HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Fínsko je krásne, ale drahé. Chce to posun do áčka, usmieva sa talentovaný Bodák
zdroj: jäzva

Fínsko je krásne, ale drahé. Chce to posun do áčka, usmieva sa talentovaný Bodák

Slovensko reprezentoval vo všetkých mládežníckych kategóriách a najnovšie má na svojom konte už aj prvé skúsenosti s hrou za seniorský národný tím. Pravda, choroba mu povolila odohrať za olympijský výber v poľskej Krynici iba dve tretiny, osemnásťročného obrancu Martina Bodáka však ešte v drese s dvojkrížom na hrudi v budúcnosti určite uvidíme.

Počas uplynulých dvoch sezón totiž predviedol v juniorskom tíme fínskej Tappary Tampere výrazný progres a opustenie rodného Spiša v mladom veku sa mu začína vyplácať.

"Bol to veľmi dobrý krok. Zlepšil som sa po všetkých hokejových stránkach a dalo mi to veľa aj do osobného života. V šestnástich som sa musel osamostatniť a žiť ako dospelí ľudia," uviedol na margo svojho rozhodnutia vybrať sa v roku 2015 na sever Európy Martin Bodák pre hokej.sk.

Práve v tom období draftoval spiššskonovovesského obrancu do KHL aj bratislavský Slovan. Do Fínska ho však lákala predovšetkým povestne kvalitná práca s mladými hráčmi. "Vo Fínsku sa kladie na korčuľovanie veľký dôraz. Osobne cítim, že som sa po tejto stránke zlepšil," zamyslel sa M. Bodák. Svojimi výkonmi postupne prerástol juniorku Tappary a prvé skúsenosti so seniorským hokejom začal zbierať v tíme LeKi v nižšej súťaži Mestis. A dočkal sa aj premiérových štyroch štartov v drese slávnej Tappary.

"Vravel mi - ideme do toho, neboj sa a ukáž, čo v tebe je! Povzbudili ma aj chalani a napokon sa mi hralo veľmi dobre."

Svojho veľkého dňa sa dočkal vo veku 18 rokov, 2 mesiace a 3 dni. Debutom proti Lukko Rauma sa tak stal vôbec najmladším Slovákom, ktorý kedy nastúpil v najvyššej fínskej lige.

"Dozvedel som sa to deň predtým a musím priznať, že som bol nervózny. Potom však za mnou prišiel tréner a upokojil ma. Vravel mi - ideme do toho, neboj sa a ukáž, čo v tebe je! Povzbudili ma aj chalani a napokon sa mi hralo veľmi dobre," zaspomínal si na svoju veľkú premiéru Martin Bodák. V budúcej sezóne by už chcel obliekať dres A-tímu Tampere pravidelne.


"Určite je to môj cieľ," naznačil Bodák. Na základe vlastných skúseností vie, že by ho to posunulo opäť o krok napred. "Rozdiel je hlavne vo vyzretosti hráčov. Nenapádajú tak bezhlavo ako v juniorke, hráči sú silnejší a je to také vyspelejšie. Z pohľadu herného štýlu som bol v podstate pripravený, pretože v juniorke sa snažíme hrať to isté čo preferuje áčko."

Po dvoch rokoch strávených v organizácii Tappary má už o fínskom hokeji dokonalý prehľad. Najväčšieho rivala klubu však spoznal už po príchode do Tampere.

"Určite je ním mestský rival Ilves. Oba kluby hrajú na jednom štadióne a zaujímavé je, že na jednej polovici je Tappara a na druhej Ilves. Sú tam však tri ľadové plochy, takže vždy je kde trénovať," objasnil Bodák.

Vo Fínsku sa našiel po hokejovej i životnej stránke. "Je to krásna krajina s množstvom lesov a jazier. Aj samotné mestá sú pekné. Len keby to tam bolo lacnejšie. Ak chcem pomýšľať na komfortnejší život, tak sa budem musieť presadiť v áčku a podpísať lepšiu zmluvu," rozosmial sa sympatický Spišiak, ktorého meno by mohlo zaznieť aj na tohtoročnom drafte do NHL. Medzi európskymi korčuliarmi mu patrí 71. priečka. "Určite by som nebol proti tomu, ak by si ma nejaký klub vybral. Zámorského štýlu sa nebojím a už ako dieťa som držal palce Torontu Maple Leafs. Sám som teda zvedavý, ako to dopadne."


Najnovšie z klubu: Tappara Tampere

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk