HOKEJ.sk HOKEJ.sk

V hokeji demokracia nefunguje, Laco podporil Hudáčka
zdroj: jäzva

V hokeji demokracia nefunguje, Laco podporil Hudáčka

Zo štyroch účastí na majstrovstvách sveta bola tá kolínska pre brankára Jána Laca určite najsmutnejšia. V roku 2012 vtrhol na medzinárodnú scénu ziskom striebra a pozíciu jednotky zaujal aj na šampionátoch v rokoch 2014 a 2015. Tentoraz však odchytal iba jediný zápas a z hry ho následne vyradilo svalové zranenie nohy.

Ako hodnotíte konečné štrnáste miesto Slovenska na šampionáte v Kolíne?

Ján Laco: Je to odraz momentálnej kvality, ktorú na Slovensku máme. Nemali sme veľké oči a to sme nemali ani v roku 2012, kedy sme cestovali do Fínska s výrazne kvalitnejším mužstvom. Aj vtedy sme si dávali za cieľ štvrťfinále. Pre mnohých chalanov to bolo teraz niečo nové a možno aj vplyvom nedostatku skúseností sme nezvládli úvod turnaja.

Bolo frustrujúce spoliehať sa na pomoc iných?

Je smutné, že sme boli odkázaní na pomoc Dánska. V konečnom dôsledku je dobré, že sme sa v áčku zachránili a už teraz sa potrebujeme začať pripravovať na ďalší šampionát. Každý jeden z nás. Tí čo tu boli, aj tí čo tu neboli. Musíme urobiť všetko preto, aby sme už podobné obavy nepripustili.

V konečnom účtovaní ide o najhoršie umiestnenie Slovenska v histórii majstrovstiev sveta. Naznačovalo niečo tomu, že sa budeme strachovať o udržanie v áčku?

Keď sa vrátim do minulosti, tak v roku 2008 sme sa zachraňovali s neporovnateľne silnejším mužstvom. Konkurencia na šampionátoch je jednoducho obrovská a rozhodujú jeden, dva zápasy. Každý z nás musí začať od seba. Hráči, tréneri, vedenie, novinári i fanúšikovia. Potrebujeme zmeniť myslenie. Byť pozitívnejší a dokázať sa viac tešiť z vecí, ktoré sa podaria.

Boli nastavené požiadavky na tento tím férovo? Nečakali sme viac, ako bolo v jeho silách?

Nároky sú vždy. Fanúšik má rád hokej a na Slovensku je to stále šport číslo 1. Videli sme, koľko ľudí sem za nami pricestovalo a ja som im za to vďačný. Každý chce vyhrávať a smelé ciele boli preto na mieste. Ani my sme sem neprišli s tým, že budeme prehrávať.

Ján Laco

Kritika sa valila v prvom rade od obrazoviek počítačov. Priamo v Kolíne sme stretávali skôr fanúšikov, ktorí neboli natoľko kritickí. Vnímate tento rozdiel?

Jednoznačne. V Kolíne sme stretli veľa pozitívnych ľudí, ktorí sa tešili už len z toho, že tu zažili tú atmosféru. Tá je totiž neopísateľná. Som šťastný, že si to užili a podľa mňa sú najväčšou škodnou internet a sociálne siete. Tam vzniká silný negativizmus. Ľudia spoza počítača si môžu dovoliť napísať čokoľvek a hodnotiť čokoľvek. Ak však chcem niečo hodnotiť, mal by som poznať súvislosti a detaily.

Ako budete hodnotiť tento turnaj z osobného hľadiska?

Odohral som len jeden zápas proti Lotyšsku a tam sme to bohužiaľ stratili v oslabeniach. Mrzí ma, že sme s nimi nezískali nejaké body. Potom ma odstavilo zranenie. Problémy sa objavili už v play-off, ale tam ma neobmedzovalo a paradoxne som sa cítil lepšie pri väčšej záťaži. V Kolíne sa to však zhoršovalo každým dňom. Začali sme to liečiť s doktorom a fyziaterapeutom.

To zranenie pritom nebolo navonok odkomunikované a ľudia nechápali, prečo nedostávate ďalšiu šancu...

Na Jula Hudáčka bol celkovo vyvíjaný silný tlak z každej strany. Myslím si však, že toto nebolo o gólmanoch. Tie zápasy so šiestimi inkasovanými gólmi neboli jeho vinou. Aj keby som bol zdravý, tak poviem, že Julo si tú úlohu zastal. Pozerali sme si tie góly dookola a boli to pre brankára ťažko riešiteľné situácie.

Práve Julo Hudáček prezentoval otvorenú kritiku situácie v slovenskom hokeji. Ako ste vnímali jeho otvorené slová?

V hokejovej kabíne to musí žiť a musí tam byť istá hierarchia. V hokeji demokracia nefunguje a každý musí mať svoje postavenie a miesto. Julo mal v pozícii skúseného hráča s medzinárodnými skúsenosťami plné právo na takéto slová. To čo povedal, bolo podľa mňa úplne trefné a úplne na mieste.

Ako budete s odstupom času spomínať na Kolín 2017?

Snažím sa vyberať z každého podujatia pozitívne veci. A tie boli aj tu. Na to zlé chcem zabudnúť a treba sa venovať tomu, čo nás môže posunúť dopredu. Do tímu sa dostalo veľa chlapcov, ktorí by inak šancu nedostali. Treba si to vážiť a verme, že v budúcnosti z toho vyťažíme. Už o rok nás čaká olympiáda, následne ďalšie majstrovstvá sveta. Tento šampionát možno poslúžil z tohto pohľadu viac, ako si teraz myslíme.


Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2017

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk