HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Pre nás ste majstri!
zdroj: jäzva

Pre nás ste majstri!

"Ďakujeme, pre nás ste majstri". Mohutné skandovanie popradských tribún znelo ešte dlho po tom, čo ruský útočník Kirill Slepec zabil nádej slovenských bojovníkov na boj o medaily. Jediná strela rozprášila sen odhodlanej partie, ktorá dokázala za jeden týždeň vrátiť krajine pod Tatrami hokejovú radosť.

"Bolo to pre mňa niečo strašné. Ani som nevnímal, že ešte dýcham a do očí sa mi tlačili slzy. Bolo mi to veľmi ľúto. Celkovo to však bol pre mňa jeden z najväčších zážitkov života a títo ľudia na tribúnach nám neskutočne pomáhali."

"Je to obrovské sklamanie. Chceli sme medailu a to sa nám nepodarilo. Za výkony sa hanbiť nemusíme, ale je nám ľúto, že fanúšikovia odchádzali z haly po našej prehre," vliekli sa slová zo sklamaného útočníka Miloša Fafráka. Jeho spoluhráč z prvého útoku Adam Liška na tom nebol o nič lepšie. "Pociťujem obrovské sklamanie, pretože sme chceli tento zápas vyhrať a dosiahnuť na medaily."

Práve Liška s Fafrákom predviedli v 35. minúte typickú ukážku kolektívnych výkonov, ktoré Slovákov zdobili na celom turnaji. Adam našiel šikovnou zadovkou spoza bránky Miloša a tribúny šaleli. Slováci viedli 2:1 a kráčali do semifinále.

"Trénujem to a chalani ma poznajú. Vedeli, že tam majú byť a pre mňa sú všetci hrdinovia," poznamenal Liška v súvislosti s krásnou asistenciou. V tej chvíli bol na vrchole blaha. V 69. minúte zažil naopak pocit najhorší. "Bolo to pre mňa niečo strašné. Ani som nevnímal, že ešte dýcham a do očí sa mi tlačili slzy. Bolo mi to veľmi ľúto. Celkovo to však bol pre mňa jeden z najväčších zážitkov života a títo ľudia na tribúnach nám neskutočne pomáhali."

Sklamanie mladých slovákov
jäzva

Atmosféru v popradskej hale počas šampionátu nespoznával ani domáci zástupca Adam Žiak.

"Je to obrovské sklamanie a pre mňa o to väčšie, že prišlo na štadióne, kde hrávam aj v klube. Určite je to jedno z najväčších sklamaní života," povzdychol si Žiak. "Vyhrávali sme, verili sme, že to zvládneme a po góle v predĺžení nastala bezradnosť. Obrovská vďaka patrí fanúšikom, ktorí nám tu vytvorili neskutočnú atmosféru."


"Sme veľmi sklamaní, toto bola totálna podpásovka. Celý šampionát sme hrali výborne, bojovali sme a takto to dopadlo."

Brankár Juraj Sklenár kľačal po rozhodujúcom góle na kolenách vo svojej bránke ešte niekoľko minút. Pohľad na neho i ostatných zlomených slovenských mladíkov trhal srdce.

"Sme veľmi sklamaní, toto bola totálna podpásovka. Celý šampionát sme hrali výborne, bojovali sme a takto to dopadlo," držal Sklenár slzy na krajíčku. "Boli sme blízko k víťazstvu, neuznali nám gól. Škoda, že to už potom nepadlo do bránky. Toto sklamanie bude trvať dlho a veľmi to bolí."

Juraj Sklenár
jäzva

Medailu síce zverenci Norberta Javorčíka nezískajú, v Poprade však predsa len získali veľa.

"Teší nás, že sme si získali fanúšikov. Dokázali sme, že Slovensko je hokejová krajina a ďakujem ľuďom za obrovskú podporu," skonštatoval Sklenár. "Celú kariéru sme čakali na takúto príležitosť a o to viac teraz bolí, že sme ju nevyužili."

Mladí hokejisti vnímali podľa Adama Žiaka obrovskú podporu v hale, ale aj energiu od ľudí, ktorí im držali palce. "Boli našim šiestym hráčom na ľade a niečo také som ešte nikdy nezažil. Budem na to spomínať v dobrom."

Štvrtkovou prehrou sa pre týchto hráčov nič nekončí. Prítomní skauti vyťahovali po ich akciách často zápisníky a šampionát by mal viacerým otvoriť dvere do veľkého hokejového sveta.

"Bol to však neskutočný zážitok a pre nás všetkých dôležitý kariérny krok. Uvidíme čo nás teraz čaká. Teraz sa rozídeme každý svojou cestou, ale ja verím, že sa stretneme vo vyšších ročníkoch a raz tú medailu získame," zaželal si útočník Jozef Baláž, na ktorého nadviazal Adam Liška: "Trénujeme spolu od šestnástky a väčšina z nás zažila prvé majstrovstvá sveta. Verím, že si to zopakujeme v dvadsiatke a urobíme všetko preto, aby sme úspech získali. Tento tím na to má. Teraz sa rozlúčime a bude to veľmi ťažké. Sme totiž naozaj výborní kamaráti."

O súdržnosti, ktorá v tíme vládla, svedčí i záverečná odpoveď Miloša Fafráka na našu otázku, ktorú z pomyselných fotografií svetového šampionátu by si odložil do rodinného albumu.

"Tímovú fotku. Jednoznačne. Ten tím pre nás znamenal najviac a som šťastný, že som bol súčasťou tohto kolektívu. Dúfajme, že sa ešte stretneme," dodal 17-ročný Martinčan.


Slovensko 18 - Rusko 18 (20 obrázkov v galérii)

Najnovšie z klubu: Slovensko 18

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2018

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk