HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Šesť najbrutálnejších incidentov hokejovej histórie
zdroj: TASR-AP

Šesť najbrutálnejších incidentov hokejovej histórie

Hokejová história je plná krásnych gólov a nezabudnuteľných momentov. Rovnako tak sa s ňou však spájajú aj incidenty, bez ktorých by sa hokej s radosťou zaobišiel.


Zámorský portál The Hockey Writers sa pozrel na päť najšpinavších incidentov NHL a hokej.sk k nim pridal i najslávnejšiu špinavosť našej extraligy.

5. Simon a Ruutu

Chris Simon i Jarrko Ruutu patrili medzi tvrdých hráčov, ktorí sa so súpermi nikdy nemaznali a na svojom konte mali viacero incidentov. Simon nazbieral počas svojej šestnásťročnej kariéry až osem dištancov. Hneď dva z nich zinkasoval v roku 2007 a v oboch prípadoch ho suspendovali pre úmysel zraniť súpera.

Prvý dištanc trval dvadsať zápasov a nasledoval po sekere do tváre Ryana Hollwega. Prešlo ďalších 27 zápasov a Simon predviedol ďalšiu zákernosť. Hráč New Yorku dupol pri striedačke korčuľou na členok nič netušiacemu súperovi z Pittsburghu. Ruutu pritom našťastie neutrpel vážnejšie zranenie, no zarážajúci bol brutálny úmysel Simona. Rozhodcovia mu okamžite udelili vyšší trest a poslali ho preč z ľadu.

zdroj: youtube.com

"Výška trestu zodpovedala jeho predošlej minulosti a neschopnosti zdržať sa podobných nečistých prejavov. Zároveň mala zapôsobiť odstrašujúco na ostatných hráčov, ktorí by sa chceli prípaden dopustiť podobných konaní," zdôvodnil výšku trestu vtedajší riaditeľ pre hráčske operácie NHL Colin Campbell.


“Mimo hokeja som Ruutua nikdy nestretol. Určite je to dobrý chalan. Na ľade sme zažili množstvo súbojov, hlavne v období, kedy som hrával za Calgary a on za Vancouver. Nikdy ku mne nepristupoval v rukavičkách. Mali sme tam teda nejaké nevyrovnané účty z minulosti. Nie je to však bitkár a tak som si to s ním nemohol vyrovnať ručne stručne," uviedol Chris Simon pri spomienke na Fína v roku 2011.


Vedenie NHL ho dodatočne potrestalo 30-zápasovým trestom. Po jeho odpykaní odohral Simon za NY Islanders už len jeden zápas a následne bol vymenený do Minnesoty. Po sezóne sa pobral do KHL.

zdroj: youtube.com

4. Hunter a Turgeon

Dale Hunter bol vždy hráčom, ktorý spájal i rozdeľoval. Fanúšikovia jeho klubov ho milovali, no fanúšikovia súperov ho nenávideli. Hunter patril medzi produktívnych útočníkov, no zároveň je jediným hráčom histórie, ktorý nazbieral 1000 bodov a zároveň aj 3000 trestných minút.

"Keď sme vymenili Dale Huntera do Washingtonu Capitals v roku 1987, stratili sme svoju dušu," zaspomínal si v roku 1995 bývalý prezident Quebecu Nordiques Marcel Aubut. 

O miesto v Sieni slávy ho podľa mnohých pripravil hit z roku 1993. Capitals čelili v play-off zápase hrozbe vypadnutia a v šiestom súboji proti NY Islanders museli za každú cenu vyhrať. Ostrovania sa ujali vedenia gólom Pierra Turgeona a to Hunter nezvládol. Bezprostredne po inkasovanom góle zaútočil na Turgeona a poslal ho k zemi. 

Turgeon samozrejme takýto útok vôbec nečakal a pri páde sa mu vykĺbilo rameno. Zranenie ho odstavilo z väčšej časti zvyšného priebehu play-off a denník Washington Post označil tento moment za čiernu škvrnu na histórii Capitals.

Pierre Turgeon získal po sezóne 1993 Lady Byng Trophy a kariéru ukončil s bilanciou 1327 bodov v 1294 zápasoch. 

Dres Huntera  s číslom 32 vyradili Capitals i napriek tomuto kontroverznému momentu v roku 2000. A k tomu získal ešte jeden bonus. Vedenie klubu mu venovalo trestnú lavicu z haly Capital Centre, v ktorej hrával Washington svoje domáce zápasy. Momentálne je Hunter  trénerom London Knights v OHL a Rytierov priviedol v roku 2016 k prestížnemu Memorial Cupu. 

zdroj: youtube.com

3. Torres a Silfverberg

Raffi Torres sa nečistým zákrokom nikdy nevyhýbal. Už pred týmto incidentom ho vedenie NHL štyrikrát suspendovalo, trikrát potrestalo finančnou pokutou a dvakrát varovalo za nepovolené hity. Tým najpamätnejším bol úder Mariána Hossu v play-off 2012. zdroj: youtube.com

Na zozname jeho najšpinavších momentov však kraľuje ten z roku 2015, ktorý mu priniesol 41 zápasový dištanc. Išlo o tretí najdlhší trest v histórii NHL.

Všetko sa to stalo v prípravnom zápase, kedy si Torres ako hráč San José vyšliapol na Jakoba Silfverberga z Anaheimu Ducks. Torres napadol Silfverberga po odohraní puku a z videa je jasné, že po ňom išiel cielene. 

"Nezmenil sa. Hral som s ním vo Vancouveri a takéto veci som od neho videl viackrát. Chlapec by sa mal naučiť, ako napádať súpera. Toto do našej hry nepatrí," skonštatoval Ryan Kesler.

zdroj: youtube.com

2. McSorley a Brashear

Za tvrdých hráčov boli považovaní obaja. McSorley sa preslávil ako bodyguard Wayna Gretzkeho, Brashear vytvoril stále platný rekord v počte trestných minút klubu Vancouver Canucks.

Pri incidente z 21. februára 2000 sa ocitol Brashear na strane obete. Pravda, v rovnakom zápase stihol predtým zraniť brankára Bostonu Byrona Dafoa. Spôsob trestu zo strany McSorleyho bol však mimoriadne brutálny. 

Hráč Vancouveru sekol súpera hokejkou priamo do tváre a ten následne padol nekontrolovane hlavou na ľad. Priamy úder na hlavu vyzeral hrozivo a Brasheara museli ratovať priamo na ľadovej ploche. Výsledkom bol otras mozgu tretieho stupňa. 

"Bola to tá najhoršia vec, akú som kedy videl," uviedol po zápase Mattias Ohlund pre Vancouver Sun. "McSorley by mal byť za to potrestaný ako keby chcel niekoho zavraždiť na ulici." 
zdroj: youtube.com

McSorley si potom odsedel zo svojho trestu len 23 zápasov a následne radšej ukončil kariéru. Prokurátor v Britskej Kolumbii ho obvinil z napadnutia so zbraňou, no do väzenia napokon neputoval. 

"Preberám zodpovednosť za to, čo sa stalo. Je mi ľúto, že som Donalda zranil. Ak však niekto povie, že som ho úmyselne zasiahol hokejkou do hlavy, tak s tým už problém mám. Niečo také totiž nie je mojim zvykom a diváci sa o tom mohli presvedčiť počas všetkých tých rokov mojej kariéry," uviedol McSorley. 

1. Bertuzzi a Moore

Útok Todda Bertuzziho na Steva Moora je nepochybne najbrutálnejším incidentom všetkých čias. 

Nešlo pritom o náhodu a celý incident mal svoje hlbšie pozadie. Práve Steve Moore totiž ešte ako nováčik Colorada zranil tvrdým, no čistým hitom kapitána Vancouveru Markusa Näslunda 16. februára 2004. 

Näslund utrpel otras mozgu a odplata sa dala čakať. Spôsob jej vykonania bol ale 8. marca 2004 hrozivý. Na Moora hráči Canucks doslova poľovali a už skôr ho atakovali Jarkko Ruutu a Sean Pronger. A potom to prišlo. Todd Bertuzzi zaútočil na Moora zo zadu a následne ho zvalil hlavou o ľad. 

"Išlo o naplánovaný ťah, najhorší aký som kedy videl. Išlo tam o nechutný úmysel zraniť hráča. K tomu sa nedá povedať nič rozumné," uviedol obranca Colorada Derek Morris.
Okamžite po tomto incidente sa strhla hromadná bitka. Moore skončil v nemocnici s tromi zlomenými stavcami, vážnym otrasom hlavy silnými zraneniami v tvárovej časti hlavy. Na ľad sa už ako hráč nikdy nevrátil. 

Incident viedol k takmer desaťročnému súdnemu procesu na troch rôznych súdoch v USA i v Kanade. Moore a jeho rodina vysúdili od Bertuzziho a Canucks veľké odškodné. 

"O svoju kariéru som prišiel hneď vo svojej nováčikovskej sezóne," poznamenal Moore pre ESPN. "Moja kariéra skončila a každý hráč by na mojom mieste postupoval rovnako. Musel som to dať na súd."

Prípad sa definitívne skončil až v auguste 2014. NHL vyplatila zranenému hráčovi 22 miliónov a Bertuzzi s Canucks ďalších sedem miliónov dolárov. 


zdroj: youtube.com

Bonus z domova: Karol Rusznyák a Igor Liba

Fínále sezóny 1997/98 prinieslo finále klasikov medzi Slovanom Bratislava a Košicami.  V predposlednom zápase finálovej série vážne fauloval Karol Rusznyák Igora Libu, keď ho dvakrát pichol hokejkou do tváre. 

Hlavný rozhodca Ján Čaprnka neskôr uviedol, že nikdy nič podobné nevidel. Liba dlhší čas prijímal len tekutú stravu a Disciplinárna komisia udelila Rusznyákovi zákaz činnosti na tri mesiace. Neskôr mu posledných deväť zápasov odpustila a na ďalšie tri mesiace dostal podmienečný trest. Slovan zvíťazil 3:2 po predĺžení a vybojoval prvý majstrovský titul v slovenskej extralige.

zdroj: STV, youtube.com
Zdroj: Hockey Writers

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk