;
Tvrdý americký trest za slovenskú gólovú odvahu, brankár Hudáček spustil tvrdú kritiku
zdroj foto: jäzva

Jäzva
14.5.2017

Víkendový dvojzápas s tenisovým skóre 0:6 a 1:6 slovenským hokejistom ukázal, že v tomto zložení ešte na meranie síl so svetovou špičkou nedorástli.

Po gólovo bezzubom vystúpení proti Rusku konečne rozjasal tribúny posiate bielym dresmi s dvojkrížom obranca Martin Gernát, no jeho gól za priebežného stavu 0:2 súpera akurát tak zdravo nahneval. Trest za slovenskú gólovú opovážlivosť prišiel rýchlo a bol nekompromisný. O necelých osem minút neskôr už prehrávali zverenci Zdena Cígera 1:4 a ich bodové nádeje odviezla z ľadu rolba na úpravu ľadu.

"Po tom góle na 1:2 nám v hlavách prebehlo, že môžeme vyrovnať. Nechali sme sa poblázniť a začali sme hrať otvorený hokej. Mali sme pár šancí, útočili sme, ale prepadli sme," pustil sa do hodnotenia zápasu útočník Libor Hudáček. "Dostali sme tretí gól, potom tečovaný od "Čaja" a už bolo hotovo. Američania boli pripravení na brejky a využívali ich. Otvorili sme to však preto, lebo sme potrebovali získať aspoň bod a chceli sme urobiť všetko pre vyrovnanie."

Práve v druhej tretine sa pritom chvíľami zdalo, že by to nemuselo skončiť takto neveselo. Slováci ju vyhrali na strely 11:8 a po Gernátovom góle bola atmosféra vo vyše trinásťtisícovom kotlíku mimoriadne prajná.

"Američania ukázali úroveň NHL. Napriek tomu si myslím, že ak by sme vyrovnali na 2:2, tak sme s nimi mohli hrať dobrú partiu aj v tretej tretine. Boli by nervóznejší," zamyslel sa L. Hudáček. "Prepadli sme však a vyšachovali nás do prázdnej bránky. Po štvrtom góle už hrali to, čo potrebovali."

Slováci po prehre
jäzva

Slováci tak stále tŕpnu. Čierne mračná nie a nie odfúknuť a hrozba vypadnutia do B-kategórie je stále reálna.

"Dúfam, že nám tí Dáni pomôžu. Stále to však máme vo vlastných rukách a najlepšie bude, keď si ten bodík uhráme sami," skonštatoval útočník švédskeho Orebra. Veľmi dobre vie, že spoliehať sa na Severanov môže byť zradné. Získať však vytúžený bodík predstavuje úlohu z kategórie nad možnosti tohto tímu. "Bude to pre každého z nás sviatok. Každé ráno sledujeme highlighty NHL a teraz stojíme na ľade proti nim. Nám však už neostáva nič iné, len skúsiť zabodovať."

Liborov brat Július si už však servítku pred ústa nedával. Jeho pozápasový monológ doslova zadunel: "Pevne verím, že nám Dáni pomôžu a elitná kategória sa udrží. My nemáme so Švédmi šancu vyhrať. Pôjdeme do toho zápasu bojovať, ale kvalita tu nie je. Tréner Cíger nemal na výber a povolal tento tím. Chlapci z extraligy nemajú šancu tomuto hokeju stíhať, veď to je vyšší stupeň aj pre mňa, čo som si svoje odchytal v kvalitných ligách. Tu by mohol byť aj Mike Babcock trénerom a Carey Price v bránke a kvalita súpera by bola inde. Vyzeralo to akokeby hrali hokejisti z NHL proti hráčom z druhej farmárskej ligy. Aj Lotyši majú kvalitných hokejistov z KHL, u nás Slovan takých slovenských nemá. To sú otázky, ktoré sa musia zodpovedať. Celý systém slovenského hokeja je na prd. Kompetentní tu pätnásť rokov nič nerobili a tak sa bude pätnásť rokov bojovať o záchranu."

Čísla zápasu:

20:28 - pomer striel v prospech tímu USA

5 - až päť zo šiestich gólov strelili Američania v rovnovážnom stave

21:32 - minutáž nášho najvyťaženejšieho hráča zápasu Michala Sersena

30 - spoločne so Sersenom absolvovali tridsať striedaní aj obrancovia Mikuš, Gernát a Čajkovský

37 - obranca USA Noah Hanifin vystriedal až 37-krát, pričom dohromady strávil na ľade necelých 23 minút. Americké striedania boli celkovo dynamickejšie a kratšie

66,67 - center Tomáš Zigo prehral proti Rusku 10 z 12tich vhadzovaní, proti Amerike však uspel v šiestich z deviatich prípadov. Výrazné zlepšenie.

-3 - Peter Trška naopak zaznamenal v druhom zápase v rade tri mínusové body. Tentoraz sa v tomto smere k nemu pridal i Andre Šťastný

5 - len päť hráčov tímu Slovenska neskončilo v hodnotení plus-mínus v negatívnej hodnote

4 - až štyri plusky si naopak pripísal obranca USA Brady Skjei

3 - najproduktívnejším hráčom zápasu bol Johnny Gaudreau, ktorý strelil dva góly a na jeden prihral