HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Slováci v paradoxnej pozícii - teoretický postup, zamotaný zostup
zdroj: jäzva

Slováci v paradoxnej pozícii - teoretický postup, zamotaný zostup

Slovenskí hokejisti sa do nedeľňajšieho rána v dejisku MS zobudili s vedomím imperatívu jedného bodu v dvoch zostávajúcich zápasoch. V hre za "bláznivých" okolností bol v A-skupine aj postup do štvrťfinále, ktorý ale velil zdolať USA i Švédsko v radnom čase.

K boju Slovenska o zotrvanie v A-kategórii pomohlo v sobotu víťazstvo Nemecka nad Talianskom 4:1, lenže ak by zverenci Zdena Cígera v nedeľu nebodovali proti Američanom a následne by večer Dáni v riadnom hracom čase prehrali so Švédmi, rysovala by sa minitabuľka troch posledných v kolínskej vetve. Prvým kľúčom by tak bol pondelňajší zápas Dánov proti Taliansku, v ktorom majú severania nevýhodu krátkej regenerácie. Ak by to Taliani využili za tri body, pred utorňajším slovenským záverom proti Švédsku by sa vytvorila trojica v poradí 6. Taliansko, 7. SR a 8. Dánsko. Dáni vypadnúť nemôžu, keďže v roku 2018 organizujú MS. O poschodie nižšie by tak klesol siedmy tím. "Čierneho Petra" by tak mali v rukách v prípade bezbodovej prehry so Švédskom Slováci, ale do hry by tiež vstúpil paralelne hraný parížsky zápas Bielorusov s Nórmi. Podľa regúl v prípade, ak z jednej skupiny je ôsmy tím automaticky chránený, tak druhého zostupujúceho (prvým sú v B-skupine už naisto Slovinci) určí lepšia bilancia mužstiev na priečkach číslo 7 v oboch vetvách. Bielorusom by tak stačil proti Nórom bod a tiež to v programe MS vychádza tak, že ich súper na tento duel nastúpi s krátkym regeneračným intervalom po zápase s Kanadou.

Paradoxne ale zároveň vzhľadom na formát turnaja celkom prirodzene mohlo aj v tejto fáze (o záchranu bojujúce) Slovensko postúpiť do vyraďovačky. Po plných víťazstvách nad favoritmi by malo 10 bodov a v nedeľu 9-bodoví Nemci a Lotyši (na 4., resp. 5. priečke) sa na úplný záver skupinovej fázy stretnú vo vzájomnom zápase. Jeden z nich má postup istý. Ak by Švédi pustili všetky body Dánom a Lotyši nad Nemeckom zvíťazili po predĺžení, o postupe zo 4. miesta by rozhodla opäť tabuľka troch, kde by na tom boli najlepšie Slováci pred Švédskom a Nemeckom. Postupová matematika mala však aj ďalšie bezbreho teoretické varianty.

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk