HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Staňa: Zaspali sme. Silná generácia tu mala byť práve teraz
zdroj: jäzva

Staňa: Zaspali sme. Silná generácia tu mala byť práve teraz

Spoločne s Jánom Lašákom vytvoril legendárnu reprezentačnú dvojičku, ktorá dostala slovenský hokej na absolútny vrchol. S maskou na hlave absolvoval deväť majstrovstiev sveta, dve olympiády i Svetový pohár. Bohatú a úspešnú kariéru predčasne ukončilo neposlušné srdiečko, no pre hokej biť neprestalo. Jubilejnú desiatu účasť na svetovom šampionáte si Rastislav Staňa užíva v novej pozícii spolukomentátora RTVS. Televízne prenosy spríjemňuje divákom svojim kultivovaným prejavom prešpikovaným zaujímavými postrehmi človeka, ktorý zažil veľký hokej na vlastnej koži.


"Keď hrajú Slováci, tak cítim iné napätie. Dobre sa komentuje, keď sa im darí. Keď sa trápia, je to ťažké aj pre mňa."

"Vždy ma lákalo vyskúšať si to a zažiť šampionát z inej strany. Ako hráč som sa musel neustále sústrediť. Na tréning, na zápas, zo všetkých strán pôsobili tlaky divákov či médií. Teraz chodím na štadión s kolegami usmiaty, s kolegami vtipkujeme. Je to podstatne iná atmosféra. Pochopiteľne, na samotný zápas sa musím sústrediť aj teraz. Určite je to však rozdiel," popisuje svoje prvé skúsenosti so svetovým šampionátom vo svojej novej pozícii Rastislav Staňa.

Ako bývalý reprezentant Slovenska sa pochopiteľne najviac tešil na zápasy našich. Ako sám priznáva, potlačiť fanúšikovský faktor a vystupovať ako nestranný odborník nebolo najľahšie. "Keď hrajú Slováci, tak cítim iné napätie. Dobre sa komentuje, keď sa im darí. Keď sa trápia, je to ťažké aj pre mňa. Sám som však zažil ťažké chvíle aj ako hráč a nechcem byť preto prehnaným kritikom. Vždy sa snažím hľadať pozitíva. Musím však priznať, že ľahšie sa mi komentoval šampionát osemnástok. Naši mladí chalani hrali výborne a to bola radosť pozerať i hodnotiť."


Prípravu na majstrovstvá sveta neabsolvujú len hráči, ale aj ľudia z médií. Rastislav Staňa brúsil svoje komentátorské ostrohy v prenosoch Tipsport ligy, či v rámci spomínaných MS do 18 rokov.

"Napriek tomu som bol pred prvým zápasom na MS trochu nervózny," priznáva Staňa. "Hneď prvý duel Dánov proti Nemcom som si však užil. Bol to kvalitný zápas, brankári chytali výborne a zápas skončil v predĺžení. Bol to môj prvý odkomentovaný zápas na MS a tak si ho budem pamätať."

Ako bývalý úspešný brankár sa v Kolíne sústredí pochopiteľne v prvom rade na výkony mužov v maskách. "Z tohto pohľadu som tu videl veľa skvelých výkonov. Výrazne nahor išli hlavne brankári z tzv. menej kvalitných tímov. Je cítiť, že s brankármi sa pracuje na vysokej úrovni a aj preto sa tieto krajiny dotiahli na nás i svetovú špičku. Hovoril som o tom aj s trénerom našich brankárov Peťom Kosom a určite sa budeme zaoberať trendmi, ktoré moderný hokej prináša."

"Dovolím si povedať, že práve brankárska trénerská komunita brankárov môže byť príkladom pre slovenský hokej. Oceňujem prístup Petra Kosu, ktorý neustále komunikuje so všetkými trénermi brankárov na Slovensku a navzájom sa snažíme vymieňať si skúsenosti."

Rastislav Staňa totiž nie je iba spolukomentátorom. Po skončení kariéry sa rozhodol pomôcť novej generácii a ako tréner brankárov pôsobí v mládežníckych reprezentáciách, v maďarskom Miškolci a spoločne s Čechom Jakubom Mikom má aj brankársku školu.

"Dovolím si povedať, že práve brankárska trénerská komunita brankárov môže byť príkladom pre slovenský hokej. Oceňujem prístup Petra Kosu, ktorý neustále komunikuje so všetkými trénermi brankárov na Slovensku a navzájom sa snažíme vymieňať si skúsenosti," hovorí Staňa, podľa ktorého by mala práve takto vyzerať spolupráca v slovenskom hokeji na všetkých úrovniach. On sám je pripravený nasávať rady skúsenejších odborníkov ako špongia. "Osobne sa ešte za hotového trénera nepovažujem a už môj prvý rok bol veľmi poučný. Chcem sa učiť, napredovať a to je výzva pre nás všetkých."


"Už pred samotným šampionátom však asi bolo jasné, že toto nebude jeden z našich najlepších turnajov. Chalani ani tréneri nemali také podmienky, ktoré by im umožňovali sústrediť sa len na hokej."

Tridsaťsedemročný Košičan patrí medzi pozitívne zmýšľajúcich ľudí a ani po nevydarenom šampionáte sa nechce pridať na stranu kritikov, ktorí spustili kadenciu ironických poznámok.

