HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Price zažije návrat na súťažné klziská
zdroj: TASR/AP

Price zažije návrat na súťažné klziská

“Po značnej absencii v minulej sezóne bude preňho účasť na zápasoch takéhoto kalibru veľká zábava,“ povedal v rozhovore pre La Presse tréner brankárov Montrealu Canadiens Stephane Waite

Brankárska ikona kanadského celku Montreal Canadiens nezažila vydarenú sezónu. Po veľmi úspešnom ročníku 2014-2015, kedy získal Carey Price hneď niekoľko veľmi hodnotných osobných ocenení, sa trápil so zranením, ktoré ho vyradilo až na 70 zápasov. Montrealu jeho absencia spôsobila veľmi vážne komplikácie na ceste nielen za titulom, ale aj do vyraďovacej fázy. Preto sa vedenie rozhodlo, že bude s jeho nasadzovaním do zápasov opatrné.

Pre celok z východnej konferencie Montreal Canadiens bolo minulé ligové zápolenie katastrofálne. Po sezóne 2014-2015, kedy obsadil druhú priečku v konferencii so stratou troch bodov na víťaza Prezidentovej trofeje, sa mu nepodarilo nadviazať na úspešný predošlý ročník. Deväť výhier v rade nie je zlý začiatok do 82-zápasovej sezóny, no dôležité je podávať konzistentné výkony. Práve tento dôležitý faktor predstavoval veľmi zložitú a náročnú výzvu, keďže smola sa veľmi pevne “usadila“ v šatni “Habs“.

{+t149561}

Mnohé zranenia prinútili tím vykonať krízové opatrenia a v priebehu sezóny sme pomerne často vídavali na súpiske mladé, neskúsené a aj neznáme mená. Nech robil kormidelník Michel Therrien čo robil, vášniví fanúšikovia tímu z takzvanej “Orginal six“ sa museli uspkojiť s hrozivým  trinástym miestom v konferencii. Naposledy zavládol smútok z neúčasti v play off na štadióne Centre Bell v sezóne 2011-2012. Vtedajší tréner Randy Cunneyworth sa na lavičke dlho neohrial a po katastrofálnom poslednom mieste v konferencii sa z trénerskej lavičky porúčal.

Azda najväčšiu absenciu predstavoval Carey Price, ktorý zažil v rokoch 2014 a 2015 prelomový ročník. Majiteľ Vezina Trophy (cena pre najlepšieho brankára NHL), William M. Jennings Trophy (cena za najmenej inkasovaných gólov), Ted Lindsay Award (najužitočnejší hráč volený hráčskou asociáciou) alebo napríklad aj Lou Marsh Trophy (ocenenie pre najlepšieho kanadského športovca), odohral v minulej sezóne iba dvanásť zápasov. V stretnutí proti New York Rangers utrpel 25. novembra zranenie kolena. Podľa prvotných prognóz mal svojmu celku chýbať šesť týždňov, no neskôr sa ukázalo, že zranenie je omnoho vážnejšie a jeho brankárske umenie nebude celý hokejový svet obdivovať už do konca sezóny. Pre Montreal Canadiens to bol najhorší možný scenár a nahradiť brankársku jednotku či jeden z hlavných pilierov tímu, bolo veľmi zložité, čo odzrkadľuje aj konečné umiestnenie.

{+t148281}

Avšak, pred nami je nová sezóna NHL, pred ktorou si ešte hokejoví “fajnšmekri“ môžu vychutnať septembrový Svetový pohár so sídlom v kolíske hokeja - Kanade. Práve tento šampionát by sa mal postarať o premiérový zápas po zdĺhavom zranení potencionálnej jednotky hviezdami nabitého tímu Kanady. Jeho účasť predstavuje obrovské lákadlo pre širokú verejnosť.

“Po značnej absencii v minulej sezóne bude preňho účasť na zápasoch takéhoto kalibru veľká zábava,“ povedal v rozhovore pre La Presse tréner brankárov Montrealu Canadiens Stephane Waite. Chrbát budú tomuto rodákovi z Vancouveru kryť hviezdne mená ako spoluhráč Mariána Hossu a Richarda Pánika Corey Crawford a čerstvý víťaz Vezina Trophy z Washingtonu Capitals Braden Holtby. Price tak čelí veľkej konkurencii na brankárskom poste. “Nebude to veľmi náročné, pretože odohrajeme šesť alebo sedem zápasov, záleží od toho, ako to pôjde. Nebude to preňho náročnejšie ako keby bol v kempe Canadiens. To je len pozitívne,“ pokračoval Stephane Waite.

{+t149142}

Bez ohľadu na hrací čas poskytnutý trénermi Kanady Careymu, v tíme Canadiens bude čakať na 28-ročného reprezentanta herný plán, ktorý by ho mal počas celej sezóny udržiavať vo forme. V praxi to bude vyzerať asi tak, že Price odohrá porciu 60-tich zápasov v sezóne.

Rovnaký počet stretnutí odohral Price naposledy v sezóne 2013-2014, kedy sa taktiež zranil. O šesť stretnutí viac odchytal o sezónu neskôr, ktorá bola v jeho kariére najúspešnejšia. Predvedené výkony ani zďaleka nenaznačovali, že táto brankárska extratrieda pociťuje únavu. S priemerom úspešných zákrokov 93,3%, 1,96% priemerom inkasovaného gólu na zápas a deviatimi čistými kontami odohral aj napriek veľkému vyťaženiu najvydarenejší ročník. Ale Canadiens majú v pláne aj napriek tomuto ukazovateľu zredukovať počet štartov ich brankárskej jednotky.

{+t143961}

Zdá sa, že táto myšlienka viedla k angažovaniu skúseného Ala Montoyu, ktorý počas takmer celej kariéry v zámorskej profilige zastáva rolu náhradníka. V predošlej sezóne “kryl chrbát“ hrajúcej legende NHL Robertovi Luongovi. Jeho príchodom sa tak zvýši konkurencia aj pre výborne chytajúceho Mikea Condona. Niekdajšieho reprezentanta USA na Majstrovstvách sveta v Rusku tak zrejme čaká pozícia brankárskej trojky.

V otázke aktuálneho zdravotného stavu držiteľa olympijského zlata z roku 2014 je pozitívom fakt, že Price pravidelne absolvuje tréningy s plným zaťažením. “Po psychickej stránke je veľmi dôležité, že už ho nič nelimituje. Aj keď je rehabilitácia na dobrej ceste, pre hráča sú podstatné tréningové jednotky na ľade,“ okomentoval zdravotný stav Careyho Pricea Stephane Waite.

Zdroj: THN, foto: TASR/AP

Najnovšie z klubu: Montreal

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk