Päť najslávnejších juniorských súbojov rivalov z Kanady a USA (VIDEO)
zdroj: TASR/AP

Severoamerickí rivali z Kanady a Spojených štátov amerických odohrali v rámci majstrovstiev sveta juniorov už svoje štvrté vzájomné finále.

Severoamerickí rivali z Kanady a Spojených štátov amerických odohrali v rámci majstrovstiev sveta juniorov už svoje štvrté vzájomné finále. Diváci si užili parádny hokej vygradovaný dramatickým záverom. Z víťazstva 5:4 po samostatných nájazdoch sa napokon tešili mladí Američania. Magazín The Hockey News si pri tejto príležitosti zaspomínal na päť najpamätnejších súbojov týchto dvoch štátov v rámci juniorských šampionátov.

5. Kanada skompletizovala zlatú päťku

V deväťdesiatych rokoch bola Kanada dominantným juniorským tímom. V roku 1994 sa mladým javorovým listom podarilo získať päť majstrovských titulov v rade. Od zriadenia turnaja v roku 1977 sa niečo také nepodarilo žiadnej inej krajine. Do tohto momentu vlastnili štyri zlaté medaily v rade okrem Kanaďanov ešte aj hráči Sovietského zväzu. V rámci cesty za piatym zlatom remizovali Kanaďania s USA v základnej skupine 4:4, vo finálovom zápase však potom vychytal brankár Marc Denis proti Američanom nulu. O víťazný gól sa postaral uprostred druhej tretiny Boyd Deveraux.

[youtube]cL-8SXX7eec[/youtube]

4. John Tavares naštartoval kanadský comeback

Jediný hráč, ktorý nastrieľal za Kanadu na juniorských šampionátoch viac gólov ako John Tavares je Jordan Eberle. Eberle nastrieľal na tomto fóre veľa dôležitých gólov, no žiaden z nich nebol taký dôležitý, ako gól Tavaresa, ktorý naštartoval jeden z najväčších obratov v histórii meraní síl zámorských rivalov. Zápas hraný na Štedrý večer priniesol vedenie USA 3:0, no Tavares znížil päť minút pred koncom tretej tretiny na 1:3 a o tri minúty neskôr pridal ešte jeden. Súčasná hviezda NY Islanders napokon skompletizovala hetrik gólom do prázdnej bránky a spečatila tak cenný triumf javorových listov.

3. John Carlson pripravil Kanadu o šieste zlato v rade

Zlatú päťku skompletizovanú v roku 1997 zopakovali Kanaďania v rokoch 2005 až 2009. V roku 2010 tak útočili na šiesty titul v rade. Proti bol ale John Carlson. Už v druhej tretine poslal Američanov do vedenia 3:2, no na tento gól Kanaďania odpoveď našli. V úvode tretej tretiny strelili hráči USA dva góly, ani to však ešte nestačilo. Jordan Eberle totiž vyrovnal dvomi gólmi v priebehu posledných troch minút riadneho hracieho času. O majstrovskom titule Spojených štátov napokon rozhodol zlatý gól Carlsona v predĺžení.

2. Fleuryho nešťastná chvíľka

Šesť titulov v rade mohla mať Kanada v úvode tisícročia aj bez Carlsonovho gólu. Ešte v roku 2004 ju totiž obral vo finále o zlato Patrick O´Sullivan. Výrazne mu k tomu pomohol kiks brankára Marca-Andre Fleuryho, ktorý sa snažil o vybehnutie a dokonca sa aj ako prvý dotkol puku. Ten sa však nešťastne odrazil od obrancu Braydona Coburna a vlastný gól pripísali O´Sullivanovi. Pre USA išlo o vôbec prvý majstrovský titul v kategórii juniorov.

1. Jonathan Toews a jeho nájazdová šou

Medzinárodné pravidlá umožňujú, aby sa jeden hráč objavil v sérii nájazdov aj viackrát. Na olympiáde v Soči sa vďaka tomu preslávil T. J. Oshie, ktorý premenil štyri zo šiestich nájazdových pokusov. V semifinále MS juniorov v roku 2007  sa podobným spôsobom blysol Jonathan Toews. Tréner ho poslal na nájazdy trikrát a on z toho vyťažil tri góly. Zakaždým pritom urobil niečo iné. Kanada sa aj vďaka tomu dostala až na zlatý trón.

Zdroj: THN.com