"Niektoré zápasy chlapcom určite nevyšli. Už pred samotným šampionátom však asi bolo jasné, že toto nebude jeden z našich najlepších turnajov. Chalani ani tréneri nemali také podmienky, ktoré by im umožňovali sústrediť sa len na hokej. To sa musí od novej sezony zlepšiť. Svetová kvalita išla hore, my zaostávame a ak si to zhoršujeme ešte aj my sami, tak nemáme šancu konkurovať," zdôrazňuje Staňa. "Tento šampionát sa to na nás zosypalo a potom sa to už viezlo. Mali sme však aj lepšie chvíľky a treba byť naladený pozitívne. Aj toto kvalitatívne slabšie mužstvo totiž dokázalo miestami konkurovať svetovej špičke."

Silná kritika sa týkala aj rozhodnutia Zdena Cígera prejaviť takmer stopercentnú dôveru Júliusovi Hudáčkovi. Podľa Staňu by však na bodovom konte Slovenska nič nezmenila ani prípadná väčšia rotácia brankárov.

"Do turnaja išli správne. V prvých dvoch zápasoch dali tréneri šancu obom, potom vsadili na jedného koňa. Tým bol Julo Hudáček. Chytal výborne, ale potom to mal veľmi ťažké. Hrali sme proti silným súperom, dostali sme debakle a čelil veľkým streleckým kanonádam. Dostal i ľahšie góly, čo si sám priznal. Osobne som ho však miestami obdivoval, že to v tej bránke vydržal. Viem, že to nie je ľahké," vraví Staňa. "Situácia s náhradnými brankármi však nebola ideálna. Jano Laco bol zranený, aj keď z taktických príčin to tréneri navonok neprezentovali. V prípade Jara Janusa sa možno obávali jeho formy, nakoľko dlhšie nechytal. Napokon sa však ukázal výborne a proti Švédom predviedol silnú motiváciu i fantastický výkon. Spätne to teda vyzerá tak, že mohol dostať šancu aj skôr. Či by sme však prehrali 0:4, alebo 0:6, víťazstvo by to asi neprinieslo."


"Bola to hokejová eufória, deti nosili do škôl hokejky. Vtedy sme ich mali podchytiť a dnes by to bola silná reprezentačná generácia. A nie, že teraz nemá kto reprezentovať. "

Záverečné posolstvo turnaja je podľa Staňu jasné. Všetko si treba zhodnotiť a čím skôr sa pustiť do poctivej práce.

"Najbližšie tri, štyri mesiace, musia byť v tomto smere veľmi intenzívne. Potrebujeme nájsť trénerov a manažérov pre reprezentačné tímy na všetkých úrovniach. Potrebujú začať pracovať a atmosféra v slovenskom hokeji sa musí upokojiť. Budú to ťažké chvíle a nebude ľahké napraviť stratené roky. Možno bude trvať desať rokov, kým pocítime výsledky poctivej práce. Tá však musí prísť čím skôr," apeluje majster sveta z roku 2002.

Rastislav Staňa
jäzva

Práve pred pätnástimi rokmi bol slovenský hokej na vrchole. Ten mal naštartovať proces práce s v novou generáciou, ktorý však nenabral potrebnú intenzitu.

"Vtedy sme to necítili. Väčšina z nás hrala hokej vonku a na vlastné oči sme nesledovali, čo sa deje doma. Teraz však vidíme, že sa zaspalo. Práve teraz sme tu totiž mali mať jednu silnú generáciu," upozorňuje R. Staňa. "Keď sme získali titul majstrov sveta, tak sme chodili po školách a všade vládol neuveriteľný záujem o hokej. Bola to hokejová eufória, deti nosili do škôl hokejky. Vtedy sme ich mali podchytiť a dnes by to bola silná reprezentačná generácia. A nie, že teraz nemá kto reprezentovať. "

"Miro je osobnosť, ktorá je pod veľkým tlakom. Predtým sme sa spoliehali na Mira, že strelí gól. Teraz sa na neho spoliehame ako na funkcionára. Má to vziať na seba, ale celý hokej nemôže stáť na jednom človeku.

Už zmena na poste prezidenta mala znamenať tvrdý reštart. Ten sa zatiaľ príliš neprejavil a hokejová verejnosť očakáva, že ďalším impulzom bude výmena na manažérskom i trénerskom poste. Martin Kohút sa už nechal počuť, že na poste generálneho manažéra by videl najradšej Miroslava Šatana.

"Miro je osobnosť, ktorá je pod veľkým tlakom. Predtým sme sa spoliehali na Mira, že strelí gól. Teraz sa na neho spoliehame ako na funkcionára. Má to vziať na seba, ale celý hokej nemôže stáť na jednom človeku. Aj keď je to fantastický človek, hráč, stratég. Osobne budem rád, ak tú funkciu vezme, ale potrebuje mať pri sebe celý kolektív schopných ľudí," želá si Staňa.

A kto by podľa neho mohol nahradiť Zdena Cígera? Je lepšie loviť v domácich vodách, alebo siahnuť po zahraničnom trénerovi? "Nechcem uraziť žiadneho trénera na Slovensku, pretože aj tréneri to tu majú ťažké. Kvalita súťaže nie je špičková a v slabšej súťaži vyrastie ťažko špičkový tréner. Máme tu však ľudí s potenciálom a ukázal to napríklad Noro Javorčík. Netreba sa však hanbiť priniesť si rozum zvonku. Videli sme, ako pomohol Lotyšom Hartley. Ak si vymeníme skúsenosti a získame nové myšlienky, tak nám to môže len pomôcť. A popritom si môžeme vychovať vlastných schopných trénerov," dodáva pre hokej.sk Rastislav Staňa.


Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk