HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Ako vyhrať Stanleyho pohár? Analýza favorizuje Washington
zdroj: TASR/AP

Ako vyhrať Stanleyho pohár? Analýza favorizuje Washington

Sedem z posledných ôsmich Stanleyho pohárov vyhrali kluby Pittsburgh Penguins, Chicago Blackhawks a Los Angeles Kings. Čo ich spájalo a aké tromfy sú hlavným predpokladom úspechu?

Je jasné, že víťazstvo v základnej časti potrebné určite nie je. Len jeden z posledných ôsmich víťazov Stanleyho pohára vyhralo aj Prezidentskú trofej.

Magazín The Hockey News podrobil analýze tímy Pittsburghu Penguins (2009, 2016), Chicago Blackhawks (2010, 2013, 2015) a Los Angeles Kings (2012, 2014). Na základe ich porovnania dospel k hlavným faktorom, ktoré garantujú cestu na absolútny vrchol.

Hviezdny základ

Sidney Crosby. Jevgenij Malkin. Patrick Kane. Jonathan Toews. Brent Seabrook. Drew Doughty. Anze Kopitar. Marián Gáborík. Každá z týchto superhviezd NHL hrala na ceste za pohárom významnú rolu. Všetci z nich boli vybraní v prvej polovici prvého kola draftu klubmi, ktoré v tom čase nezažívali hviezdne obdobie.

"Ak chcete byť úspešní, musíte mať takýchto hráčov," uviedol generálny manažér Chicaga Stan Bowman. "Niekedy sa samozrejme podarí získať hviezdu aj inou cestou. My sme napríklad získali Artemija Panarina ako voľného hráča. Týmto spôsobom však elitných hráčov pravidelne loviť nemôžete."

Základnými kameňmi majstrovských klubov boli hráči, ktorých získali v drafte. Okrem spomínaných mien z prvého kola nimi boli aj Kris Letang (Penguins ho získali v treťom kole), Duncan Keith a Corey Crawford (voľby Chicaga z druhého kola) či Jonathan Quick (LA, tretie kolo).

Za veľké mená je pochopiteľne treba zaplatiť. Kane, Toews, Kopitar, Malkin a Crosby sú z pohľadu platov na prvom, prvom, treťom, piatom a siedmom mieste v rámci celej NHL.

"Vedeli sme, že kostru tímu tvoria šiesti až ôsmi hráči, ktorých musíme patrične zaplatiť. Ak chcete vyhrať Stanleyho pohár, musíte mať v tíme hráčov, ktorí zvládnu ťažké boje v play-off a zaberú v nich naplno," podotkol Bowman.

Play-off samozrejme vytvára aj nových hrdinov. Crawford prevzal v Chicagu pozíciu Anttiho Niemiho (šampión z roku 2010), Tyler Toffoli a Tanner Pearson hrali dôležitú rolu pri majstrovskej jazde LA v roku 2014. Pri vlaňajšom triumfe Penguins vystrelili nahor Bryan Rust, Conor Sheary a hlavne brankár Matt Murray.

Základom úspechu je pochopiteľne defenzíva. Tím potrebuje kvalitných obrancov a spoľahlivého brankára. Nemusí to byť superhviezda, mužstvo však potrebuje stabilnú oporu. Všetkých sedem majstrovských tímov malo brankára, ktorý odchytal aspoň trinásť zo šestnástich víťazstiev. Pravdivosť tohto predpokladu sa naposledy nepotvrdila ešte v roku 1991.

"V play-off nemôžete mať o svojom brankárovi žiadne pochybnosti. Musíte na neho vsadiť a úplne mu veriť. Musí to byť chlap, ktorý s tímom žije a je ochotný položiť zaň život. Brankár je základný pilier, na ktorom mužstvo stojí i padá. Brankár je tým, kto sedí na sedadle vodiča tímu," zamyslel sa bývalý výborný brankár Bill Ranford, ktorý je trénerom Jonathana Quicka v Los Angeles.

Kontrola hry

Šampióni dokážu diktovať tempo hry a zápasy sa odohrávajú v ich réžii. Penguins, Kings a Hawks skončili podľa indexu Corsi vo svojich majstrovských sezónach na sedemnástom, prvom, prvom, druhom, prvom, piatom a treťom mieste.

Výmeny počas sezóny

Každý z členov veľkej trojky dokázal vylepšiť svoj tím aj počas sezóny. Penguins získali v roku 2009 Billa Guerina a Chrisa Kunitza, Kings v roku 2012 Jeffa Cartera a v roku 2014 Mariána Gáboríka. Chicago ukoristilo v roku 2013 Michala Handzuša a v roku 2015 Antoine Vermetta a Kimma Timonena. Vlani získali Penguins pred uzávierkou prestupového obdobia Justina Schultza a čo bolo ešte dôležitejšie, pár mesiacov predtým aj Carla Hagelina a Trevora Daleya.

Rýchlosť

Minuloročný tím Penguins bol považovaný za jeden z najrýchlejších v histórii. Tréner Mike Sullivan forsíroval rýchly pohyb a rýchlu distribúciu pukov.

"Každý z nás sa snaží sledovať konkurenciu a obohacovať svoju hru o nové prvky. Schopnosť naštudovať si súperov a uchmatnúť im nejaký šikovný koncept vám môže len pomôcť. Je to súčasť nášho biznisu," priznal Sullivan. "Je mi jasné, že náš úspech donútil viacerých súperov zamerať sa na faktor rýchlosti. My sme ňou uspeli a teraz sa tak snažia hrať aj iní."

Aj Penguins z roku 2009 boli veľmi rýchli. Crosby s Letangom boli navyše o sedem rokov mladší a ešte rýchlejší. Majstrovskký tím Blackhawks z roku 2010 spoliehal na rýchle nohy Kanea, Toewsa a spol. Mnoho rýchlych korčuliarov mali aj v rokoch 2013 a 2015. Výnimkou boli zlaté tímy Kings z rokov 2012 a 2014. Iste, ani oni nemali vyložene pomalých hráčov, no tempo protivníkov dokázali spomaľovať neúprosným forčekingom fyzicky zdatných útočníkov.

Špeciálne tímy

V modernom hokeji rozhodujú presilovky a oslabové hry. Čísla ukazujú, že presilové hry až také brilantné byť nemusia. Žiaden z majstrovských tímov neskončil v tejto štatistike v základnej časti vyššie, než na štrnástom mieste. Z pohľadu play-off skončil zlatý celok spomedzi šestnástich účastníkov v poradí využívania presiloviek najvyššie na piatom mieste.

Skutočne dôležité boli zakaždým skôr oslabové hry. Každý zo šampiónov skončil z pohľadu úspešnosti v hre v početnej nevýhode v prvej jedenástke ligy. V štyroch prípadoch skončili na piatej a lepšej pozícii. Päť zo siedmich víťazov Stanleyho pohára skončilo v poradí oslabových hier v play-off v prvej päťke.

Sila

Kings z rokov 2012 a 2014 vsádzali v prvom rade na robustné postavy a veľkú silu svojich hráčov. V oboch prípadoch prevyšovali výškový i váhový priemer ligy.

Na druhej strane tu však máme Chicago, ktoré bolo z tohto pohľadu ligovým podpriemerom a to isté platilo aj vlani o Penguins. Chýbajúcu silu teda môže efektívne nahradiť rýchlosť a zručnosť.

Čo nám z toho všetkého vychádza? Ktorý tím má najväčšiu šancu získať Stanleyho pohár v tejto sezóne?

Podľa porovnania ukazovateľov magazínom The Hockey News má najväčšie šance Washington Capitals. Podľa indexu Corsi je víťaz Prezidentskej trofeje na tretej priečke. V tíme má potrebné superhviezdy (hlavne Alexandra Ovečkina), Capitals majú skvelých centrov, ale aj obrancov schopných zvládať veľkú minutáž a spoľahlivého brankára Holtbyho. V rámci prestupovej uzávierky navyše získali elitného zadáka Kevina Shattenkirka. V úspešnosti oslabových hier patrí Washingtonu siedma priečka. Východisková situácia klubu z hlavného mesta je teda výborná. Už len to potvrdiť aj na ľade.


Zdroj: THN.com


Najnovšie z klubu: Washington Capitals

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk