
Pätnásť najväčších hviezd majstrovstiev sveta
Majstrovstvá sveta 2017 sú z pohľadu Slovenska minulosťou, no bitka tých najväčších hviezd začína ešte len teraz. Diváci v Kolíne i Paríži môžu sledovať skutočný výber hráčov prvej triedy a nechýbajú ani pravé superhviezdy. Hokej.sk zostavil zoznam pätnástky najzvučnejších mien šampionátu.
Henrik Lundqvist, Švédsko
"Kráľ Henrik" síce nikdy nezískal Stanleyho pohár, no už teraz je takmer isté, že sa jedného dňa objaví v Sieni slávy. Olympijsky víťaz, víťaz Vezinovej trofeje a dvojnásobný strieborný medailista z MS v hokeji si prišiel do Kolína skompletizovať svoju zbierku o zlato zo svetového šampionátu. Fanúšikovia a zberatelia podpisov oceňujú jeho ústretovosť, napriek svojej sláve sa totiž podpisuje a fotí mimoriadne ochotne a vytrvalo.
Artemij Panarin, Rusko
Dvadsaťpäťročný Rus získal v roku 2015 Gagarinov pohár a následne vtrhol do NHL ako veľká voda. Panarin nebol nikdy draftovaný, napriek tomu nastrieľal v oboch doterajších sezónach v zámorí cez tridsať gólov. Darí sa mu aj v Kolíne a s bilanciou 3+10 je po odohratí šiestich zápasov najproduktívnejším hráčom šampionátu.
Johnny Gaudreau, USA
Dvadsaťtriročný Američan nezískal prezývku "Johnny Hockey" iba tak pre nič, za nič. Gaudreau má len 174 centimetrov, jeho korčuliarske schopnosti a šikovnosť rúk ho však radia medzi absolútnu svetovú špičku. Aj preto si ho v Calgary zaviazali po vypršaní nováčikovského kontraktu na ďalších šesť rokov s priemerným platom takmer 7 miliónov dolárov. V Kolíne nastrieľal v siedmich zápasoch šesť gólov, ku ktorým pridal päť asistencií.

Claude Giroux, Kanada
Kapitán Philadelphie Flyers vyniká kreativitou a môže hrať na akomkoľvek útočnom poste. Giroux je majstrom sveta z roku 2015, o dva roky neskôr vyhral Svetový pohár. V NHL zarába vyše 8 miliónov ročne. Na šampionáte má zatiaľ bilanciu 2+4, zaujal však aj úder, ktorým ho zložil k ľadu jeho klubový spoluhráč Radko Gudas.
Jakub Voráček, Česká republika
Ďalší milionársky člen letky z Philadelphie. Voráček poberá v tíme Flyers ročne 8 250 000 dolárov a titul majstra sveta získal v roku 2010 práve v Kolíne. Ak sa chce dostať na miesto svojho veľkého triumfu, potrebuje v Paríži pomôcť Česku k postupu cez Rusko.
Jack Eichel, USA
Dvadsaťročný Američan zvádzal pred vstupom do NHL súboj o pozíciu jednotky draftu s Connorom McDavidom. Na najvyššej úrovni zatiaľ žiari viac jeho kanadský rival, no to neznamená, že by hral Eichel zle. V oboch doterajších sezónach v drese Buffala nastrieľal po 24 gólov a atakoval 60-bodovú hranicu. V Kolíne zatiaľ na prvý gól čaká, spoluhráčom však pomohol piatimi asistenciami.

Nate MacKinnon, Kanada
V siedmich zápasoch v Paríži zaznamenal MacKinnon bilanciu 5 gólov a 7 asistencií. Dvadsaťjedenročný útočník je majstrom sveta z roku 2015 a v NHL nastrieľal v 300 zápasoch 75 gólov.
Sebastian Aho, Fínsko
Devätnásťročný fínsky supertalent má za sebou prvú sezónu v NHL. V drese Caroliny nastrieľal 24 gólov. Vlani sa stal majstrom sveta medzi juniormi i vicemajstrom sveta na najvyššej úrovni. S bilanciou 2+6 je zatiaľ najproduktívnejším Fínom na tomto šampionáte.
Jimmy Howard, USA
Nestáva sa často, aby na MS cestovali Američania s takými skúsenosťami ako Howard. 33-ročný brankár má za sebou jedenásť sezón v NHL, všetky v bránke Detroitu Red Wings. Jeho plat predstavuje takmer 5,3 milióna dolárov ročne.
William Nylander, Švédsko
Najproduktívnejším Švédom na turnaji je iba 21-ročný Nylander. V siedmich zápasoch má vyrovnanú bilanciu 5+5 a potvrdzuje svoj obrovský talent. V drese Toronta nastrieľal v aktuálnej sezóne 22 gólov, ku ktorým pridal 39 prihrávok.
Leon Draisaitl, Nemecko
Mladú superhviezdu majú vo svojom tíme aj domáci Nemci. Draisaitl pricestoval do Kolína okamžite po vypadnutí Edmontonu z play-off. Dvadsaťročný útočník vyrastal práve v Kolíne a tak sa tu teší obrovskej podpore. Za Oilers nastrieľal v tejto sezóne 29 gólov a získal 77 bodov. V play-off mal bilanciu 6+10 v trinástich dueloch.
Gabriel Landeskog, Švédsko
Landeskog sa stal v roku 2013 najmladším kapitánom v NHL a o tento titul ho obral až McDavid. Gabriel má len 24 rokov, ale céčko v Colorade mu patrí už päť sezón. V Denveri poberá ročne takmer 5,6 milióna dolárov.

David Pastrňák, Česká republika
Keď sme už pri mladých hviezdach, zabudnúť nemožno ani na Pastrňáka. Dvadsaťročný rodák z Havířova je obdarený talentom od Boha a v uplynulej základnej časti NHL nazbieral v drese Bostonu 34 gólov a 36 asistencií. Na MS má zatiaľ bilanciu 1+6.
Victor Hedman, Švédsko
Jednotka draftu z roku 2009 predstavuje skalu, o ktorú sa rozbíjajú útočné pokusy súperov. Takmer dvojmetrový Švéd zarába v Tampe štyri milióny ročne a v poslednej základnej časti zaznamenal 72 bodov v 79 zápasoch.
Andrej Vasilevskij, Tampa Bay
Dvadsaťdvaročný Rus má byť budúcnosťou Tampy Bay. Lightning ho uprednostnili pred Benom Bishopom a v uplynulej sezóne odchytal 50 zápasov. V roku 2014 sa stal majstrom sveta a pred sebou má ešte veľkú budúcnosť.
