HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Pred 15  rokmi skóroval Nabokov v presilovke. Tu je osem najslávnejších gólov brankárov
zdroj: jäzva

Pred 15 rokmi skóroval Nabokov v presilovke. Tu je osem najslávnejších gólov brankárov

Desiateho marca 2002 strelil brankár Jevgenij Nabokov prvý gól v histórii NHL v presilovej hre. Zároveň sa tak zaradil k ďalším piatim gólmanom, ktorým sa podarilo skórovať v najlepšej lige sveta.

Nabokova draftoval klub San José Sharks v roku 1994 a v roku 2002 získal Calderovu trofej. Počas svojej kariéry v NHL odohral takmer 700 zápasov (353 víťazstiev), v roku 2008 bol finalistom Vezinovej trofeje. Jeho najslávnejší moment však prišiel pred pätnástimi rokmi.

Ruský brankár nepatril medzi tých, ktorí boli známi ako brankári s výnimočnou prácou s hokejkou. Keď sa mu však ponúkla pozícia na strelu počas power play Vancouveru Canucks 10. marca 2002, neváhal a vystrelil. Sharks hrali v tom čase presilovú hru a Nabokov sa zapísal do histórie.


zdroj: youtube.com

Prvý gól brankára: Billy Smith, New York Islanders, 28. novembra 1979

Brankár Ostrovanov je členom Siene slávy. Pri jeho mene nájdeme štyri víťazstvá Stanleyho pohára, Vezinovu trofej i trofej Conna Smytha. V histórii je však zapísaný aj ako strelec prvého brankárskeho gólu. 

Pravda, Smith ho nestrelil klasickým spôsobom. V súboji proti Colorado Rockies bol však posledným hráčom New Yorku, ktorý sa dotkol puku pred tým, než si ho do vlastnej bránke poslal Rob Ramage. Ten sa snažil nájsť spoluhráča na obrannej modrej, no prihrávka minula adresáta a puk skončil v prázdnej bránke Rockies. 

Veľa nechýbalo a Smithovi by tento primát nepatril. Ako autor prvého gólu brankára bol totiž pôvodne zapísaný ďalší člen Siene slávy Rogie Vachon z LA Kings. Jeho gól z 15. februára 1977 mu však po preskúmaní videozáznamu odobrali a gól pripísali Vicovi Venaskemu. zdroj: youtube.com

Prvý gól brankára dosiahnutý strelou: Ron Hextall, Philadelphia Flyers — 8. december 1987

Brankár Ron Hextall predstavuje skutočnú legendu. Fanúšikovia ho milovali i nenávideli. Počas svojej kariéry predviedol viacero pästných súbojov, ale získal aj trofej Conna Smytha. Aj to aj napriek prehre jeho Philadelphie vo finálovej série s Edmontonom. Hextall získal v rovnakej sezóne aj Vezinovu trofej a odborníci oceňovali jeho prácu s hokejkou. 

Nedá sa preto čudovať, že práve on strelil ako prvý brankár histórie čistokrvný gól strelou cez celé klzisko. V súboji z 8. decembra 1987 proti Bostonu Bruins mu ešte prvý pokus nevyšiel, no o pár sekúnd neskôr už diváci oslavovali historický moment. zdroj: youtube.com

Prvý gól brankára strelený v oslabení a zároveň aj v play-off, Ron Hextall, Philadelphia Flyers, 11. apríl 1989


A opäť Hextall! Svoj druhý gól kariéry strelil viac ako rok po prvom, presnejšie 11. apríla 1989. Stalo sa tak v play-off zápase proti Washingtonu Capitals. Jeho Letci boli v tom čase v oslabení, keď súper nahodil puk rutinným spôsobom do útočného pásma. Ron sa ho zmocnil a spoza bránky skóroval cez celú plochu. Zatiaľ čo jeho prvý gól všetkých šokoval, ten druhý už komentátor doslova privolal. Tesne pred jeho vsietením totiž do mikrofónu uviedol: "Máme tu situáciu, kedy vedú Flyers o dva góly a hrajú v oslabení. Dá sa teda očakávať odvolanie brankára Caps a prvý play-off gól Hextalla v kariére." A tak sa i stalo, Philadelphia napokon zvíťazila 8:5.

zdroj: youtube.com

Prvý gól brankára strelený bekhendom, José Theodore, Montreal Canadiens, 2001


Gól Joseho Theodora z roku 2001 bol iný ako predošlé prípady. A to hneď vo dvoch veciach. Bol to prvý gól brankára strelený bekhendom a navyše v tom istom zápase vychytal čisté konto. Theodore sa presadil v zápase Montrealu na ľade New Yorku Islanders 2. januára 2001 (Canadiens vyhrali 3:0).

zdroj: youtube.com

Prvá kombinácia gólu a čistého konta: Damian Rhodes, Ottawa Senators — 2. január 1999


Theodore skombinoval gól s čistým kontom, no v tomto smere prvý nebol. Už v roku 1999 sa to totiž podarilo Damianovi Rhodesovi z Ottawy. Jeho veľký deň prišiel 2. januára v súboji proti New Jersey. 

Tento gól je zaujímavý z viacerých pohľadov. Bol totiž prvým gólom brankára po štrnástich rokov a zároveň nikto predtým a nikto potom nestrelil gól v takej skorej fáze zápasu. Rhodes sa totiž presadil už v prvej tretine. Presnejšie povedané, gól strelil hráč Devils Lyle Odelein počas hry jeho tímu s extra útočníkom pri avizovanom vylúčení. Pred ním sa puku dotkol ako posledný Rhodes a gól tak patril jemu. Zaujímavosťou je i to, že brankár Ottawy skóroval do bránky, v ktorej v tej chvíli nebol Martin Brodeur. A práve o ňom bude reč pri ďalšom góle.


zdroj: youtube.com

Prvý víťazný gól: Martin Brodeur, New Jersey Devils — 15. február 2000

Brodeur patril medzi brankárov s výbornou rozohrávkou. Hru s pukom miloval a jeho kariéru si bez streleného gólu ani nevieme predstaviť. Celkovo sa v NHL strelecky presadil až trikrát. 

V tomto prípade však išlo o špecifický moment. Jeho gól padol podobne ako v prípadoch Smitha a Rhodesa pri avizovanom treste a naskočení extra útočníka na ľad. Devils v tom čase viedli nad Philadelphiou 2:1. Na rozdiel od jeho zvyšných dvoch gólov, pri tomto neskóroval sám, ale gól mu bol pripísaný po nešťastnom zásahu Daymonda Langkowa. Devils zvýšili na 3:1 a keďže potom dokázali Flyers výsledok skorigovať na 2:3, Brodeur sa zapísal ako autor víťazného gólu. zdroj: youtube.com

Bonus zo Slovenska: Sasu Hovi, Slovan Bratislava, 2008


Na záver pridajme jeden bonus z našej najvyššej súťaže. Fín Sasu Hovi sa stal počas pôsobenia v Slovana Bratislava miláčikom tribún a to i vďaka gólu, ktorý strelil v súboji proti Dukle Trenčín.

Puk vystrelený Hovim spoza bránky letel vyše 30 metrov vzduchom, dopadol za stredový bod na vhadzovanie, a potom sa viac než 20 metrov kĺzal do siete. „Vždy som chcel spoznať pocit strelca gólu, chcel som dvíhať ruky nad hlavu. Už viem, aké to je,“ povedal vtedy Fín, ktorý venoval gól manželke Juli a dcérke Saage. „Keď som za bránkou zachytil puk nahodený obrancom Dukly, v prvej chvíli som uvažoval, že ho odstrelím preč z nášho obranného pásma. Ale na prekvapenie žiadny z útočníkov Dukly ma neatakoval. Periférne som videl, že posledný obranca Trenčína je za modrou čiarou, druhá polovica klziska bola prázdna. Hlavou mi preblesklo: skús to! Mal som dosť času, aby som zamieril. Vysokým lobom som prehodil hráčov, a potom som už len sledoval, ako sa puk zo stredového kruhu kĺže do prázdnej bránky.“

Vôbec prvým strelcom spomedzi našich brankárov bol ale Miroslav Rečičár zo Spišskej Novej Vsi, ktorý skóroval v prvej lige na jeseň 2004.

zdroj: youtube.com
Zdroj: THN.com

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk