HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Prečo nezískavajú Hartovu trofej obrancovia?
zdroj: TASR/AP

Prečo nezískavajú Hartovu trofej obrancovia?

Hovorí sa, že zatiaľ čo útoky vyhrávajú zápasy, obrany získavajú v play-off série a majstrovské tituly. Napriek tomu sú obrancovia často odsúvaní na druhú koľaj. Keď príde k odovzdávaniu individuálnych cien, ocitajú sa zadáci automaticky v úzadí.

Prečo je tomu tak? V minulosti nebol systém ani zďaleka nastavený v takýto neprospech obrancov. Do konca druhej svetovej vojny získali obrancovia až 9 z 22 udelených Hartovych trofejí. Začiatkom sedemdesiatych rokov získal Harta trikrát Bobby Orr. Potom však akoby uťalo. Od roku 1973 získal Hartovu trofej iba jeden jediný muž. V roku 2000 sa to podarilo Chrisovi Prongerovi.

V aktuálnej sezóne by na podobný úspech mohol ašpirovať Brent Burns. Tridsaťjedenročný zadák San José Sharks získal v 58 zápasoch 61 bodov a nastrieľal už 25 gólov. Výborné čísla, za ktoré by sa nehanbil ani útočník. Burns je vďaka nim silným favoritom na Norrisovu trofej. Z pohľadu Hartovej trofeje však bude podľa všetkého opäť bez šancí a pozornosť sa zameria na mikrosúboj hviezdnych útočníkov Sidney Crosby - Connor McDavid.

Magazín The Hockey News sa obzrel do minulosti a skúsil pripraviť zoznam piatich obrancov, ktorí mali od spomínaného Prongerovho úspechu z roku 2000 šancu na zisk Hartovej trofeje. Ani jednému z nich sa to napokon nepodarilo.

Nicklas Lidstrom, Phil Housley a Sergej Fjodorov
TASR/AP

Nicklas Lidström

Slávny Švéd bol prototypom spoľahlivosti a azda najlepším obrancom svojej éry. O jeho kvalitách svedčí i skutočnosť, že prestížnu Norris Trophy pre najlepšieho obrancu získal až sedemkrát. Aj preto prekvapí, že z pohľadu hlasovania o Hartovu trofej nebol nikdy ani len na dostrel najlepších. V roku 2002 dokonca nedostal v hlasovaní o Hartovu trofej ani jediný hlas. Najbližšie k cene pre najužitočnejšieho hráča ligy mal v roku 2008, kedy obsadil štvrtú priečku za Alexandrom Ovečkinom, Jevgenijom Malkinom a Jarome Iginlom.

Erik Karlsson
TASR/AP

Erik Karlsson

Karlsson získal Norrisovu trofej dvakrát (2012 a 2015). V oboch prípadoch bol v hlasovaní o Hartovu trofej celkom vysoko. Paradoxná situácia nastala vlani, kedy získal v tejto kategórii viac hlasov ako Drew Doughty, ktorý však získal Norrisovu trofej. Faktom je, že Karlsson skončil v tomto hlasovaní najvyššie na ôsmej priečke. A to i napriek tomu, že v roku 2012 získal 78 a v roku 2015 až 82 kanadských bodov. Išlo o najlepšie čísla obrancu od spomínaného roku 2000. Aj preto sa momentálne Burnsovi veľké nádeje nedávajú.


Boston - Anaheim (Chudobin, Kesler, Chára)
TASR/AP


Zdeno Chára

S výnimkou Lidströma a Karlssona je Chára jediným ďalším obrancom, ktorý získal v tomto tisícročí prvú pozíciu v hlasovaní o Hartovu trofej (2009 a 2011). V roku 2009 sa navyše pridal k Lidströmovi a stal sa druhým obrancom tejto éry, ktorého umiestnili v hlasovaní na prvú priečku až dvaja hlasujúci. Podobne ako Karlsson, ani on sa však napokon v celkovom poradí k titulu MVP veľmi nepriblížil. V roku 2009 obsadil ôsme a v roku 2011 až dvanáste miesto v celkovom súčte hlasov.


Scott Niedermayer

Niedermayer odohral takmer celú svoju kariéru v tieni Scotta Stevensa v New Jersey Devils. Pred sezónou 2003-04 bol iba raz v prvej desiatke hlasovania o Norrisovu rofej, no práve v roku 2004 sa dočkal titulu pre najlepšieho obrancu NHL. To ho posunulo vyššie aj v hlasovaní o Hartovu trofej, kde obsadil deviatu pozíciu. Jednu priečku pred brankárom Martym Turcom.

MacInnis a Messier

Al MacInnis

Obranca s jednou z najsilnejších striel v histórii NHL získal svoju jedinú Norrisovu trofej tesne pred dovŕšením 35 rokov (1999). Druhú takmer pridal v roku 2003. Ako 39-ročný obsadil v hlasovaní o Norrisovu trofej druhé miesto za Lidströmom. V hlasovaní o Hartovu trofej však Švéda predstihol a obsadil konečné šieste miesto. O rok nato ukončil kariéru pre zranenie oka.


Žiaden iný obranca sa od roku 2000 v prvej desiatke hlasovania o Hartovu trofej neocitol. Najbližšie k tomu boli P. K. Subban (trináste miesto v roku 2013), Mike Green (štrnáste miesto v roku 2010) a Duncan Keith (pätnáste miesto v roku 2014). Na stôl sa tak dostáva otázka - aký výkon musí obranca v sezóne predviesť, aby mohol získať v súčasnej ére Hartovu trofej?


Zdroj:THN.com


Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk