HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Cíger vyzdvihol nasadenie a kolektívny výkon, oporou J. Hudáček
zdroj: TASR

Cíger vyzdvihol nasadenie a kolektívny výkon, oporou J. Hudáček

Slovenskí hokejisti majú za sebou úspešný štart do záverečnej prípravy pred májovými MS. V Dánsku vyhrali nad domácim výberom oba zápasy zhodne 2:0 a pozitívne sa naladili pred ďalšími stretnutiami Euro Hockey Challenge. Viacerí hráči zaujali svojimi výkonmi a zlepšili si vyhliadky smerom k nominácii na svetový šampionát, tréner Zdeno Cíger po dvojzápase takisto vyzdvihol bojovný kolektívny výkon mužstva, ktoré sa mohlo vzadu oprieť o stopercentného Júliusa Hudáčka.

Brankár švédskeho Örebra mal hlavný podiel na úspešnom slovenskom vstupe do prípravy. Vo štvrtok v Odense zneškodnil všetkých 21 striel domácich hráčov a o dva dni neskôr v Aalborgu svoj bezchybný výkon zopakoval, keď sa prezentoval sedemnástimi úspešnými zákrokmi. Najmä v prvej tretine, keď Dáni vybehli na súpera a zasypali slovenskú bránku salvou striel, podržal svoj tím. "Dôležité bolo, že sme dánsky tlak ustáli. Julo Hudáček nás opäť podržal, sálala z neho istota, čo je veľmi dobré. Som veľmi rád, že mu to vyšlo. Mužstvo potrebovalo od neho takéto výkony. Vychytal dve nuly, čo je perfektné. Hráčom sa potom aj ľahšie hrá, keď cítia vzadu istotu," povedal pre TASR Cíger.

Július Hudáček sa poďakoval aj spoluhráčom, ktorí mu pomáhali čistiť priestor pred jeho bránkoviskom. "Dve čisté kontá za sebou, na to brankár potrebuje aj šťastie. Niekedy vám to tam padne v prvej, inokedy v poslednej minúte a je po shutoute. Som však spokojný, predovšetkým ako pracovalo celé mužstvo predo mnou. Výsledky zo severu sú dobrým vstupom do ďalších prípravných stretnutí a určite posilnia sebavedomie kolektívu. No nezabudnime, že Dánom prídu siedmi - desiati hráči zo švédskej SHL či inej súťaže, aj do nášho kádra pribudnú ďalší hráči, na šampionáte to bude už úplne niečo iné," pripomenul Hudáček, že so severanmi sa Slováci stretnú aj o mesiac v kolínskej Lanxess aréne v základnej skupine MS.

Slováci sa v oboch dueloch s Dánmi ťažko presadzovali smerom dopredu, na výhru im však napokon stačili zhodne dva góly. V prvom stretnutí sa strelecky presadili Libor Hudáček a Patrik Lušňák, v druhom sa pod triumf podpísali presnými zásahmi Tomáš Hrnka a Andrej Kudrna. "Počítali sme, že v odvete na nás Dáni vybehnú, so snahou odčiniť štvrtkovú prehru. Tak sa aj stalo, no postupne sa to vyrovnalo a v závere sme už boli lepším tímom. Základom však bolo, že sme ustáli úvodný tlak. Na začiatok prípravy sú dve víťazstvá v Dánsku povzbudivé," vyslovil sa Kudrna pre stránku SZĽH.

Zdeno Cíger
Zdeno Cíger (zdroj: TASR)

Cígerov tím sa ťažko presadzoval cez stredné pásmo, ktoré Dáni totálne prehustili. Preto musel tréner zvoliť jednoduchší prechod do útoku. "V sobotňajšom zápase sme od druhej tretiny začali viac využívať mantinely, útočníci chodili viac do hĺbky, riešili sme situácie aj nahodením puku. Je pozitívne, že sme zostali trpezliví. Chalani pochopili, že iná cesta nevedie, len tvrdo drieť a hrať jednoducho," povedal Cíger.

Dvojzápas ukázal podľa neho viacero pozitív, i keď smerom k MS je ešte stále čo zlepšovať. "Nebudem menovať jednotlivcov, ale teší nás nasadenie hráčov, ich snaha odovzdať maximum a pobiť sa o víťazstvo. To je veľmi pozitívne. Treba vyzdvihnúť kolektívny výkon tímu, chalani na ľade komunikujú a navzájom si pomáhajú. Sú to veľmi ťažké zápasy, v príprave nastupujeme proti mužstvám, ktoré hrajú veľmi defenzívny hokej, čakajú na chyby, hrajú rýchlo, vedia si utvoriť veľa prečíslení. Som rád, že aj po chybách sme sa vždy ochotne vracali dozadu," zdôraznil Cíger.

V rámci série Euro Hockey Challenge odohrajú jeho zverenci ešte šesť stretnutí. Najbližší týždeň ich čaká dvojzápas so Švajčiarskom, s ktorým sa stretnú vo štvrtok 13. apríla v Trenčíne a v sobotu 15. apríla v Žiline. "My musíme hrať naďalej kolektívne. Nemáme hráčov, ktorí by nejako vyčnievali nad ostatnými. Aj preto sme proti Dánom rovnomerne vyťažovali všetky štyri útoky, aby sme si v ťažkých zápasoch hraných v rýchlom tempe udržali sily. V ďalších dueloch chceme vyskúšať čo najviac hráčov, aby sme si pred šampionátom utvorili obraz o ich výkonnosti," dodal Cíger.

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2017

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk