Päť najpamätnejších brankárskych výkonov v predĺženiach
zdroj foto: Allsports

Jäzva
14.3.2017

Ako sme vás informovali, nórska liga zažila rekordný zápas, v ktorom rozhodlo až ôsme predĺženie. Brankári Oskar Ostlund a Samuel Ward zneškodnili dohromady neuveriteľných 186 striel

Hráči Storhamaru Dragons zdolali v piatom zápase štvrťfinále play off nórskej ligy Spartu Warriors 2:1 až po 217 minútach a 14 sekundách hry. O osude najdlhšieho duelu hokejovej histórie rozhodol domáci Joakim Jensen v ôsmom predĺžení. Stretnutie sa začalo v nedeľu o 18.00 h, skončilo sa o viac než 8,5 hodiny neskôr - v noci na pondelok o 2.32 h.

Najslávnejšia liga sveta NHL takýto duel nikdy nezaznamenala, aj na jej úrovni však diváci videli pamätné stretnutia, v ktorých sa brankári zapotili viac, ako by im bolo po vôli. Magazín The Hockey News priniesol päť najväčších play-off výkonov brankárov NHL počas posledných 25 rokov.

5. Patrick Roy, Colorado Avalanche — 10. jún 1996

Na ceste za Stanleyho pohárom v roku 1996 vyradili hráči Colorada Floridu, no nebola to prechádzka ružovým sadom. V druhom stretnutí vyhrali 8:1, ale inak to boli zakaždým veľmi vyrovnané zápasy. Do histórie sa zapísal predovšetkým štvrtý súboj, ktorý lámal sériu.

Rozhodujúci gól padol až v treťom predĺžení. Panteri testovali Roya strelami zo všetkých možných pozícií a legendárny brankár čelil celkovo 63 strelám. Prekonať sa nenechal ani jednou z nich a svoju pevnosť ustrážil až do chvíle, kedy rozhodol päť minút pred koncom tretieho predĺženia jeho spoluhráč Uwe Krupp.

Ak vezmeme do úvahy posledné švrťstoročie, tak 63 úspešných zásahov predstavuje maximum brankára, ktorému sa podarilo vychytať shutout. Celkový rekord súťaže však patrí inému mužovi a pôsobí neprekonateľne.

Brankár Detroitu Red Wings Normie Smith totiž vychytal čisté konto v súboji proti Montrealu Maroons v roku 1936, kedy zneškodnil pri triumfe 1:0 po šiestom predĺžení neuveriteľných 92 striel.

Zdroj: youtube.com

4. Ron Tugnutt, Pittsburgh Penguins — 4. máj 2000

Spomínaný najdlhší zápas histórie NHL trval deväť tretín a rozhodol ho až Mud Bruneteau. V tridsiatych rokov videli diváci ešte jeden zápas so šiestimi predĺženiami a na podobnú udalosť sa potom čakalo desaťročia.

Súboj klasikov medzi Philadelphiu a Pittsburghom z roku 2000 priniesol viac ako 90 minút predĺženia. O víťazný gól sa postaral v piatom predĺžení Keith Primeau z Flyers. Brankár Ron Tugnutt v ten večer prehral, jeho výkon sa však zapísal ako jeden z najväčších. Zatiaľ čo jeho náprotivok Brian Boucher zneškodnil 57 z 58 striel, Tugnutt bol úspešný až v 70 zo 72 prípadov ohrozenia svojej bránky.

3. Ed Belfour, Toronto Maple Leafs — 16. apríl 2003

Člen Siene slávy sa zapísal v roku 2003 do histórie vo štvrtom play-off zápase medzi Torontom a Philadelphiou. V priebehu takmer šiestich tretín pochytal 72 zo 74 striel Letcov. Pre porovnanie, český brankár Roman Čechmánek čelil v rovnakom zápase iba 38 strelám. Tešil sa však napokon Čechmánek. Belfoura totiž Flyers prekonali svojou 75. strelou z hokejky Marka Recchiho.

2. Roberto Luongo, Vancouver Canucks — 11. apríl 2007

Belfour držal so 72 zákrokmi rekord modernej éry až do 11. apríla 2007. Séria medzi Vancouverom a Dallasom priniesla jednu z najväčších drám v rámci prvého zápasu prvého kola play-off. Canucks viedli 4:2, no Stars v tretej tretine vyrovnali. A nasledovala neskutočná dráma, ktorú rozlúsklo až štvrté predĺženie.

Brankár Dallasu Marty Turco zneškodnil 51 z 56 striel, no výrazne viac sa zapotil Luongo. Ten mal v čase víťazného gólu spoluhráča Henrika Sedina na svojom konte 72 úspešných zákrokov. Ani to však ešte nebol najvýnimočnejší brankársky výkon modernej éry.

1. Dominik Hašek, Buffalo Sabres — 27. apríl 1994

Hašek prestúpil do Buffala v auguste 1992 a prezývku "Dominátor" si zaslúžil práve vďaka výnimočným výkonom v bránke Sabres. Počas svojej druhej sezóny v Buffale získal trofej Wiliama Jenningsa a prvú zo svojich šiestich Vezinových trofejí. Zároveň ponúkol v play-off jeden z najdominantnejších výkonov histórie.

Všetko sa to udialo v súboji prvého kola proti New Jersey Devils. Na druhej strane stál Martin Brodeur. Nikto nemohol tušiť, na akú klasiku sa zmení šiesty duel série. Diváci sledovali už siedme predĺženie a stav bol stále bezgólový. O jediný a tým pádom rozhodujúci gól sa postaral až Dave Hannan z Buffala. Hrdinami však boli predovšetkým obaja brankári. Brodeur zneškodnil 49 z 50-tich striel. To však nebolo nič v porovnaní s Haškom, ktorý vychytal shutout s neuveriteľnými 70-timi zásahmi.

Spomínaný Smithov rekord z roku 1936 síce neprekonal, no ten už asi neprekoná nikdy nikto. A aj 70-zásahový shutout Haška by mal byť ešte dlhé roky posledným takýmto výkonom na úrovni NHL.

Zdroj: THN.com