HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Kapuš by svojich šesť titulov nevymenil za nič, volá po vzniku ligového tímu Slovana
zdroj: jäzva

Kapuš by svojich šesť titulov nevymenil za nič, volá po vzniku ligového tímu Slovana

Za pána rekordov slovenskej Tipsport ligy je plným právom považovaný Arne Kroták. Popradčan v nej odohral najviac zápasov a nastrieľal najviac gólov. Stále mu však chýba jedna podstatná vec - majstrovský titul. Či už ho však raz kanonier spod Tatier získa, alebo nie, isté je jedno - v tejto kategórii sa rekordérom určite nestane. Pánovi majstrovských prsteňov Richardovi Kapušovi totiž na ich prezentáciu ako jedinému v histórii nestačia prsty jednej ruky.

Na majstrovskej trofeji nájdeme až desať mien, ku ktorým možno priradiť po päť titulov. Len Richard Kapuš ich však vlastní až poltucet, všetkých šesť s bratislavským Slovanom. Jeho nástupcom v drese s orlom na hrudi sa už samozrejme niečo podobné podariť nemôže. Vzhľadom na účasť belasých v KHL budú radi, ak si niekto z nich zahrá počas kariéry šesťkrát aspoň v play-off.

 Na jazyk sa tak natíska otázka - vymenil by svoje majstrovské časy za možnosť pôsobenia Slovana v Kontinentálnej hokejovej lige už počas jeho éry?

"KHL v našich časoch ešte nebola tou KHL čo je teraz. Aj tá liga sa postupne formovala a jej úroveň stúpala. Ťažko povedať čo by bolo, ak by hral Slovan v KHL už vtedy. Ja by som však tých šesť slovenských titulov nevymenil za nič, pretože to boli krásne časy," zamyslel sa Richard Kapuš pre hokej.sk.

V Kontinentálnej hokejovej lige si zahral aj bez vtedajšieho pôsobenia Slovana v spoločnosti ruských klubov. Štyri roky obliekal dres Novokuznecka, pár stretnutí odohral aj za Ladu Togliatti.

Richard Kapuš a Rudolf Jendek
jäzva

"Keď sa nad tým spätne zamyslím, tak som rád, že to bolo tak ako to bolo. Zahral som si federálnu i slovenskú ligu, oslavoval som majstrovské tituly, zahral som si aj v KHL. Som hrdý na to, čo sme so Slovanom dosiahli. Nemám teda čo ľutovať. Samozrejme, Slovanu držím palce stále a vo svojej pozícii robím všetko preto, aby si raz podobné pocity užili ďalší jeho odchovanci," pokračuje 44-ročný Bratislavčan, ktorý ostal hokeju verný aj po zavesení korčúľ na klinec. Vo funkcii hlavného trénera belasého dorastu počas uplynulého víkendu previedol svoj tím cez kvalifikačnú sériu o play-off proti Košiciam. V súboji rivalov triumfoval Slovan hladko 3:0 na zápasy.

"Hlavne prvý zápas bol veľmi vyrovnaný, ale tak to už v play-off chodí. Potom sme sa rozbehli a dovolím si povedať, že až na malé výpadky sme postúpili zaslúžene," zamyslel sa R. Kapuš. S postupom do hlavnej fázy súťaže sa pochopiteľne dorastenci slávnej značky uspokojiť nenechajú. "Ideme krok po kroku. Radi by sme došli čo najďalej, ale uvidíme ako sa to vyvinie. Každý by chcel končiť sezónu s nejakou medailou, ale pre nás je dôležitejšie, aby sme týchto chlapcov pripravili na ďalší hokejový vývoj. Zatiaľ sú stále veľmi mladí a to podstatné majú iba pred sebou."


"Dúfajú, veria a snažia sa urobiť všetko preto, aby sa tam raz dostali. Ja osobne v to verím tiež a budem veľmi hrdý, ak sa niekto z nich dostane až na úroveň KHL."

Na zisk cenných kovov môžu v súčasnom Slovane reálne pomýšľať iba jeho mládežníci. Otázkou však ostáva, koľkí z nich si raz zahrajú aj pred desaťtisícovým publikom proti ruským gigantom.

"Ťažko povedať. V každom ročníku sa nájdu šikovní chlapci s talentom. Verím, že sa nám z nich podarí niečo vykresať a jedného dňa si splnia svoje ciele. Samotní chlapci nad tým ešte takto neuvažujú. Dúfajú, veria a snažia sa urobiť všetko preto, aby sa tam raz dostali. Ja osobne v to verím tiež a budem veľmi hrdý, ak sa niekto z nich dostane až na úroveň KHL," zaželal si Richard Kapuš. 


"Z pohľadu našej mládeže by bolo veľmi osožné utvoriť medzistupienok do KHL v podobe extraligového tímu Slovana Bratislava. Šanca mladých hráčov na seniorský hokej by tým výrazne stúpla. O užitočnosti tohto kroku som presvedčený."

Sám však veľmi dobre vie, že ak by sa z jeho kádra podarilo prebojovať až do áčka Slovana jednému či dvom hráčom, išlo by o veľký úspech. Cestu k ich presadeniu sa by výrazne uľahčila prítomnosť bratislavského klubu v Tipsport lige. Koniec, koncov, potrebu tohto kroku naznačil aj tréner Miloš Říha.

"Z pohľadu našej mládeže by bolo veľmi osožné utvoriť medzistupienok do KHL v podobe extraligového tímu Slovana Bratislava. Šanca mladých hráčov na seniorský hokej by tým výrazne stúpla. O užitočnosti tohto kroku som presvedčený," súhlasí s Říhovou požiadavkou Kapuš. "Tréneri v juniorke odvádzajú skvelú prácu a tri roky po sebe získali medailu. Vlani boli dokonca majstrami. Sú tu teda šikovní chlapci, ktorým to ale z pohľadu ďalšieho postupu KHL samozrejme skomplikovala. Je logické, že do extraligového tímu by sa dostali ľahšie ako do mužstva KHL."

Dorastenci Slovana Bratislava
jäzva

Zaujímavosťou je, že aj v dorasteneckom tíme Slovana už pôsobia hokejisti z Ruska. Súvisí pôsobenie kvarteta Nikitu Chobotka, Romana Ledeneva, Iliasa Iškakova a Michaila Lepského s pôsobením belasých v KHL?

"V podstate ani nie," odpovedá Kapuš. "V Rusku je pretlak mladých hokejistov a čoraz častejšie sa začínajú pozerať našim či českým smerom. Ruských hráčov majú napríklad aj v Trnave či v Michalovciach. Nie je to teda nejaký následok prítomnosti KHL v Bratislave. My sme túto možnosť prijali, nakoľko vlastných hráčov máme veľmi málo. V záujme väčšej konkurencii sme prijali cudzincov."

Aktuálnu sezónu začínal Kapuš v pozícii asistenta skúsenejšieho trénera Imricha Antala. Momentálne už ale tvorí tandem so svojim bývalým spoluhráčom zo zlatých čias Slovana Rudolfom Jendekom.

"Niekedy sa nad tým s "Čendom" pousmejeme. Ak by nám niekto pred desiatimi rokmi povedal, že budeme stáť spolu na striedačke a posielať na ľad jeho syna (pätnásťročný Dominik Jendek je krídelníkom dorastu Slovana), tak by sme si poťukali po čele či sme normálni," pousmial sa Kapuš. "Je to ale pekná práca, ktorá ma naozaj napĺňa. Celý život som sa venoval hokeju a som rád, že sa mu môžem venovať aj teraz. Aj keď musím priznať, že tie nervy a zodpovednosť sú teraz ďaleko väčšie. Ako hráč som sa staral o svoj výkon, teraz mám na starosti prípravu 22 ľudí."

My sme mali tú výhodu, že keď sme prišli domov, tak sme odhodili tašky do kúta a išli sme von. Keď prišla mama domov, tak mi nemala kam zatelefonovať, aby som sa vrátil domov.

V rámci práce s novou hokejovou generáciou naráža aj na problémy, ktoré so sebou priniesla moderná doba.

Je to určite iné, časy sa zmenili. My sme mali viac priestoru na hry, oni venujú viac času škole, tabletom, mobilom. My sme mali tú výhodu, že keď sme prišli domov, tak sme odhodili tašky do kúta a išli sme von. Keď prišla mama domov, tak mi nemala kam zatelefonovať, aby som sa vrátil domov. Táto generácia je stále na telefóne a je to už iná doba," dodal pre hokej.sk Richard Kapuš.

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk