HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Blíži sa koniec slávnej haly. Lietajúce chobotnice, tituly i duch legiend. To všetko bola Joe Louis Arena
zdroj: TASR-AP

Blíži sa koniec slávnej haly. Lietajúce chobotnice, tituly i duch legiend. To všetko bola Joe Louis Arena

Ak by ste sa rozhodli navštíviť domáci zápas Detroitu Red Wings, užili by ste si pred vstupom do haly príjemnú prechádzku po ulici Steva Yzermana s jedinečným výhľadom na rieku Detroit. Tá slúži ako hranica medzi USA a Kanadou a mesto Detroit minulo milióny dolárov na zveľadenie jej brehu.

Prechádzky popri rieke pred zápasmi Red Wings však budú čoskoro minulosťou. Detroit sa nachádza na poslednom mieste východnej konferencie a všetko nasvedčuje tomu, že tohtoročné play-off odohrajú po 25 rokoch bez Červených krídel. Slávna hala Joe Louis Arena tak odíde do histórie bez fanfár a poslednej veľkej jazdy.

Faktom je, že tento štadión nepredstavuje žiadny architektonický skvost. Skôr naopak. Ide o betónový bunker bez okien s chátrajúcimi sedadlami, drevenými mantinelmi a stiesnenými šatňami. Od modernej haly má Joe Louis Arena ďaleko, faktom však je, že ide o pravý hokejový chrám. Ikonickú a slávou nabitú hokejovú skládku, ktorá bude chýbať fanúšikom i hráčom.

"Je to jeden z tých štadiónov, na ktoré prichádzate s radosťou a užívate si už ranné rozkorčuľovanie. Pre mňa osobne ide o jeden z najobľúbenejších štadiónov ligy. Škoda, že sa stane minulosťou." Patrick Kane

Joe Louis Arena dosluhuje a pred novou sezónou sa Red Wings presťahujú do modernej Little Caesars Areny, ktorá vyrastá míľu severne v rámci súčasti novej zóny Detroitu.

Svet NHL tak príde o posledný z klasických štadiónov éry rivality klubov z pôvodnej šestky. Tak ako prišiel v minulosti o haly Chicago Stadium, Maple Leaf Gardens, Boston Garden a Montreal Forum.

"Udialo sa tu toľko úžasných momentov," spomína krídelník Chicaga Patrick Kane. "Je to jeden z tých štadiónov, na ktoré prichádzate s radosťou a užívate si už ranné rozkorčuľovanie. Pre mňa osobne ide o jeden z najobľúbenejších štadiónov ligy. Škoda, že sa stane minulosťou."

Prvý zápas odohrali v Joe Louis Aréne 12. decembra 1979. Nešlo však o hokej, ale basketbalové stretnutie medzi univerzitami Michigan a Detroit. O pätnásť dní neskôr odohrali Wings svoj prvý zápas v novom stánku proti St. Louis Blues. Halu začali budovať roku 1977 a nahradila pôvodný stánok Red Wings Olympia Stadium, ktorý bol domovom Červených krídel od roku 1927.

Hala "Joe" zažila množstvo športových podujatí, úžasných koncertov, ale napríklad aj snem Republikánov v roku 1980, z ktorého vzišiel ako prezidentský kandidát Ronald Reagan. Tie najslávnejšie spomienky sa však viažu k zápasom Red Wings, ktorí tu odohrali šesť finálových sérií a na domácom ľade získali Stanleyho poháre v rokoch 1997 a 2002.


"Bolo to skvelé miesto," spomína súčasný poradca Chicaga Scotty Bowman, ktorý trénoval Detroit počas oboch spomínaných majstrovských rokov. "Vládla tu príjemná, rodinná atmosféra. Úžasná hala, na druhej strane je však čoraz ťažšie udržať ju v dobrom stave. Preto potreboval klub nový štadión."

Nová hala Red Wings bude skvelá, charakterom a duchom sa však nebude môcť vyrovnať Joe Louis Arene. Tá disponovala napríklad najkvalitnejším ľadom v NHL. Okrem toho mala klasické mantinely, ktoré divákom pripomínali staromódny zvuk hokeja.

Práve nevyspytateľné mantinely dokázali Red Wings v minulosti viackrát využiť ako svoju výhodu. Napríklad vo finále Západnej konferencie v roku 2009 sa v predĺžení piateho zápasu odrazil puk od zadného mantinelu na hokejku Darrena helma a a zaskočený brankár Chicaga Cristobal Huet už len bezmocne sledoval ukončenie série.


zdroj: youtube.com

"Mantinely v Joe Louis Arene boli špecifické. Taký Nicklas Lidstrom ich počas svojej kariéry využil vo svoj prospech možno stokrát. Vďaka týmto mantinelom sa výrazným spôsobom menila stratégia hry v útočnom pásme. Puk totiž odrážajú dvakrát viac ako mantinely na ostatných štadiónoch ligy," zamyslel sa tréner NY Islanders Doug Weight, ktorý je rodákom z Michiganu a v NHL odohral 19 sezón.

Legendou haly je aj správca Al Sobotka. V priestoroch tohto štadióna pôsobí už 46. rok a práve on zaviedol tradíciu mávania chobotnicou nad hlavou. Jej osem chápadiel pôvodne symbolizovalo osem víťazstiev, ktoré boli potrebné k víťazstvu v play-off (medzičasom sa samozrejme formát bojov o Stanleyho pohár zmenil).

"Túto tradíciu sme oživili v úvode deväťdesiatych rokov, kedy sa začali Red Wings opäť objavovať v play-off. Vtedy začali lietať chobotnice," spomína Sobotka. "Jedného dňa som sa jednoducho rozhodol zakrútiť chobotnicou nad hlavou a odvtedy sa to ujalo."


zdroj: youtube.com

Sobotka však zaviedol aj jednu menej známu tradíciu. V hale Joe Louis usporiadava raz mesačne veľkú grilovačku. Už takmer tridsať rokov mu nosia hráči mäsko a iné potraviny a on to potom všetko pripravuje na veľkom grile.

"Mám vlastný recept na rebierka. Obvykle grilujem takmer 25 kilogramov rebierok, kuracieho mäsa, burgrov a klobás," prezradil Sobotka.

Osobitnú spomienku na Joe Louis Arenu má bývalý útočník Adam Burish. V prvom zápase finálovej série v roku 2009 o vlások unikol tragédii, keď mu hrdlo prerezala korčuľa spoluhráča Bena Eagera.

"Jeho korčuľa ma vtedy porezala na krku. Chytil som si ranu a pomyslel som si, teraz vykrvácam. Našťastie išlo len o povrchovú ranu. Teraz sa už na tom zabávam, no vtedy som Benovi vravel - takmer si mi odrezal hlavu. Bol som centimeter od smrti," zaspomínal si Burish.


zdroj: youtube.com
"Je to jeden zo štadiónov, kde cítite na každom kroku históriu. Je to stará budova a aj ľudia, ktorí tam pracujú, tam pracujú roky. Je to teda všetko také osobnejšie ako inde. Mám na to obdobie krásne spomienky." Marián Hossa

V sezóne 2008-09 nazýval Joe Louis Arénu domácou halou aj slovenský krídelník Marián Hossa.

"Je to jeden zo štadiónov, kde cítite na každom kroku históriu. Je to stará budova a aj ľudia, ktorí tam pracujú, tam pracujú roky. Je to teda všetko také osobnejšie ako inde. Mám na to obdobie krásne spomienky," uviedol Hossa.

Ak bude niekomu stará hala chýbať, tak to bude už zmienený Al Sobotka.

"Ja na tomto mieste trávim viac času ako doma a niektorí ľudia mi vravia, že táto práca je mojou manželkou," usmieva sa Sobotka. "Som presvedčený o tom, že hala je stále v dobrej kondícii a dokázala by to potiahnuť ešte pekných pár rokov. Uznávam však, že nastal čas pre zmenu. Hovorí sa mi to ťažko a bude mi veľmi smutno, ale je to tak."

Po odsťahovaní sa Red Wings postretne halu Joa Louisa krutý osud. K slovu sa dostane sila buldozérov a štadión zrovnajú so zemou.

"Bude to veľmi smutný pohľad. Táto hala má parádny, veľmi rýchly ľad. Atmosféra v budove je elektrizujúca. Spája sa s ňou obrovská história, viažu sa k nej úžasné legendy spojené s vodcovstvom a Stanleyho pohármi. To všetko sa stalo na tomto mieste a koniec haly Joe Louis Arena bude smutný. Veľmi smutný," dodal s nostalgiou v hlase obranca Red Wings Mike Green.


Zdroj: chicago tribune


zdroj: youtube.com
zdroj: youtube.com

Najnovšie z klubu: Detroit Red Wings

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk