Pre nás ste majstri!
zdroj foto: jäzva

Pre nás ste majstri!

jäzva
21.4.2017

"Ďakujeme, pre nás ste majstri". Mohutné skandovanie popradských tribún znelo ešte dlho po tom, čo ruský útočník Kirill Slepec zabil nádej slovenských bojovníkov na boj o medaily. Jediná strela rozprášila sen odhodlanej partie, ktorá dokázala za jeden týždeň vrátiť krajine pod Tatrami hokejovú radosť.

"Bolo to pre mňa niečo strašné. Ani som nevnímal, že ešte dýcham a do očí sa mi tlačili slzy. Bolo mi to veľmi ľúto. Celkovo to však bol pre mňa jeden z najväčších zážitkov života a títo ľudia na tribúnach nám neskutočne pomáhali."

"Je to obrovské sklamanie. Chceli sme medailu a to sa nám nepodarilo. Za výkony sa hanbiť nemusíme, ale je nám ľúto, že fanúšikovia odchádzali z haly po našej prehre," vliekli sa slová zo sklamaného útočníka Miloša Fafráka. Jeho spoluhráč z prvého útoku Adam Liška na tom nebol o nič lepšie. "Pociťujem obrovské sklamanie, pretože sme chceli tento zápas vyhrať a dosiahnuť na medaily."

Práve Liška s Fafrákom predviedli v 35. minúte typickú ukážku kolektívnych výkonov, ktoré Slovákov zdobili na celom turnaji. Adam našiel šikovnou zadovkou spoza bránky Miloša a tribúny šaleli. Slováci viedli 2:1 a kráčali do semifinále.

"Trénujem to a chalani ma poznajú. Vedeli, že tam majú byť a pre mňa sú všetci hrdinovia," poznamenal Liška v súvislosti s krásnou asistenciou. V tej chvíli bol na vrchole blaha. V 69. minúte zažil naopak pocit najhorší. "Bolo to pre mňa niečo strašné. Ani som nevnímal, že ešte dýcham a do očí sa mi tlačili slzy. Bolo mi to veľmi ľúto. Celkovo to však bol pre mňa jeden z najväčších zážitkov života a títo ľudia na tribúnach nám neskutočne pomáhali."

Sklamanie mladých slovákov
jäzva

Atmosféru v popradskej hale počas šampionátu nespoznával ani domáci zástupca Adam Žiak.

"Je to obrovské sklamanie a pre mňa o to väčšie, že prišlo na štadióne, kde hrávam aj v klube. Určite je to jedno z najväčších sklamaní života," povzdychol si Žiak. "Vyhrávali sme, verili sme, že to zvládneme a po góle v predĺžení nastala bezradnosť. Obrovská vďaka patrí fanúšikom, ktorí nám tu vytvorili neskutočnú atmosféru."


"Sme veľmi sklamaní, toto bola totálna podpásovka. Celý šampionát sme hrali výborne, bojovali sme a takto to dopadlo."

Brankár Juraj Sklenár kľačal po rozhodujúcom góle na kolenách vo svojej bránke ešte niekoľko minút. Pohľad na neho i ostatných zlomených slovenských mladíkov trhal srdce.

"Sme veľmi sklamaní, toto bola totálna podpásovka. Celý šampionát sme hrali výborne, bojovali sme a takto to dopadlo," držal Sklenár slzy na krajíčku. "Boli sme blízko k víťazstvu, neuznali nám gól. Škoda, že to už potom nepadlo do bránky. Toto sklamanie bude trvať dlho a veľmi to bolí."

Juraj Sklenár
jäzva

Medailu síce zverenci Norberta Javorčíka nezískajú, v Poprade však predsa len získali veľa.

"Teší nás, že sme si získali fanúšikov. Dokázali sme, že Slovensko je hokejová krajina a ďakujem ľuďom za obrovskú podporu," skonštatoval Sklenár. "Celú kariéru sme čakali na takúto príležitosť a o to viac teraz bolí, že sme ju nevyužili."

Mladí hokejisti vnímali podľa Adama Žiaka obrovskú podporu v hale, ale aj energiu od ľudí, ktorí im držali palce. "Boli našim šiestym hráčom na ľade a niečo také som ešte nikdy nezažil. Budem na to spomínať v dobrom."

Štvrtkovou prehrou sa pre týchto hráčov nič nekončí. Prítomní skauti vyťahovali po ich akciách často zápisníky a šampionát by mal viacerým otvoriť dvere do veľkého hokejového sveta.

"Bol to však neskutočný zážitok a pre nás všetkých dôležitý kariérny krok. Uvidíme čo nás teraz čaká. Teraz sa rozídeme každý svojou cestou, ale ja verím, že sa stretneme vo vyšších ročníkoch a raz tú medailu získame," zaželal si útočník Jozef Baláž, na ktorého nadviazal Adam Liška: "Trénujeme spolu od šestnástky a väčšina z nás zažila prvé majstrovstvá sveta. Verím, že si to zopakujeme v dvadsiatke a urobíme všetko preto, aby sme úspech získali. Tento tím na to má. Teraz sa rozlúčime a bude to veľmi ťažké. Sme totiž naozaj výborní kamaráti."

O súdržnosti, ktorá v tíme vládla, svedčí i záverečná odpoveď Miloša Fafráka na našu otázku, ktorú z pomyselných fotografií svetového šampionátu by si odložil do rodinného albumu.

"Tímovú fotku. Jednoznačne. Ten tím pre nás znamenal najviac a som šťastný, že som bol súčasťou tohto kolektívu. Dúfajme, že sa ešte stretneme," dodal 17-ročný Martinčan.


21.4.2017
Odporúčame ti