeja. Ostáva veriť, že sa to reštartuje," konštatuje s nádejou v hlase Zálešák.

Práve v Skalici plánoval kariéru dohrať, no hokej na Záhorí skončil skôr ako on sám. Symbolickú bodku tak urobil v klube svojho svokra, v Piešťanoch.

"Chvalabohu, že to dopadlo dobre a Piešťanom sme tú ligu zachránili. Verím, že to tam bude pokračovať, aj keď súčasná situácia v slovenskom hokeji je veľmi ťažká... Čo sa týka tej bodky, tak ja som ju tušil už v čase, kedy som schádzal z ľadu po poslednom zápase. Tých zdravotných problémov bolo dosť, koleno už neposlúchalo vôbec. Letnú prípravu som už ani nezačal."

Hoci pri hokeji ostáva, pri symbolickom vešaní korčúľ na klinec zalomcovali skúseným hokejistom emócie. "Nie je ľahké skončiť s niečim, čomu ste venovali tridsať rokov. Hokej mi dal všetko. Dokonca i rodinu. Nebyť hokeja, asi by som nikdy nespoznal svoju manželku. Hokej mi dal kamarátov, priateľov a počas pobytu v Amerike ma naučil samostatnosti," zamyslel sa Miroslav Zálešák. Menovať najlepších spoluhráčov či trénerov radšej nechcel. Aby náhodou neurazil niekoho, kto sa na dlhý zoznam nedostal. Jedno meno však predsa len spomenúť musí: "Zoltán Bátovský. Keď sme boli spolu v Drummondville, tak ma vo všetkom usmerňoval a som mu vďačný za veľa vecí. Veľká škoda, že už nie je medzi nami (zahynul pri autonehode v Rakúsku v roku 2001, pozn. red.)

{+t71410}

Počas svojej bohatej kariéry navštívil veľa miest a veľa hál. Na ktorom štadióne sa cítil najlepšie? "Mal by som povedať Steel arénu, pretože tam som získali titul. To široké klzisko mi ale nikdy extra nevoňalo. Nikdy ale nezabudnem na zápas v Edmontone. To bol pre mňa silný zážitok. Keď spievali diváci kanadskú hymnu, tak som mal na chrbte zimomriavky."

Koniec kariéry sa tradične spája aj s utriedením nahromadených hokejových artefaktov. "V tomto smere ma ale predbehla manželka Martinka. Pár rokov dozadu zamkla jednu izbu v našom dome a tri dni som nemal tušenia, čo to tam stvára. Na Vianoce som potom našiel kľúčik na stromčeku a keď som izbu otvoril, boli tam povešané dresy, medaily a všetky trofeje. Medzitým sme sa ale sťahovali, zistili sme že máme veľa vecí a z izby sa stal šatník. Teraz sú teda všetky veci na povale, ale dúfam, že jedného dňa im opäť nájdeme dôstojné miesto," dodal pre hokej.sk Miroslav Zálešák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

ProFutbal.sk