HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Švehla označil niektoré kroky prezidenta Kohúta za neférové
zdroj: jäzva

Švehla označil niektoré kroky prezidenta Kohúta za neférové

Najhorší výsledok na majstrovstvách sveta, ustúpenie z pozície tímu elitnej desiatky rebríčka IIHF. Neschopnosť vyhrať čo i len jediný zápas v riadnom hracom čase a chudobné štyri body získané v ôsmich stretnutiach. Takáto nelichotivá je bilancia slovenskej hokejovej reprezentácie po MS 2017.

"Na hodnotenie je priskoro, ale tieto majstrovstvá sveta sme si určite predstavovali inak," vyslovil sa pár minút po prehre 2:4 so Švédskom generálny manažér reprezentácie Róbert Švehla. "Boli tam veci, ktoré sa nám nepáčili už od začiatku. Všetkým hráčom, ktorí prišli, sme v prvom rade poďakovali za ich ochotu a odvedenú prácu. Bohužiaľ, nedokázali sme odohrať na sto percent celé zápasy. Mali sme lepšie pasáže, ale na tejto úrovni potrebujete hrať kvalitne počas celých šesťdesiatich minút."

Konečné štrnáste miesto podľa Švehlu neodrzkadľuje skutočný potenciál tímu Slovenska.

"Osobne som veril, že vyhráme prvé tri zápasy a budeme sa biť s Nemcami o postup do play-off. V príprave sme totiž dokázali poraziť Nórov i Dánov, čiže presne takých súperov, akí nás čakali v úvode turnaja. Osobne si myslím, že na to štrnáste miesto slovenský hokej nepatrí. Svedčalo by mu umiestnenie do prvej desiatky," uviedol Švehla.

Tímu podľa jeho slov chýbali hráči z NHL, ktorí by boli príkladom pre spoluhráčov bez väčších šampionátových skúseností. "Ak vezmeme do úvahy, že sme tu mali deväť nováčikov a hrali sme proti súperom s hviezdami z NHL, tak to bolo veľmi komplikované."

Otázkou samozrejme je, prečo sa rozhodli opory nepricestovať do Kolína. Niektorí boli unavení, iní zranení, ďalší mali iné osobné dôvody. Hokejová verejnosť v tejto súvislosti ukazovala prstom práve na Švehlu.

"V januári sme chceli ísť so Zdenom do Ameriky. Kohút však povedal, že máme ostať doma a s hráčmi si budeme skajpovať. Urobili sme teda len to, čo chcel on. A teraz sa hovorí o zlej komunikácii," upozornil na príkazy prezidenta zväzu Martina Kohúta generálny manažér. "Treba sa teda opýtať Kohúta, čo tým myslel. Rovnako nie je férové, že som každému z NHL volal minimálne dvakrát a on im potom povie, že ak nemajú formu, tak nech necestujú. Načo im potom volám? Je to trochu choré. Nejde o formu, ale tí hráči mohli dodať tímu vodcovstvo. Mohli mať pri sebe v šatni hráčov, od ktorých sa dá učiť."Švehlovi sa nepozdáva ani krok prezidenta zväzu, ktorý už počas turnaja cez médiá odkázal, že tandem Švehla - Cíger po majstrovstvách sveta skončí.

"Kohút nebol ešte ani prezidentom a už vyhlasoval, že keď tam príde, tak bude generálnym manažérom Šatan. Ako by vám bolo, ak by ste počúvali takéto veci? Určite mi to nepridalo na pracovnom pokoji. Rok je však za nami, my sme si urobili svoju prácu a tú teraz zhodnotí výkonný výbor," skonštatoval R. Švehla.

Na jazyk sa tak natíska otázka, či neľutuje, že túto funkciu vôbec vzal. "Nemusíme si opakovať situáciu spred dvoch rokov. Vedeli sme, že to bude ťažká situácia. Výsledkovo to bolo napokon lepšie vlani. Mne tá robota v podstate prischla, pretože už nebol nikto k dispozícii. V tom čase som bol vo výkonnom výbore a bol som navrhnutý do tejto funkcie. Robil som v nej všetko, čo bolo v mojich schopnostiach."

Švehla ďalej uviedol, že od mája skončí aj vo výkonnom výbore SZĽH. Prezidenta zväzu napriek tomu nepovažuje za svojho nepriateľa a v záujme zlepšenia situácie je otvorený všetkým možnostiam.

"Hovoril som so Švédmi a oni mali podobné problémy pred desiatimi rokmi. Teraz je ten správny čas, aby si všetci sadli za jeden stôl a ťahali za jeden koniec povrazu."

Nasledujúce slová však nesvedčia o idylickom vzťahu so súčasným vedením zväzu. "Prebehol rok od volieb a ja sa pýtam, čo sa zmenilo. Stále nemáme reprezentačných trénerov osemnástky ani dvadsiatky, nemáme realizačné tímy. To sú veci, ktoré ma zaujímali ako člena reprezentačnej komisie."

Tréner Zdeno Cíger navyše tesne po skončení šampionátu vyhlásil, že z pohľadu reprezentácie nefungovali ani základné veci týkajúce sa výstroja.

"Mali sme míting na tému toho, čo môžeme objednať, ale raz to bolo tak, potom inak. Chalani už potom nevolali generálnemu sekretárovi, ale prezidentovi. Potom tam bol chaos či áno, či nie," potvrdil Cígerove slová Švehla. "Nemôže sa stať, aby desať hráčov dostalo korčule, potom im ich vzali a deň pred odletom na MS im ich opäť dajú. Je to smiešne. Šetriť na šampionáte považujem za hlúposť."

Výsledkovo nevydarený šampionát predstavuje daň za prebudovanie tímu, ku ktorému bol slovenský hokej v podstate donútený. V budúcnosti by však mohol ťažiť práve z tohoto kroku.

"Našou výhodou je, že na budúci rok nemôžeme vypadnúť a to je dobrá príležitosť na pokračovanie práce s mladými hráčmi. Myslím si, že za daných okolností sme vybrali tých najlepších z najlepších a treba pokračovať v príprave mužstva pred domáci šampionát," dodal Róbert Švehla.


Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk